Intel oficiálne odkladá 10nm výrobu, miesto toho príde 14nm Kaby Lake

 
CEO Intelu Brian Krzanich včera potvrdil, že Intel odloží procesory vyrábané 10nm procesom a miesto toho uvedie procesory Kaby Lake vyrábané 14nm procesom.

Udržiavať v platnosti Moorov zákon je stále problematickejšie a problémy so znižovaním výrobného procesu má zrejme aj Intel, o čom sa šepkalo už pred nejakým časom. Po procesoroch Skylake sme sa mali dočkať prechodu na 10nm výrobu a procesorov Cannon Lake. Avšak, nestane sa tak. Cannon Lake sa odsúva a miesto nich dorazí Kaby Lake, čo bude po Broadwell a Skylake už tretia generácia Intel procesorov postavených na 14nm výrobnom procese.
 
Toto pridanie novej generácie naruší tick-tock rytmus Intelu, ktorý približne každé 2 roky uvádzal 2 nové produkty – rodinu procesorov staršej architektúry, ale s novým výrobným procesom, ktorú nasledovala nová rodina procesorov s novou architektúrou čipu na rovnakom výrobnom procese.
 
Súčasný pohľad na Intel roadmapu tak vyzerá nasledovne. Aktuálne tu máme 14nm Broadwell procesory, ktoré už čoskoro nahradia Skylake procesory, taktiež vyrábané 14nm výrobným procesom. Po nich miesto Cannon Lake teda príde Kaby Lake, taktiež vyrábaný 14nm procesom. Uvedenie tejto generácie je naplánované na druhú polovicu roka 2016. Kaby Lake budú postavené na Skylake procesoroch, avšak Intel sľubuje prítomnosť „kľúčových vylepšení zvyšujúcich výkon“. Momentálne Intel očakáva, že 10nm procesory Cannon Lake budú uvedené na trh v druhej polovici roka 2017.
 
Brian Krzanich sa vyjadril, že nikdy nebolo jeho zámerom opustiť 2-ročný tick-tock cyklus. Avšak stalo sa tak a môže sa tak znovu pri 10nm procesoroch v roku 2017. Intel mal problém aj pri prechode z 22nm výroby na súčasnú 14nm a procesory Broadwell boli odložené o niekoľko mesiacov. Krzanich upozorňuje, že so zmenšovaním výrobného procesu rastie obťažnosť výroby a že každá z technológii má svoju vlastnú úroveň komplexnosti a obťažnosti. Napriek tomu však očakáva, že do roku 2017 sa nebude vedenie Intel-u v Moorovom zákone dramaticky meniť a Intel zostane špičkou vo výrobe procesorov.
 
Zdroj: pcworld
 
Komentáre (3)
DDR dva megahertze
Salami lake
SpQx
Čisto obchodná politika. Je evidentne cítiť, že intel sa stal svetovým monopolom a využívajú to maximálne, veď na čo by sa ponáhľali, keď užívateľ proste nemá na výber ... A upgrade PC? Už nemá zmysel, pre priemerného užívateľa nárast výkonu 3-8% jednoducho nemá hodnotu, pripadá do úvahy jedine ak sa procesor pokazí ... je to strašné...
retro
To nieje preto ale preto ze defacto skoro nik neprotrebuje 8k video.Tie novsie procesory su uz urcene na 8k dekompresiu x265 a uprimne si povedzme kolko ludi ma 8k televizie.V roku 2017 mozno bude mat 5percent 8k dneska ich ma 0.0000001percenta ludi
Pridať nový komentár
TOPlist