Jogurt môže nahradiť kolonoskopiu

Nová metóda odhaľovania rakoviny hrubého čreva je neinvazívna a oveľa príjemnejšia.

Profesorka Sangeeta Bhatia stojaca za výskumom sa blíži k vyvinutiu jednoduchého spôsobu skríningu kolorektálneho karcinómu. Jej snahou je nahradiť nákladný a nepríjemný spôsob tohto vyšetrenia doslova porciou jogurtu. Vyvíjaná metóda je nasledovníkom predchádzajúcej metódy na zisťovanie rakoviny pomocou moču. Vo vývoji sú syntetické molekuly, ktoré je možné zaviesť do tela pomocou jogurtu.
 
Tieto molekuly majú komunikovať s rakovinovými bunkami takým spôsobom, ktorý umožňuje vznik merateľných biomarkerov. V predchádzajúcich výskumoch Bhatia vyvinula nanočastice, ktoré si našli cestu k tumorom a následne sa rozpadli vplyvom enzýmov, ktoré produkuje rakovinová bunka. Časti nanočastíc boli tak malé, že ich obličky jednoducho zachytili a dokázali z tela vylúčiť. Ich prítomnosť v moči potvrdzovala rakovinu.
 
Najprv sa prítomnosť častíc dala určiť len v laboratóriu, po novom už Bhatia vyvinula aj papierový test, ktorý zistí ich prítomnosť. Podobá sa tak tehotenskému testu. Testy na myšiach preukázali funkčnosť, keď sa nimi dokázala určiť rakovina kolorektálneho karcinómu a pečeňovej fibrózy. Doposiaľ sa nanočastice musia dostať do tela injekciou.
 
Vyvíjaná metóda by mala pracovať s baktériami prítomnými v jogurte, ktoré spoločne s nanočasticami a interakcie s nádorom produkujú biomarkery. Profesorka dúfa že tento nový spôsob skríningu navždy nahradí nepríjemnú a drahú kolonoskopiu. Metóda má mnoho výhod a pre svoje nízke náklady môže byť použitá aj v chudobných krajinách a zachrániť tak mnoho životov.
 
Profesor biomedicínskeho inžinierstva Samuel Sia na Kolumbijskej univerzite si myslí, že nová metóda má veľmi dobré vyhliadky na úspech. Podľa neho sú nanočastice testované u myší spoľahlivé, ale bez údajov z klinických štúdií stále ide len o vývoj.
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist