Internet bude v budúcnosti možno fungovať bez serverov

 
Dnešné počítate pri bežnom surfovaní Internetom pracujú na báze klient-server architektúry. Vedci z Cambridge University by to chceli zmeniť.

Je ťažké predstaviť si moderný Internet bez serverov. Avšak výskumníkom z Cambridge University sa podarilo spraviť dôkaz konceptu Internetu bez serverov. Prototyp bol vyvinutý ako súčasť projektu Pursuit, ktorý stál 5,2 milióna eur. Projektom Pursuit sa zaoberajú členovia European research institutes, univerzít a ľudia z telekomunikačných spoločnosti. Revolučná architektúra je navrhnutá tak, aby spĺňala požiadavky na stále rastúci objem dát putujúcich Internetom a bezpečnostné požiadavky užívateľov.
 
V súčasnosti sú dáta uchovávané na serveroch sídliacich v rôznych kútoch sveta. Tieto servery odpovedajú na požiadavky užívateľov, ktoré vychádzajú z ich desktopov, smartfónov či tabletov. Tento centralizovaný prístup otvára dvere pre problémy, akými sú útoky na servery či preťaženie serverov. Používatelia tiež majú menšiu kontrolu nad tým, ako a kedy sú ich dáta prístupné.
 
Odzvoní podobným hláškam v budúcnosti?
 
V rámci projektu Pursuit by užívatelia nemuseli čeliť týmto bezpečnostným nedostatkom a problémom so súkromím. Projekt totiž odstraňuje potrebu byť pripojený na vzdialený server. Namiesto toto projekt využíva myšlienku peer-to-peer architektúry, ktorá by umožnila zdieľanie dát. Jednotlivé počítače by tak mali súbory nakopírované a zverejňovali by ich na požiadanie.
 
Ak by sa tento koncept uchytil mohol by vytlačiť zabehnutú klient-server architektúru a dramaticky zmeniť spôsob akým sú dáta ukladané, vyhľadávané a zdieľané. Užívatelia by mohli načítavať požadované dáta (alebo ich fragmenty) od rôznych počítačov po celom svete. Pri vyhľadávaní by sa používalo URI (Uniform Resource identifier, ako pri VoIP) miesto dnes bežného URL (Uniform Resource Locators).
 
Dirk Trossen, jeden v výskumníkov z University of Cambridge Computer Lab, hovorí: ,,Náš systém sa zameriava na spôsob, v ktorom spoločnosť sama používa Internet na zháňanie obsahu. Jeden kolega sa ma spýtal, ako by som sa s použitím tejto architektúry dostal na server. Odpoveď je: nedostal. Jediným dôvodom prečo sa zaujímame o webové adresy a servery teraz, je ten, že ľudia, ktorí navrhli sieť nám povedali, že musíme. Čo však naozaj chceme je obsah a informácie“.
 
Projekt Pursuit nadväzuje na iné úspešné projekty akými sú Trilogy a PSIRP a vyhral cenu Future Internet Award 2013 na FIA (Future Internet Assemby) v Dubline.
 
 
 
Komentáre (7)
mano8
a premyslali ste aj o nevyhodach ? napr vidim 1 mega velku - to ked si niekto bude chcet pozret video co zdielam tak dostanem 28000 poziadaviek na prehranie a moja pripojka na net sa z toho posere ?
Broslowski
Určite to video nezdielaš jediný na internete :)
mano8
nie, ale hovorim priklad preco to zatial funguje tak ako to funguje - pripojky beznych userov by boli zatazene a priamo by to vplyvalo na kvalitu sluzieb. hovorme tu napr aj o veciach ako google alebo bing - nejedna sa len o poziadavky ludi ktorí si kliknu na nejaky odkaz...
passco
Pravda to by bolo niečo ako torrenty..
F242
A co na to vsetky tie ochranne autorske zvazy? Vsak toto nemoze prejst :-)
snap
pisete tu ako keby to mali zaviest v najblizsej dekade :D
jk2
Neodpustím si, ale.....kedže žijeme v tom "skvelom" kapitalizme, kde zadarmo ani pes neštekne :-), ako by mi chceli zaplatiť za užívanie môjho hardware, ktorý takto využívajú a zvýšené náklady na spotrebu energie,... ? Možno teoreticky zaujímavé ale v reále ťažko realizovateľné. Nehovoriac o rôznych "ochranných právach" atď. Verejné dáta majú byť verejné a súkromné dáta zase súkromné. Viem, že to ide aj inak, ale nejistejšie je ich na nosiči fyzicky oddeliť. Samozrejme neni to najlacnejšie. A v tejto dobe hlavne o to ide.
Pridať nový komentár
TOPlist