Čína plánuje sondu na Mars a na odvrátenú stranu Mesiaca

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Čína sa plánuje stať prvou krajinou, ktorá vyšle sondu na odvrátenú stranu Mesiaca, a to okolo roku 2018, a zároveň do roku 2020 plánuje vyslať sondu na Mars. 

Sondu vynesie raketa Dlhý pochod 5, ktorá odštartuje z nového kozmického strediska v meste Wen-čchang na ostrove Chaj-nan v Juhočínskom mori. Vozidlo by malo skúmať povrch červenej planéty po dobu troch mesiacov. Čínska tlačová agentúra tiež uviedla, že robotické vozidlo bude vážiť 200 kg, bude mať šesť kolies a energiu bude čerpať zo štyroch solárnych panelov. Pátrať bude hlavne po ľade a vode a informácie bude odosielať späť na Zem.

Hoci Rusko a USA majú väčšie skúsenosti s vesmírnymi letmi s posádkou, čínsky program podporovaný armádou dosahuje neustály pokrok v pomerne krátkom čase. Misia k Marsu je ďalším krokom v ambicióznom kozmickom programe Číny. Tá sa po Rusku a Spojených štátoch v roku 2003 stala len treťou krajinou, ktorá dokázala vlastnými silami vyniesť na obežnú dráhu okolo Zeme človeka. V roku 2008 prvý čínsky kozmonaut vystúpil do voľného priestoru a v roku 2013 pristála nepilotovaná čínska vedecká sonda na Mesiaci. Ambiciózny program Číny tak ďalej pokračuje.

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
Mars, Mesiac
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist