Intel s SGI testuje chladenie serverov ponorením do tekutiny

 
Známy výrobca procesorov spoločne so spoločnosťou SGI testuje novú metódu chladenia serverov a superpočítačov, ktorá zahŕňa ich kompletné ponorenie do kvapaliny.

Onou tekutinou nie je obyčajná voda pretože tá by v spojitosti s elektrickými zariadeniami spôsobila škody. Miesto vody je použitá dielektrická kvapalina od spoločnosti 3M ktorá nevedie prúd a spoločnosť ju nazýva Novec. Táto kvapalina bola už v minulosti použitá ako hasiaci prostriedok no teraz je po prvý raz používaná na chladiace účely.
 
 
Hlavnou myšlienkou je kompletné nahradenie súčasného vzdušného chladenia čo by sa malo výrazne podpísať pod spotrebu energie a zvýšiť celkovú efektívnosť chladenia. Michael Patterson, senior architekt v Intel verí, že použitím systému chladenia s Novec kvapalinou by došlo k zníženiu účtov za energie až o 90%.
 
Novec pôsobí ako veľký heatsink obklopujúci všetky komponenty serverov z ktorých absorbuje vyžarované teplo a odvádza ho preč. Periodickým vymieňaním kvapaliny sa docieli udržanie teplôt serverov na konštantnej hodnote. Niektoré komponenty, ako napríklad základné dosky však musia byť prepracované tak, aby pracovali korektne aj pod hladinou.
 
Treba poznamenať, že myšlienka nie je celkom nová a v minulosti sa už podobné koncepty objavili. Patterson však v projekte vidí veľkú budúcnosť a úspory. V súčasnosti kvapalina Novec chladí jeden superpočítač v St. Paule v Minnesote, kde sú serverové Intel Xeon čipy priamo ponorené do tekutiny. O komerčnom nasadení sa ešte nehovorí.
 
Zdroj: techspot
 
Komentáre (11)
kramer
"dielektrická kvapalina od spoločnosti 3M ktorá nevedie prúd a spoločnosť ju nazýva Novec" a ja ju poznám pod názvom "destilovaná voda" a vie si ju vyrobiť každý skoro zadarmo. Aké komplikované názvy sa davajú takým obyčajným veciam to je také americké :D
shajek
Ano zlati, predtym nez nieco vypustis, si o tom aj nieco zisti http://solutions.3mmagyar.hu/3MContentRetrievalAPI/BlobServlet?lmd=1351678507000&locale=hu_HU&assetType=MMM_Image&assetId=1319241050782&blobAttribute=ImageFile
passco
no ja by som dodal .. ze spraviť predraženú destilovanú vodu to je také Americké :D
pif666
Destilovana voda sa neda pouzit, casom by doslo k takemu znecisteniu ze by sa stala vodiva
ambo
Tá destilka sa dá kontinuálne čistiť - ultrafiltrácia alebo reverzná osmóza, týmto spôsobom sa dá zamedziť aj obsahu kyslíka, ktorý by mohol pôsobiť korozívne. Tá kvapalina má bod varu pri 44°C, z hľadiska odovzdávania tepla je to vynikajúci parameter, ale pri vare môže dôjsť k narušeniu komponentov. Na tej stránke mi chýba údaj o tepelnej kapacite a tepelnej vodivosti. Voda má cp okolo 4,2 kj/kg/K preto sa radí medzi top teplovýmenné médiá. Povedzme teda, že by problém s varom prekonali a tá kvapalina by vrela, pri 44°C odviedla by 60 cal/g zataiľ čo voda okolo 500 cal/g (pri 100°C, ale znížením tlaku sa dá teplota znížiť).
kramer
Asy tak
kramer
No neviem čo presne vznikne zmiešaním všetkých tých chem. látok ale určite to dáko musi spoločne zreagovať a zmeniť svoju štruktúru z chémie som troll i keď s chemikaliamy pracujem ale mojou odbornosťou je skôr likvidácia a dezaktivátia TCHL a tam mi povedia aký roztok namiešať aby to zreagovalo správne. Skôr mi príde menej finančne náročné riešenie s destilovanou vodou (alebo trafo olejom) ktorá by sa hnala trebarz cez filtre z jemného piesku alebo aktívneho uhlia i keď to asy svoje fitračné vlastnosti zvlhnutím stráca ak sa nemýlim alebo by sa znova predestilovaná vracala späť do obehu. Proste ale máš pravdu vyrobiť drahú chem. zlúčeninu je asy jednoduchšie ako vynájsť niečo prosté a funkčné.
pjotr
... a spravovať ich budú potápači ....
vulu
O 20 rokov budeme miesto PC skrinky kupovat akvarka.
dafňuk
novú metódu ? Nic v zlom ale bratranecale aj iny maniaci mali uz pred cca 10 rokmi PC utesnene a napustene mineralnym olejom.
ITOilComputers
fiha jake novinky :D s kamaratom sme mali projekt SOČ pred 2 rokmi plne funkcny PC v mineralnom oleji, teploty nesli cez 30 stupnou pc ide dodnes
Pridať nový komentár
TOPlist