Diablo III, prvé dojmy

, Autor: 16cmfan

Diablo 3 nás poctilo svojou dlho očakávanou návštevou po viac ako štyroch rokoch od oficiálneho ohlásenia. Hra vyšla 15. Mája, fanúšikovia po celom svete už 9 dní brázdia peklo, vrátane mňa.

Aké sú ich a moje dojmy? Splnili sa sľuby a očakávania fanúšikov? Je Diablo 3 dôstojným nástupcom legendárnej dvojky? V čom ju prekonáva a v čom zaostáva?

Technické dojmy

V prvom rade bude našich čitateľov zaujímať technická stránka hry. Môžem povedať, že na mojej zostave Athlon II 250, SSD Samsung 830, 2gb ram a obstarožnej ATi HD 4770 512mb (a už od firmy AMD nepodporovanej) beží hra svižne na maximálnych detailoch v rozlišení 1600x1200.

Čo možno už tak nepoteší je nutnosť byť neustále pripojený k internetu, občasné výpadky alebo príliš veľké latencie. Tvorcovia argumentujú, že je tak obsah hry chránený proti ľuďom, ktorí by chceli podvádzať. Taktiež im vraj ponúka toto prepojenie cez internet lepšie podmienky pri rýchlych opravách a aktualizáciách hry. Ešte je skoro hovoriť, ako sa naplnia ich slová, ale z minulých skúseností s hrami od Blizzardu sa im dá veriť. S latenciami a výpadkami to už po 9 dňoch nie je tak hrozné a každým dňom sa situácia zlepšuje. Tŕňom v oku tak zostáva jediná vážna správa o hacknutí (nabúraní) sa do databáz Blizzardu. Boli hlásené prípady následného vykradnutia užívateľských účtov s ich hernými postavami. Blizzard toto usilovne rieši a nabáda k zvýšeniu bezpečnostných opatrení.

Dojmy z hrania

Nové Diablo sa hraje fantasticky. Ako aj jeho predchodcovia stavia na jednoducho pochopiteľný systém, ktorý by sa dal nazvať „ľahko k pochopeniu, ťažko k zvládnutiu“. Vskutku je to tak. Systém je jednoduchý, ale k jeho efektívnemu zvládnutiu je potrebné aj nejaké to taktizovanie. Diablo 3 sa totiž delí na 4 stupne obtiažnosti. Normal, Nightmare, Hell a Inferno. Zatiaľ čo prvá je akýmsi tutoriálom a prejdenie celej hry na túto obtiažnosť zaberie v priemere okolo 12 hodín, tá pravá zábava začína až na vyšších stupňoch. Tam sa už k slovu dostáva spomenuté kombinovanie a taktizovanie novonadobudnutých skillov (schopností), ktoré sa po novom už otvárajú spolu s levelom postavy, čiže odpadá distribuovanie bodíkov do „stromu schopností“. Skalný fanúšik dvojky bol zhrozený (rovnako ako ja), bál sa, že takéto zjednodušenie zoberie hre kúzlo spojené s budovaním unikátnych postáv.
 

Pravá sranda začína až od vyšších obtiažností a po dosiahnutí 60-teho maximálneho levelu postavy. Je len na hráčovi ako skombinuje schopnosti s runovými slovami, to je prvá vec, ktorá odlišuje vývoj postavy. Tou druhou je vybavenie. Hnacím motorom pre nás hráčov je pocit z naozaj kvalitného vybavenia. Pocit, že sme lepší ako ostatní a túžba po zisku ešte lepšieho vybavenia. To sa dá dosiahnuť buď opakovaným prechádzaním už prejdených úrovní na vyšších obtiažnostiach alebo pri nakupovaní v aukčnom dome. Buď za herné zlatky alebo neskôr za reálne peniaze. Hodnotiť tento systém je ešte priskoro, dodám len, že moja prvotná skepsa, či tak aukčný dom nenaruší „sladký pocit“ zo získaného vybavenia v hre je zažehnaný. V zásade je dôležitejšie, akú výbavu máme a nie cesta, akou sme ju získali. Argument, že pre plánované PvP (hráč versus hráč) si ľudia všetko dobre vybavenie nakúpia pohodlne bez námahy má niečo do seba, ale nikto nás predsa nenúti ho využívať.

Pri systéme náhodného generovania vlastností predmetov je tak stále zaručené, že každý z milióna hráčov bude unikátny. Napokon všetky predmety v aukcii pochádzajú od hráčov samotných, z ich koristi, ktorú si vybojovali priamo v hre. Kombinovať nákup a „ ručné lovenie“ dobrých predmetov je aj plán, ktorý Blizzard prezentoval. Je len na nás ako sa k tomu postavíme.

Aukčný dom je aj jeden z hlavných dôvodov pre neustále pripojeniu k internetu.

Máme ešte jednu možnosť a to si vysnený predmet vyrobiť. Potrebovať k tomu budeme dobre vytrénovaného remeselníka, ktorý nám recept a suroviny, ktoré sa dajú extrahovať zo získaných nepotrebných predmetov, premení na nejaký predmet. Tento systém funguje veľmi dobre a zastupuje tak hazardovanie u obchodníka z predošlých dielov. Posledným pilierom customizácie postavy sú drahokamy, ktoré sa dajú vkladať do predmetov a vylepšujú tak ich atribúty. Spájanie do kvalitnejších kúskov obdobne za poplatok v závislosti od levelu, ponúka klenotník. V hre vás budú sprevádzať aj tzv. followers (nasledovníci), ktorí vám pomôžu pri boji (môžete mať aktívneho len jedného z troch (templár, čarodejka a lotor) a každý sa hodí na iný typ boja alebo podpory. Ak ale dostanete chuť na živých spolubojovníkov, nie je to problém. V jednej partii môžu hrať štyria hráči a navzájom sa doplňovať v taktike. Prepojenie single a multiplayeru sa Blizzardu podaril na jednotku.

Naozaj rozsiahla príručka je k dispozícii priamo na stránkach Blizzardu. Pre menej zdatných v anglickom jazyku môžete navštíviť českú fanstránku.

Hra Diablo 3 je najúspešnejšie sa predávanou čisto počítačovou hrou. Za jeden deň sa ho predalo cez 3,5 milióna kusov a doteraz cez 6,3 milióna kusov. Dôkaz jeho vysokej popularity nájdete aj na našom fóre, kde diskutujeme o hre a spoločne hráme v coop režime. Ak ešte nie ste rozhodnutý si hru kúpiť, od 15. Júna si budete môcť vyskúšať jej štartovaciu verziu. Bude síce obmedzená, ale zadarmo tak dostanete možnosť vyskúšať si herné mechanizmy hry Diablo 3 v praxi.
 

 

 

Kľúčové slová
Diablo 3, Diablo III
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk
16cmfan

Re: Diablo III, prvé dojmy

Recenzia to nie je.. len dojmy :)

Poslať nový komentár

TOPlist