Hardkernel ODROID - štvorjadrová konkurencia pre Raspberry Pi

Zdá sa Vám Raspberry Pi príliš pomalé? Hardkernel uvádza naozaj ťažký kaliber medzi miniatúrnymi počítačmi.

ODROID je modelová rada miniatúrnych počítačov od kórejskej firmy Hardkernel, pričom majú namierené proti platforme Raspberry Pi, ktorá má pomerne slušnú fanúšikovskú základňu. Konkurovať mu bude predovšetkým výkonom.

Raspberry Pi má pomerne slabý hardware - srdcom je starý procesor ARM1176 o takte 700MHz, postavený na architekrúre ARM v6, pričom výkonom veľmi neovplýva, nehovoriac o malej RAM, ktorá má u vyššieho modelu 512MB. Tu však Hardkernel siahol po modernom procesore Samsung Exynos 4412 (je napr. aj v Galaxy S3), ktorý ma pod kapotou 4 jadrá ARM Cortex A9 (architektúra ARMv7) o takte 1.7GHz a 1MB L2 cache, či 4 grafické jadrá Mali-400 s podporou OpenGL ES 2.0 a prehrávania 1080p videí. A pamäte bude v základnom modeli 1GB, výkonnejší bude mať rovno 2GB.

(Hardkernel ODROID-U2)

Samotný plošný spoj je taktiež o poznanie menší ako Raspberry, má len 4.8 x 5.2cm, no vzhľadom na to, že USBčka a Ethernet adaptér sú jeden na druhom, je vysoký asi 4cm.

K dispozícii budú 2 modely - ODROID-U a ODROID-U2. Slabšia verzia U bude dodávaná s rovnakým procesorom, avšak taktovaným na 1.4GHz a bude mať len 1GB LPDDR2. Výkonnejší U2 bude mať 1.7GHz procesor, 2GB pamäte a navyše mikrofón. Ostatné rozhrania majú oba spoločné - 2x USB, 1x 100Mbit Ethernet, mini-HDMI, 3.5mm audio výstup, MicroSD slot a eMMC socket pre rozšírenie pamäte. Štandardne bude dodávaný so skrinkou-chladičom z hliníka, ako možno vidieť na tejto fotografii:

Napájanie je riešené buďto microUSB portom, alebo 5V adaptérom, ktorý výrobca ponúka na svojej stránke k zakúpeniu. Okrem adaptéra je možné na webe produktu zakúpiť aj WiFi a BlueTooth adaptéry, debug konzolu, eMMC moduly od 8 po 64GB, ventilátor či rozširujúcu IO kartu.

Na zariadení je možné prevádzkovať Linux alebo poprípade Android, pričom výkon je dostatočný na to, aby nahradil bežné PC. Na stránke výrobcu je video, na ktorom je zariadenie predstavené a beží na ňom Ubuntu.

;

 

Slabší model U stojí 69USD, za výkonnejší U2 dáte 89USD. ODROID U/U2 by mal byť dostupný od 21.12., objednávať môžete na stránke výrobcu. K dispozícii sú aj väčšie dosky ODROID X/X2, ktoré majú rovnaký základ ako séria U, no majú ďaleko viac portov. Stoja však 129, resp. 135 USD.

 

Zdroj: bit-tech.net, hardkernel.com

 

Komentáre (7)
pif666
Tiez nechapem preco k tomu nemozu pridat par SATA portov, hned by som to kupil. Vobec sa mi nepaci predstava pripadat disku cez sata/usb prevodnik ...
jozef4
pretoze takmer ziadne sucasne SoC procesory nemaju SATA radic - ide o procaky navrhnute pre mobilne zariadenia (Odroid = procak zo Samsung Galaxy S3, Odroid2 = Samsung Galaxy Note 2), a tam je SATA radic jednoducho zbytocny.
Zemtriz
A spotreba? RPi pobeží na baterkách a dá sa podtaktovať na spotrebu 200mA. V prípade malej hardware-ovej úpravy na 150mA. Istotne sa aj toto bude dať podtaktovať, o tom nepochybujem, lenže celková spotreba ma zaujíma. Ale súhlasím, že RPi by sa zišiel aspoň o kúsok lepší cpu.
jozef4
Idle spotreba je okolo 0.3W. Ale ked treba, vie potiahnut 6W. Ono ked jedine jadro Odroid-U2 je 3-4x vykonnejsie ako Raspberry (a Odroid-U2 ich ma 4), tak sa to na tej spotrebe musi prejavit. Da druhej strane vie Odroid-U2 znizit frekvenciu na 200MHz a zrat menej ako Raspberry. http://www.youtube.com/watch?v=WSnWsV1OvLc
nManJofo
No adapter predavany k tejto krabicke ma 10W
Bakchos Darcy
Zdravím, chcem sa spýtať či je toto zariadenie použiteľné pre bežného smrteľníka. Moja, dúfam že nie naivná predstava je, že si objednám tento HW spolu s SD kartou s nainštalovaným Androidom, pripojím ho k TV cez HDMI, ďalej cez router na net, k tomu bezdrôtovú myš a klávesnicu, cez android market stiahnem prehliadač, video prehrávač, office, hry atď a mám z toho funkčné "android PC"... Alebo musím mať zručnosti vývojára, aby som to spojazdnil? Ďakujem za odpoveď.
jozef4
Pokial vies stiahnut image androidu z internetu (zo stranky hardkernel-u) a zapisat ho na microSD kartu (napr pomocou win32diskimager), a vies kam zapojit jednotlive kable, tak to su asi tak vsetky operacie co musis spravit k tomu, aby ti tam nabehol Android. Objednavat si microSD kartu s predinstalovanym androidom je zbytocne - akurat zaplatis vyssiu dan pri importe na Slovensko. takze odpoved znie: rozbehat odroid je jednoduchsie ako instalovat windowsy ;-)
Pridať nový komentár
TOPlist