Hitachi pripravuje 7TB pevné disky už na budúci rok

, Autor: Gudas

Vysokú kapacitu umožní použitie hélia.

Spoločnosť Hitachi, ktorá dnes patrí pod Western Digital, oznámila novú platformu pevných diskov, vďaka ktorej budú realitou až 7TB disky, a to už na budúci rok. Základným prvkom bude použitie plynu hélium, vďaka ktorému bude možné do bežného 3,5" šasi inštalovať až sedem magnetických platní. S dátovou hustotou 1TB na platňu to znamená celkovú kapacitu až 7TB.

Hélium ako prvok v prostredí rotujúcich magnetických platní ponúka voči vzduchu viacero výhod. Okrem menšieho odporu to je aj lepšia tepelná vodivosť. Disky plnené héliom tak budú môcť mať viacero platní bližšie pri sebe, keďže sa významne zredukujú vibrácie motora a platní. Nižšie trenie a lepšia tepelná vodivosť tiež zníži celkovú spotrebu elektrickej energie a taktiež prevádzkové teploty.

Výrobca porovnal obdobné disky plnené vzduchom a héliom, pričom zaznamenal spotrebu nižšiu o 23%. Pri uvažovaní dvoch magnetických platní naviac sa dostáva hodnota Watt / TB o 45% nižšie ako u bežných pevných diskov. Tieto parametre sú dôležité hlavne pre profesionálnu sféru v oblasti serverov a dátových centier, kde sa "héliové" disky objavia najskôr. Či sa táto technológia dostane aj do produktov určených bežným koncovým zákazníkom zatiaľ nie je známe.

Použitie hélia ako plniaceho plynu pevných diskov nie je celkom nová technológia, známa je už po dlhšiu dobu. Firme Hitachi sa ale podarilo navrhnúť produkty a výrobný proces, ktoré sú ekonomicky efektívne, a teda vhodné pre masovú výrobu. Tá by sa mala začať už budúci rok.

 

Zdroj: X-bit labs

Kľúčové slová
HDD, Hitachi, pevné disky, Western Digital
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Hitachi pripravuje 7TB pevné disky už na budúci rok

dobré...ale trochu blbe ze ked z toho unikne helium tak je HDD v ri**

Re: Hitachi pripravuje 7TB pevné disky už na budúci rok

A proč by unikalo skoušel jste někdy otevřít běžně dostupný HDD... poslední problém co má je netěsnost.

Ja osobne vobec nechapem, kde su 4-5 TB disky !?!?!?!?!?!? Pred kvartalom sa mihli na Alze 4 TB externe Seagate (zrejme 5 ks. 800 GB platne) a odvtedy nic !!!! WD nevie do svojho sasi dat 5 ks. platni, iba 4. To ale nebrani vyrobit 4 TB disky, interne ci externe (samozrejme ako 4 ks. 1 TB platni). V pripade Seagate nic nebrani (alebo by aspon nemalo) vyrobit 5 TB 5-platnove monstrum. No a teda tie 4-5 TB disky, kde su ????????

Nechapem. Ozaj nechapem.

Pred rokmi ked bol zavod o prekonanie psychologickej hranice 1 TB pre 3,5 palcovy disk, vyrobcovia sa znazili ozlomkrky tuto hranicu dosiahnut, vsetko ostatne slo bokom. Tak uzreli svetlo sveta prve 1 TB pokusy ako 5 ks. 200 GB platni so spotrebou 10-12 W. HUstota zaznamu napredovala a 1 TB disky potom boli ako 4x250 GB, 3x333 GB, 2x500 GB a dnes 1*1000 G.

Ak by dnes boli dostat 5-platnove 5 TB disky, 7-platnove 7 TB s sardinkovymi platnami a He by ma az tak nenadchynalo, kedze by slo o zvysenie kapacity o 40% a mozno by o nich v kontexte existujucich 5 TB modelov ani nikto neuvazoval. Ale 3 TB vs. 5 TB (co je mozno uplne konvencnymi sposobmi) to uz je zaujimavejsie (67 %).

Čím menej platní tým menšia hlučnosť, teplota a kazivosť HDD.

Poslať nový komentár

TOPlist