Elon Musk predstaví svoj plán dobýjania vesmíru už za pár dní! Mars, Ceres, Titan?

Elon Musk čoskoro predstaví svoj plán kolonizácie Marsu a zdá sa, že aj ďaľších miest nášho solárneho systému. Predstavený bude už 27. septembra počas konferencie IAC (International Astronautical Congress) v Mexiku. Na Twitter zverejnil krátku upútavku.

Vizionár a CEO niekoľkých známych firiem, medzi nimi aj SpaceX, Elon Musk na Twitteri zverejnil novú informáciu o systéme Mars Colonial Transporter (MCT). Odhaduje sa, že vesmírna loď MCT má niesť k červenej planéte 100 ton nákladu alebo 100 člennú posádku. Nosná raketa, ktorá MCT vynesie na orbitu by mala byť jednostupňová a násobne väčšia ako gigantický Saturn V. Druhým stupňom bude samotný MCT, pričom oba stupne by mali byť mnohonásobne použiteľné. Cieľom je primárne a už od začiatku existencie SpaceX Mars. No v nedávnom tweete Musk naznačil, že vesmírne plavidlo je možné použiť aj na iné vzdialenejšie misie. V tweete hovorí "Ukázalo sa, že MCT môže ísť dosť ďaleko za Mars, takže potrebujeme nové meno ..". Hovorí sa napríklad o názve Interplanetary Transport System, teda medziplanetárny transportný systém. 

Čo sa týka možných plánov, špekuluje sa napríklad o cestách na asteroid Ceres a mesiace Titan či Callisto. Veľkým favoritom na ďalšie cestovanie je hlavne Titan, najväčší mesiac Saturnu, pretože na tomto mesiaci sú pravdepodobne uhľovodíkové oceány v tekutom skupenstve. 

O MCT je toho oficiálne známe veľmi málo. V rovine fám a špekulácii sa hovorí systéme, ktorý ohromí svojou veľkosťou, násobne prekonávajúc parametre misie Apollo. Celý systém bude mnohonásobne použiteľný a preto relatívne veľmi lacný. U Muska je známe, že svoje vízie dokáže presvedčivo prezentovať. Uvidíme už za pár dní. Máme sa na čo tešiť.

Zdroj: arstechnica

Komentáre (4)
Pjetro de
Vizie dokaze prezentovat, to hej. Kedy a ci sa naplnia je druha vec. Aj elektromobilovu viziu mal pred 10-15 rokmi a naplnena je dnes v priemere na zlomok % ci radovo 1%, pricom normalny clovek nema absolutne ziadny dovod (a toboz nie ekonomicky dovod) kupovat elektromobil, pretoze prvotna investicia 30-35 tisic € za najlacnejsie modely sa vrati az po najazdenych 300-400 tisic km v porovnani s 10-12 tisicovym rovnako velkym fosilakovym hatchbackom. Space-X v duchu lacnych vesmirnych letov vdaka znovupouzivaniu istych casti je zatial defacto vo faze alfa-testovania s uspesnostou asi tak pol na pol. Space-X sice lieta vysoko nad hranicu zem-vesmir (sto km), asi 400 km, co vyzaduje vacsiu raketu a ovela zlozitejsi navrat palivoveho stupna (ci uz na zem alebo more), ale: Space-X malo zo svojej cca desiatky doterajsich pokusov pomer uspech/neuspech asi by ocko 1:1, taky Blu Origin 100% uspech. Space-X (ak sa nemylim) NIKDY nepouzilo navratenu palivovu cast znova (proste sa to iba v 1/2 pripadov uspesne vratilo) a na dalsi let pouzili NOVU !!! Blu Origin pouzil uz tusim 4x FURT TU ISTU !!! Dalsia vizia tunelovej prepravy popularizovanba ako hyperloop ... no comment.
seeler
Pockaj si. zatial to predrazuju baterie, no uz teraz je znamych zopar prototypov a ja verim ze baterie v priebehu 5 rokov pojdu rapidne dole s cenou. takze nove auta budu lacnejsie a bude aj pestry trh s jazdenimi autami. proste spalovaci motor bude zachvilu hlupost.. je to strasne zlozity mechanizmus treba ho mazat chladit a je tam milion suciastok ktore sa mozu pokazit.. pri elektro aute ti ti staci zdroj (bateria) a asynchronny motor.. Nepotrebujes tym padom ani prevodovku spojku atd.. som zvedavy aka bude poruchovost elektro aut, pretoze v pohonnom systeme sa prakticky nema co pokazit
passco
Pravdepodobne sa Elon postará o najväčší ohnostroj v dejinách v historií kozmonautiky
MMe17
v oktobri to bude plan na vyliecenie rakoviny a AIDS a v novembri celosvetovy mier. a na vianoce dostane konecne kazajku.
Pridať nový komentár
TOPlist