Ďalší problém s SSD radičmi SandForce - 256-bit šifrovanie nefunguje

, Autor: Gudas

Intel objavil chybu v najnovšej generácii radičov SandForce SF-2000, 256-bit AES šifrovanie funguje len v 128-bit režime, problém sa odstrániť nedá.

Radiče pre SSD od spoločnosti SandForce patria síce medzi najvýkonnejšie a najsofistikovanejšie na trhu, už od ich počiatku ich však sprevádzajú nemalé problémy. Najprv to boli povestné modré obrazovky smrti (BSOD) pri kombinácii so základnými doskami pre Intel procesory, teraz sa pridáva ďalšia, aj keď menej závažná chyba. Spoločnosť Intel oznámila, že výrobcom garantované 256-bit šifrovanie dát algoritmom AES nefunguje a v skutočnosti sa jedná len o 128-bit režim.

Pre drvivú väčšinu majiteľov SSD to však nie je kritický problém, nakoľko aj 128-bit šifrovanie (resp. dĺžka kľúča) je stále možno považovať za dostatočne bezpečné. Iné je to ale v prípade firemných zákazníkov, ktorí môžu vyššiu úroveň zabezpečenia vyžadovať.

Nanešťastie sa chyba nedá odstrániť aktualizáciou firmvéru, nutná bude nová revízia samotného radiča. Intel ponúka svojim zákazníkom možnosť vrátenia SSD z rodiny 520 Series, pričom bude vrátená nákupná suma.

Problém sa ale týka všetkých výrobcov, ktorí vsadili na radič SandForce SF-2000. K téme sa vyjadril napríklad už aj Kingston, a aj keď neponúka priamo vrátenie peňazí, umožní zákazníkom požadujúcim 256-bit šifrovanie výmenu za opravené modely SSD, keď budú dostupné.

Problém nie je chúlostivý len pre LSI, nového majiteľa SandForce, ale aj pre Intel, ktorý aj napriek rozsiahlemu internému testovaniu objavil túto chybu až teraz, päť mesiacov po uvedení prvých produktov na trh.

 

Kľúčové slová
Intel, SandForce, SSD
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist