EN

Japonské čerešne z ISS záhadne rozkvitli o roky skôr

Po niekoľkomesačnom pobyte na obežnej dráhe sa semienka stromov zasadili na Zemi. Záhadne začali kvitnúť šesť rokov skôr ako by mali.

Záhadné skoré kvitnutie čerešňových stromov z „kozmických“ semien udivuje v Japonsku nielen vedcov, ale aj mníchov u ktorých stromy rastú. Bežne tento druh stromov prináša prvé kvety asi v desiatom roku svojho života. Tie ktoré pochádzajú zo semien z paluby ISS však začali kvitnúť o šesť rokov skôr a navyše s netradičnými kvetmi. Vedci zatiaľ len neveriacky krútia hlavami: „Z vedeckého uhla pohľadu môžeme povedať len to, že nevieme prečo“ hovorí Tomita-Yokotani, rastlinná fyziologička z univerzity Tsukuba.

Semená stromu boli spolu s ďalšími poslané na obežnú dráhu okolo Zeme na palube stanice ISS v roku 2008. O osem mesiacov neskôr a po asi 4100 obehoch planéty sa vrátili naspäť, pričom časť putovala na testy do laboratórií, zvyšok sa zasadil na rôznych miestach v Japonsku.

Po štyroch rokoch začali stromy po prvý krát kvitnúť, celých približne šesť rokov skôr, ako si príroda pôvodne zaumienila. Samotné kvety ešte navyše sú iné, ako bežne bývajú – majú len päť lupeňov namiesto približne tridsiatich u „normálnych“ stromov.

Čerešne u mníchov z kláštora Ganjoji však nie sú jedinými skoro kvitnúcimi „vesmírnymi“ stromami. Zo štrnástich miest kde sa zasadili stromy, sa objavili predčasné kvety už na štyroch miestach. Pred dvoma rokmi napríklad v meste Hokuto, kde si stromy nadbehli taktiež približne šesť rokov.

Dôvody, prečo stromy zo semien z obežnej dráhy kvitnú skôr, sa zatiaľ len hľadajú. Absencia presnejších sledovaní zatiaľ dáva priestor len špekuláciám. Vedci hovoria o tom, že svoj podiel mohlo zohrať aj intenzívnejšie kozmické žiarenie, ktorému boli semená vystavené stovky kilometrov nad povrchom Zeme.

Zdroj: AFP

Komentáre (13)
Peter2
Pravdepodobne sa jedná aj o účinky gravitácie na zemi a preto strom vynaloží viacej úsilia pre rozosielanie živín do celého stromu.
Trubadur
Nie nie, trošku Vám ušiel zmysel článku. Vo vesmíre sa nič nesadilo. Iba semienka sa vozili na ISS. Skôr to vyzerá na ožiarenie.
m2fizy
hmm ... ale ako "idea" to nieje zle ... pocuvajte : Semiacka zobrali do vesmiru, kde nieje ziadna gravitacia ... pri ceste tam/spat museli "semena" prekonat gravitaciu ... a omnoho vyssiu ako na zemi. Co ak sa tie semena pocas letu na/z ISS "preprogramovali" na silnejsiu gravitaciu a teda teraz na Zemi musia celit mensej = netreba tak silno bojovat s gravitaciou (kedze "ich nova" je silnejsia ako pozemska) a preto tie kvety "vysli" skor o 6 rokov ... co vy nato ?
Anka78
podla mna mate uplne pravdu, len ze vedci nepridu na to, lebo keby na to hned prisli, nemohlo by premrhat peniazmi na vyskum...
Jon Snow
Toto je naivna predstava o vede, takych ktori o nej nic nevedia.
m2fizy
to bola len "usmevna" hypoteza ... zasa jeden z tych " co vedia citat medzi riadkami". A ked uz sme pri tom ... preco by to nemohla byt ta teoria spravna ... ak ste natolko znaly "vedy" ako o sebe tvrdite ... potom ste urcite zaznamenal nespocet clankou (pripadou) kedy podobne extremne "podmienky" (ci uz je to potapanie do hlbky, alebo let do vesmiru) ... narusili bunecne struktury nie len u jedincou, ale aj u predmetov. Takze ... este raz ak niekoho budete napadat ... za "nezmyselne" teorie ... najskor si o tom nieco nastudujte ... a nie ze sa hned zacnete byt do hrude.
meno1
Mne sa zda, ze to bola priama reakcia na "mrhanie" v prispevku vyssie, nie na teoriu.
bravo
za 10 minut ? ci kolko trva cesta kym by boli v stave beztiaze , nieje to kratko ?
m2fizy
Preco nie ... podstatnejsie skor bolo, nie ako dlho, ale akou silou ... "gravitacia" (pretazenie, a co ja viem co vsetko) posobila na to semeno. A pri vstupe ... to bolo zas nieco (napr. odpor, zrychlenie, ...).
meno1
Toto sa da overit v obycajnej centrifuge. Je to relativne lacny a dostupny test. Co sa tyka ostatnych zrychleni-traseni pri starte, semena mozno vystavit vibraciam rovnakym ako by zazili pri starte nosica. Vibracne spektra rakiet su merane a zname pre kazdy raketovy nosic. Kazdy pristroj, zariadenie ci naklad vynasanym nosicom sa pred letom vystavuje vibracnym testom, pri ktorych sa nim trasie presne tak ako sa bude triast pri starte a lete na orbitu. To je mozne spravit aj so semenami a po rokoch sa zisti ci to malo akykolvek efekt.
aladar
Skorej im v 2011 nieco uniklo a asi toho bolo viac ako oficialne uviedli.
m2fizy
Ako myslite z "fukushitu" ... no podla mna je to fest mozne, kedze este stale "sa tam dymi".
dusanqq
Ja by som uvažoval smerom, či striedanie "dňa a noci" na ISS a rýchle obehy okolo zeme "nepresvedčili" semienka, že už uplynul dosť dlhý čas na to, aby zakvitli. Jednoducho sa im zrýchlil život, aj keď to odporuje zase teórii relativity. Ešte to prezradiť vedcom ... a ktohovie čím všetkým boli ožarované.
Pridať nový komentár
TOPlist