Japonská spoločnosť vyvinula solárne panely s rekordnou efektivitou 26%+

Skupina japonských výskumníkov s pomocou vládnych dotácií vyvinula priemyselne kompatibilné panely.

Solárne panely sú v súčasnosti lacnejšie ako kedykoľvek predtým, ale cena ich inštalácie môže byť ešte stále vysoká. Efektívnejšie panely umožnia rýchlejšiu návratnosť ceny inštalácie. Silikónové solárne panely majú teoreticky limit efektivity na úrovni 29%. Toto číslo je ale ešte stále nedosiahnuteľné. Komerčne povedané, panely s efektivitou o niečo viac ako 20% sú veľmi dobré.

Teraz ale výskumníci z japonskej chemickej spoločnosti Kaneka Corporation postavili solárny panel, ktorý má efektivitu foto-konverzie 26,3%. Predchádzajúci rekord bol na úrovni 25,6%.

Po tom, ako svoju prácu publikovali v magazíne Nature Energy, sa im podarilo efektivitu zvýšiť až na 26,6%. Túto hodnotu uznalo aj Národné Laboratórium Obnoviteľnej Energie (NREL- National Renewable Energy Lab).

V článku pre Nature Energy, vedci popísali stavbu 180,4 cm2 panelu použitím vysoko kvalitného hetero-spoja z tenkého filmu (heterojunction, HJ). To znamená, že navrstvili kremík tak, aby minimalizovali zakázané pásmo (v ktorom nemôžu fyzikálne existovať elektróny). Taktiež okrem iného použili elektródy s malým odporom, čo maximalizovalo počet fotónov v zadnej časti fotočlánku, ktoré sa nazbierali z prednej časti článku.

Po popise architektúry tohto fotočlánku výskumníci analyzovali aj straty energie, ktoré zabránili tomu, aby sa efektivita dostala na maximálnu hodnotu 29%. To pomôže budúcim staviteľom solárnych panelov pri optimalizácii ich článkov.

Podľa autorov sa, ale na týchto článkoch bude musieť ešte pracovať, kým bude možné zostrojiť jednotlivé články a z nich následne aj solárne panely. Aj napriek tomu sa jedná o výbornú správu pre používateľov obnoviteľnej solárnej energie.

Zdroj: arstechnica

Komentáre (1)
kozenooo
Po anlgicky silicon nie je silikon, ale kremik Si.
Pridať nový komentár
TOPlist