IBM vie ako využiť staré lítium-iónové batérie

Rozvojové krajiny potrebujú zdroje energie a použité batérie z notebookov môžu byť odpoveďou.

Pobočka výskumného centra IBM v Indii našla efektívny spôsob využitia Li-ion batérií, ktoré sa už nedajú použiť na napájanie notebookov. V Indii je množstvo vidieckych a mestských častí, ktoré nemajú dostatočný prístup k elektrickej energii. Výskumné centrum zverejnilo projekt s názvom “UrJar: A Lighting Solution using Discarded Laptop Batteries” a mieni ho vo veľkom spustiť.

Li-ion batérií je na svete obrovské množstvo a odpad z nich rastie každým dňom. Mnohé krajiny neustále hľadajú spôsoby ako recyklovať tento elektronický odpad, no inžinieri z výskumného centra vysvetľujú že je oveľa ťažšie ho recyklovať ako vyrobiť novú batériu. Prostriedky vynaložené na recykláciu niekedy prevyšujú výrobnú hodnotu.

Zariadenie vyrobené z použitých batérií s názvom UrJar má byť schopné napájať napr. žiarovku po celú noc. Pokiaľ je elektrická sieť na vidieku či miestnej časti zapnutá, vie sa nabiť a poskytnúť elektrinu aspoň na základné účely. Objavili sa aj pochybnosti o tom či bude zariadenie lacnejšie ako generátory na výrobu energie. Analýza potvrdila že lacnejšie určite bude.

Na to aby bolo UrJar masívne rozšírené treba ešte dotiahnuť veľa vecí. Otázkou je aj ako dlho už použité batérie vydržia. Príde čas kedy tieto batérie budú nepoužiteľné a budú sa musieť tak či tak recyklovať.

Zdroj: theregister.co.uk

Komentáre (3)
MQ
Zaujimave, ze teraz sa ekoteroristi, schovavajuci za stranu zelenych a podobne odrby, neozvali a hystericky nevrieskaju. V tomto pripade by som im dal za pravdu. Cele je to len odrb na presunutie odpadu do krajiny, ktora nema tak prisne naroky na zaobchadzanie s nebezpecnym odpadom a zatial sa velmi nestara o zivotne prostredie. Zabalime to do pomoci vidieka, samozrejme ze na tom este aj zarobime, ale hlavny problem, ktorym je likvidacia odpadu, presunieme na plecia niekoho ineho. Pri indickej mentalite je uplne jasne, kde to skonci. V prirode na divokych skladkach a vo vodnych zdrojoch (ktorych maju aj tak malo). Odrb ako svina. Na tie zakladne potreby, ktore boli spomenute, postaci aj solarny clanok napojeny na obycajnu autobateriu s prislusnou (naozaj jednoduchou) elelektronikou. Autobaterie su lahko recyklovatelne, lacnejsie a dostupnejsie. . Kto produkuje odpad, mal by si ho spravovat, recyklovat, ukladat... na svojom uzemi a nie vyvazat do krajin tretieho sveta. No ale vieme ako to chodi. Doma aby sme mali cistucko a ukazkovo, toxicky odpad vyvezieme niekde daleko. Tam nech ludia zdochnu na nasledky nasich cinov a nasho odpadu, hlavne ay sme sa my mali dobre a mali vsetko ako zo skatulky. Hnus!
Pavol Filek
Autobaterie sa nedaju pouzit na PV elektrarne, lebo maju 40 cyklov DOD 80 perc. / depth of discharge /. Daju sa pouzit VRLA AGM - ventil. reg. lead acid absorbed glass matter alebo VRLA GEL - gelovky, ale GEL vyzaduju spec. nab., lebo nad 14.1 V sa znicia, WET a AGM sa daju nabijat az do 14.8 V, equalizacia je na 15.6 V, / pri. 12 V nom. napati /. Oproti tomu LiFePO4 / LiFeYPO4 maju zivotnost 2500 až 8000 cyklov, ale vyzaduju balancny obvod, ak su članky s 3.2 V nom. nap. zapojene do serie. Ergo . 8000 / 40 = 200, na jednu lit. bat. potrebujeme zrecyklovat 200 autobaterii. Paráda, nie ?
MQ
1-Vrat sa do skoly, nevies o com pises. Kedze riesenie na autobaterie je na svete uz davno, spytaj sa skusenejsich. . 2-Stale akosi zabudas na recyklaciu tych litioviek, ktore ti v Indii nebude nikto recyklovat a skoncia v prirode. . Klasika, ukazat niekolko cisiel vytrhnutych z kontextu, zabalit to do vedecky vyzerajucich dristov a problem nenapadne zmiest zo stola. Potom rozvinut diskusiu inym smerom, hlavne co najdalej od problemu, ktorym je znecistovanie zivotneho prostredia inych krajin toxickym odpadom, ktory vobec nevyprodukovali. . Elektrarne s tak malym vykonom sa daju postavit aj bez obsahu toxickych latok. Dokonca ucinnejsie, bezpecnejsie a aj lacnejsie. Ale tam by odpadol ten dolezity prvok, ktorym je vyvoz odpadu do krajin tretieho sveta tak, aby zan dostali jeho tvorcovia este aj zaplatene. Parada, nie?
Pridať nový komentár
TOPlist