Google a Mozilla ohlasujú nové renderovacie jadrá pre ich webové prehliadače

Google pracuje na jadre Blink, Mozilla so Samsungom vyvíjajú úplne nové jadro v novom paralelnom programovacom jazyku.

WebKit je v súčasnosti najpoužívanejší renderovací engine webových prehliadačov - používa ho Safari, Chrome či Konqueror - podľa štatistík tak 40% ľudí používa práve prehliadač s WebKitom. Pôvodne sa jednalo o projekt Apple, ktoré vyvíjalo jadro pre svoje Safari, pričom vychádzalo z KHTML, jadra prehliadača Konqueror. V roku 2005 boli zdrojové kódy uvoľnené po BSD licenciou, vznikol projekt Chromium, z ktorého čerpá Google pre svoj Chrome (Сhrome = Chromium + PDF čítačka + Flash + update systém + systém tlače + pár ďalších vecí).

(logo projektu Chromium)

Projekty Chromium a WebKit však údajne značne narástli, navyše projektu Chromium jadro WebKit v súčasnej podobe až tak nesedí, nakoľko sa líši od ostatných WebKit prehliadačov svojou architektúrou - využíva väčšie množstvo procesov, plus pokrýva širokú škálu architektúr. Preto sa Google rozhodol, že Chromium dostane nové renderovacie jadro Blink, ktorého základ bude práve WebKit. Bude taktiež open-source, takže aj iné WebKit prehliadače ho budú môcť integrovať. Jedným z prvých míľnikov je reštrukturalizácia kódu, pričom v pláne je zlikvidovať až rôznych 7 zostavení, čím by zmizlo odhadom 4.5 milóna riadkov zdrojového kódu. Projekt tak bude prehľadnejší, vývoj jednoduchší, očakáva sa vyššia stabilita a menej chýb. Záujem o nové jadro prejavila napr. nórska Opera.

Nespí ani Mozilla, ktorá spolu so Samsungom vyvíja renderovací engine Servo. Pri vývoji upustili od tradičných jazykov C či C++, Servo je písané v experimentálnom jazyku Rust, ktorý vyvíja samotná Mozilla od roku 2010. Je inšpirovaný C++ ale aj funkcionálnym paradigmom - mnoho prvkov prebral z Haskellu. Kladie dôraz na paralelizáciu a konkurentnosť (paralelné vykonávanie jednoduchýh úloh), pričom chce vyťažiť čo najviac zo súčasných multi-jadrových procesorov nielen v PC, ale aj v telefónoch či tabletoch. Nemenej dôležitá je bezpečnosť, pamäťový systém jazyka napr. nedovoľuje neinicializované/náhodné ukazatele (dangling/wild pointers). Primárne bude zameraný na mobilné platformy, nie je však vylúčené (no ani potvrdené), že v budúcnosti nahradí Gecko vo Firefoxe.

 

Zdroj: bit-tech.net, thenextweb.com

 

Pridať nový komentár
TOPlist