Japonský "anti-downloading" zákon - oddnes až dva roky väzenia

V Japonsku prešlo pár hodín od uzákonenia nového anti-pirátskeho zákona, ktorý by mal "downloaderom" šliapať na päty.

Je to jeden z najprísnejších "režimov" aké kedy nejaká vláda vôbec uzákonila. Vo väčšine krajinách sú užívatelia postihovaní za upload chráneného materiálu, ale tento nový zákon znamená aj postihovanie samotného downloadu, čo už je oveľa prísnejšie.

Podľa asociácie japonského nahrávacieho priemyslu a ich pobočiek je japonský hudobný priemysel v problémoch. Neoprávnené sťahovanie spôsobuje aj úpadok zdrojov z ktorých je sťahovanie spoplatnené. Celkovo trh so sťahovaním klesá v Japonsku v priemere ročne o 16%. Japonsko chce proti tomuto trendu bojovať.

Po intenzívnom lobingu zo strany hudobného priemyslu, v júni tohto roka Japonsko schválilo novelu svojho autorského zákona, ktorý má downloaderov nelegálneho obsahu postihovať tvrdo s tým aby čelili trestom okamžite. Táto formulácia novely je dôležitá. Zatiaľ čo má Japonsko aktuálne podporu v legislatíve na zatknutie uploaderov až na 10 rokov s pokutou 10 miliónov jenov ($128,300), s touto novou legislatívou do nej začalo zahŕňať už aj downloaderov.

Anonymous Japan

Od dnešného dňa môžu ľudia za vedomé sťahovanie nelegálneho obsahu dostať dvojročné väzenie a pokutu vo výške 2 milióny jenov ($25,680). Sledovanie uploaderov je pomerne jednoduchá záležitosť avšak preukázateľnosť toho, že niekto má stiahnutý nelegálny obsah vytvára novú sadu otázok.

Napríklad BitTorrent. Vlastníci práv by boli jediní, ktorí by vlastne porušovali uploadovanie dát nejakému užívateľovi za účelom zistenia či ich obsah je užívateľom sťahovaný. Tento scenár by mohol priniesť komplikácie, pretože vlastníci práv majú povolenie svoj obsah poskytovať na stiahnutie ako legálny.

Táto novela, ale môže priniesť ešte viac obáv a nejasností pre downloaderov. Všeobecne užívateľ BitTorrentu rozumie potencionálnemu ohrozeniu, že bude postihovaný za nelegálne poskytovanie obsahu ale tým, že sa aj sťahovanie stalo súčasťou boja proti kriminalite, sa teraz budú užívatelia obávať si pozrieť čo i len video na Youtube s tým, že môžu byť sakciovaný aj za to.

Pre niektorých držiteľov autorských práv nie je ani táto novela zákona dostatočná. Ako už bolo prednesené v Júni, hudobné spoločnosti zahrňujúc Japonskú Asociáciu Nahrávacieho Priemyslu, vyvinuli systém, ktorý je schopný detekovať nepovolený obsah ešte predtým ako sa vôbec dostane na internet.

Ale aby to mohli realizovať, musia byť schopní aj monitorovať pripojenie užívateľov internetu, porovnávať ich data, ktoré posielajú/sťahujú s digitálnymi podpismi ktoré sú v externej databáze. Toto je dosiahnuteľné iba s pomocou poskytovateľou internetu, ktorí musia byť ochotní tento systém integrovať do ich sietí.

Komentáre (3)
passco
Vidím to že v Japonsku bude pošta využívaná v plnom prúde :D A veci si ludia nebudú sťahovať ale posielať poštou :D
LoPiO
Si myslia tie distribucne spolocnosti, ze sa takto zachrania ? To, ze si to nebudem moct stiahnut neznamena, ze som ochotny za to zaplatit. Aby sa nestalo, ze pokrachuju lebo kvalita obsahu je hlboko na nizkej urovni a jediny kto tomu robil reklamu boli prave ludia co stahuju. Clovek si dobre potom rozmysli za co si zaplati a za co nie. Alebo si najde zase inu cestu ako sa k tomu dostat. Ale najlepsie na tom vsetkom je, ze konecne ked si chcem nieco kupit, tak sluzba nie je podporovana v mojej krajine alebo sa to proste neda kupit. Teraz to moze byt sanca pre Megabox od Kim Dotcoma v Japonsku. Bodaj by mu to vyslo.
Sebi020
YTD servery budu pod druhym "DDoS"om :D J.bat cele nahravacie spolocnosti a korporacie, ked si uz aj kupim nejaky album ktory sa mi paci, chcem podporit umelca, k.rva! Vzdy ked citam "lobbing" dosadim si tam "korupcia"... To snad nie je mozne kde sa tento svet dostal... Megaboxu strasne fandim, ale strasne spolu s TPB, Anonymous a Farage-om. Ale to uz je OT.
Pridať nový komentár
TOPlist