Intel chce pre svoje ultrabooky extrémne tenké pevné disky

, Autor: Gudas

S hrúbkou iba 5mm no kapacitou 1TB.

Ultrabooky, ako Intel nazýva svoj koncept konkurenta pre MacBook Air, majú vďaka prísnym požiadavkám na hrúbku často problém s kapacitou pevného disku. Aj keď drahšie modely od rôznych výrobcov majú osadené SSD, u ktorých výška nie je problémom, ich kapacita je nízka (zväčša 128GB až 256GB). Na druhej strane je pomerne zložité vyrobiť pevný disk, ktorý by sa pohodlne vošiel do tenkého tela počítača a pritom mal vysokú kapacitu. Len vo februári tohto roka sa firma Hitachi pochválila dosiahnutím hranice 500GB u disku s hrúbkou len 7mm.

Intel však chce ešte tenšie dátové úložiská. Na konferencii v Pekingu ukázal novinárom svoju víziu pevných diskov s hrúbkou len 5mm. Dokončenie špecifikácií pre nový štandard sa očakáva ku koncu tohto roka, do výroby a predaja sa však takéto disky nedostanú ihneď.

U tak tenkých diskov sa už bude musieť upustiť od štandardného S-ATA rozhrania (napájacieho a dátového konektora), polovodičový gigant navrhuje umiestnenie miniatúrnej verzie S-ATA na kraj disku. Ostatné rozmery, ako napríklad dĺžka ostanú zachované.

Odhady počítajú s tým, že do roku 2015 bude možné vyrábať takto tenké pevné disky s kapacitou až 1TB. Pri danej hrúbke je ale jasné, že to bude nutné vtesnať na jedinú magnetickú platňu. V súčasnosti je technologickou špičkou polovičná kapacita.

 

Kľúčové slová
Intel, pevné disky, SSD, Ultrabook
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Nech intel nevymysla somariny a nech stlaci ceny svojich ssd nadol. Tym padom to budu musiet urobit vsetci vyrobcovia a tak postupne klesnu ceny. Ja osobne by som nechcel mat hardisk ani v stolnom pc, nieto este v prenosnom zariadeni, na ktore posobia rozne vybracie a pod.

suhlas, nech zlacneju

Poslať nový komentár

TOPlist