Dennis Tito na Mars nepoletí

Vesmírna agentúra NASA odmietla podporiť miliardárovu cestu na Mars.

Dennis Tito je ambiciózny miliardár známy aj tým, že sa v roku 2001 stal prvým vesmírnym turistom, ktorý si zaplatil pobyt na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Jeho ďalší vesmírny plán je však o niečo zložitejší. Ním založená Inspiration Mars Foundation plánuje cestu na Mars už o pár rokov, so štartom v roku 2017, v momente  vhodnej konštelácie Zeme a Marsu. Nepoletí samotný Tito, kvoli stále nevyriešeným problémom s radiačným ohrozením posádky počas letu sa počíta s cestou manželského páru v poprodukčnom veku. Pôjde o oblet Marsu a následný návrat na Zem. Misia nezahŕňa pristátie na Marse.
 
Jeden z pôvodných plánov zahŕňal použitie komerčných prostriedkov, nosiča Falcon Heavy a pilotovanej verzie Dragonu. Zdá sa však, že táto kombinácia v roku 2017 k dispozícii nebude. Preto sa na stôl dostal variant rátajúci s použitím ťažkého nosiča NASA SLS.
 
Tito aktuálne obhajoval plán pred komisiou House Science Subcommittee on Space, ktorá posudzovala túto variantu jeho misie na Mars. 
 
Plán ráta s použitím časti vyvíjaného nosiča NASA Space Launch System (SLS). Ide o superťažkú raketu, ktorá má zaujať miesto zrušeného programu Constellation. Titov systém sa delí na štyri časti. Horná časť rakety určená na odštartovanie z orbity Zeme na Mars, servisný modul zabezpečujúci elektrickú energiu, pohonné a komunikačné systémy, modul Cygnus určený pre pobyt astronautov a návratový modul prebratý z kozmickej lode Orion.
 
 
 
 
Po štarte zo Zeme sa bude kozmické plavidlo pohybovať na obežnej dráhe a posádka sa k nemu dostane druhým štartom a spojením na orbite. Odtiaľ horný stupeň rakety SLS odštartuje plavidlo na 501 dňový let okolo Marsu. Miliardár však nechce platiť celý "výlet" sám. Žiada, aby americká vláda zaplatila časť nákladov. Jej náklady by boli približne 700 miliónov dolárov v podobe SLS, Titom založená nadácia prispeje približne 300 miliónmi.
 
Navrhovaný plán je výzvou pre vývoj systémov podpory života, otestuje psychologické aspekty pobytu posádky v limitovanom životnom priestore po tak dlhú dobu. Agentúra je ochotná sa podeliť o technické a programové skúsenosti, avšak nie zdieľať náklady. Preto spoluprácu odmietla.
 
Dennis Tito bude musieť hľadať ďalšie možnosti uskutočnenia pilotovaného obletu Marsu. V hre môže byť variant s použitím ruských nosičov a možno aj čínskych.
 
NASA v súčasnosti pracuje na projektoch SLS a Orion, ktorých kombinácia umožní misiu na Mars s ľudskou posádkou v časovom horizonte dvoch dekád. Plánuje najskôr poslaľ ľudí v roku 2025 na asteroid a v roku 2030 či neskôr na Mars.
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist