DARPA vyvíja softvér, ktorý nebude potrebovať aktualizácie

 
DARPA pracuje na tvorbe softvéru, ktorý sa bude inteligentne prispôsobovať novému hardvéru a nebude celé storočia potrebovať žiadne aktualizácie.

Životný cyklus typického softvéru spočíva aj v aktualizáciach, ktoré napravujú odhalené chyby, pridávajú nové funkcie, či vyžadujú aktualizácie pri inštalácii na novú platformu. Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA) to chce zmeniť a pracuje na softvéri, ktorý by nevyžadoval aktualizácie od vývojárov po celé stáročia napriek zmenám v hardvéri. 
 
 
Agentúra už oznámila, že odštartovala štvorročný výskum, počas ktorého sa bude pokúšať nájsť algoritmy potrebné k vytvoreniu softvéru, ktorý by sa dynamicky adaptoval na zmeny. DARPA tento projekt nazýva Building Resource Adaptive Sotware Systems (BRASS) a uvedomuje si, že to nebude ľahké. Agentúra totiž začína úplne od podlahy. Ak však uspeje mohli by sme o niekoľko rokov vidieť programy, ktoré nepotrebujú pre svoj chod žiadny zásah.
 
Keby sa tak aj stalo, tieto programy by bežní smrteľníci zrejme tak skoro nepoužívali. DARPA totiž dúfa, že BRASS povedie k vytvoreniu vojenských počítačov a strojov, ktoré nebude nutné zastaviť kvôli aktualizáciám nakoľko odstavenie týchto strojov z prevádzky by bolo nákladné. Na čo má v pláne agentúra využívať takéto stroje známe nie je.
 
Zdroj: engadget
 
Komentáre (6)
MarianTalarik
myslim ze tu si niekto volaco dobre frkol a potom z neho vypadli taketo mudre napady. Vojenske alebo nie, cele starocia nepotrebovat update je bohovsky napad hodny Velkej Ameriky.
MQ
Ono sa to nezda, ale prave vojenska oblast je na to najvhodnejsia. Je to relativne uzko specializovana oblast a nie velkym poctom rozdielneho HW, ktory sa obmiena casto krat az po desatrociach. Dokonca ani po obmene sa mnohe casti nemenia, len sa doinstaluju novsie, schopne spoluprace s viacerymi roznymi systemami a pod. Netreba tam ani vychytavky, ktorymi sa ohuruje verejnost, napr. kvalitnejsie videa, zvuk, 3D a pod. Vo vojenstve ide predovsetkym o spolahlivost, dlhodobu nemennost komponentov, ich vzajomne prepojenie, schopnost pracovat v extremnych podmienkach a pod. Takze ano, tam si to dokazem predstavit. Je pravda, ze nie starocia, ale desatrocie bez updatov je celkom realna predstava. Keby aj nastal nejaky problem, tak namiesto updatu sw, by sa updatoval hw. Preprogramovat cip v hw je minimalna zalezitost a je to efektivnejsie, ako update tisicok operacnych systemov, casto zapojenych do kritickych uzlov, okruhov a pod. Uplatnenie by to mohlo mat aj v oblastiach, ktore sa rovnako ako vojsko, nemenia prilis casto. Ale tym mozno stacia priemyselne riadiace systemy, usite na mieru.
nnner
a až ten softwér začne sám myslieť, tak to bude len prča :-)
Mašina1
SKYNET --- a sme nahrani....
iiii
Ono je to pekny napad, ale netreba zabudat, ze akualizacia nie je len o prisposobovani sa sofveru k novemu hardveru, ale predovsetkym o opravach chyb, ktore pri programovani sposobil ludsky faktor. A to nemam na mysli iba typicke chyby, ze nieco nefunguje tak ako by malo, ale aj nechtiac sposobene bezpecnostne rizika a pod. Tieto veci nie je v ludskych silach odhalit pre zavedenim softveru do prevadzky.
MMe17
a uz aktualizovana verzia 3.1 bude ta, ktore nebude potrebovat aktualizacie.
Pridať nový komentár
TOPlist