Japonci si budú môcť kúpiť smartfón s detektorom radiácie

, Autor: Gudas

Sharp ponúkne Android smartfón s integrovaným geigerovým počítačom.

Aj vyše roka po prírodnej katastrofe, ktorá zasiahla Japonsko a vyústila aj do úniku radiácie z elektrárne Fukushima, majú obyvatelia obavy z neviditeľného smrtiaceho žiarenia. Práve na toto zrejme mysleli v spoločnosti Sharp, keď vyvinuli pre tretieho najväčieho mobilného operátora v krajine - Softbank, smartfón s názvon Pantone 5.

Tento mobilný telefón totiž okrem 3,7" displeja s rozlíšením 854x480 pixlov, ôsmich farebných vyhotovení a systému Android 4.0 ponúka aj miniatúrnu verziu tzv. Geigerovho počítača, používaného na detekciu nebezpečného rádioaktívneho žiarenia. Výrobca musel bežne používané obvody prepracovať, aby sa vošli do formátu tradičného moderného smartfónu, na jeho telo pridal aj samostatné tlačidlo, ktoré aktivuje funkciu merania. To dokáže zachytiť od 0,005 do 9,99 μSv/h radiácie.

Cena zatiaľ známe nie je, podľa operátora však nebude v rámci dnešných štandardov vysoká. Zariadenie sa však dostane zrejme výlučne len na japonský trh.


Pantone 5 - osem rôznych farebných prevedení, Android 4.0 a detekcia radiácie


Sharp musel miniaturizovať obvody pre detekciu radiácie.

 

Kľúčové slová
Android 4.0, smartfóny, veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

nj, mali by ho nosit pri vajciach :D

Phantone 5.. Ocakavam zalobu Apple za dost podobne slovo.. :D
Inac super vecicka, konecne nieco, co mi pripada o chlp praktickejsie, minimalne v tom japonsku, pripadne v Cernobyle, alebo v okoli jadroviek a roznych ustavov, ako kazdorocnych X mega pixlov navyse. :)

zachvilu bude ovzdusie tak znecistene ze to bude mat kazdy a bude sledovat cistotu ovzdusia a podla toho používať plynovú masku poprípade sa určitým miestam vyhýbať :)

Poslať nový komentár

TOPlist