Čierne diery internetu?

Keď sa vám pri surfovaní internetom nepodarí dostať na niektorú webstránku, najčastejším dôvodom sú problémy daného hostingu, údržba servera alebo jednoducho je stránka zrušená. Tím z University of Washington ale prišiel na oveľa záhadnejší dôvod občasnej nedostupnosti stránok - tzv. čierne diery.
Pri už spomenutých dôvodoch nedostupnosti nejakých webstránok sú "čierne diery" oveľa mysterióznejšie - sú to situácie keď sa pakety jednoducho stratia.

,,Je predpoklad, že keď máte funkčné pripojenie k internetu, je vám celý k dispozícií." hovorí Ethan Katz-Bassett, doktorand Washingtonskej Univerzity v počítačovej vede a inžinierstve. ,,My sme prišli na to, že to tak nieje."

Katz-Bessett pracuje na projekte nazvanom Hubble, ktorý vraj dokáže vystopovať takéto "informačné čierne diery". Toto sú prípady, keď síce existuje spojenie medzi dvoma počítačmi, no správa (ako napríklad požiadavka na zobrazenie webstránky či e-mail) sa po ceste stratí. Katz už dokonca zverejnil aj mapu, ktorá zobrazuje aktuálne čierne diery, odlíšené aj ich celkovým trvaním.

Hubble: Monitoring Internet Reachability in Real-Time




Aktuálna mapa z 9.4.2008, 19:50

Na zistenie takéhoto stavu Hubble vyšle testovacie správy "okolo sveta", pre hľadanie počítačov ktoré sú dostupné z časti, ale nie z celého Internetu - stav popísaný ako "čiastočná dostupnosť". Katz ďalej vysvetľuje že krátke výpadky sú ignorované, ak sa problém objaví po dvoch po sebe nasledujúcich 15 minútových testoch, je zaznamenaný.
Výskumný tím zistil, že minimálne 7% počítačov na svete bolo aspoň raz postihnutých týmto typom chyby v trojtýždňovom období od konca roku 2007.
Katz-ov profesor Arvind Krishnamurthy hovorí, že keď začínali s týmto projektom, neočakávali taký veľký počet týchto problémov.

Projekt Hubble má byť predstavený budúci týždeň v San Franciscu na Usenix Symposium on Networked Systems Design and Implementation.

Či ide iba o chybné merania alebo skutočne môžu existovať takéto "čierne diery" v architektúre siete Internet sa zrejme dozvieme neskôr, po konaní sympózia a ďalšom výskume.



Zdroj: TGDaily
Komentáre (10)
Tonci20
no proste sila ....NO COMENT
Figio
no, mam taky pocit, ze "rychly internet" od T-mobile cierne diery velmi rad vychytava, aspon v mojom pripade...krasa...
lacikaboss
Orange edge internet je jedna velka cierna diera :) toto tvrdenie nezdielam sam..
bart31
mal som posledne tyzdne problem s t-comom. Zvlastne, secko pripojene, torrent stahuje ja dabel, a ked spustim mozillu tak nejde nacitat ani jedna stranka. Vzdy hned napise stranku nemozno zobrazit. To iste opera, aj IE. vyriesi to az restart pc, a odpojednie modemu tak na 10 minut. DPC som cierna diera
nex_12
bart31: presne tento problem riesim v mojom vlakne v Sietach ... :)
adam252525
mavam tay isty problem ako tu vysie dvaja a riesim ho jednoducho vymenenim portu na routery..
tomkocur
No keď všetko ide len web nie tak je asi chyba v DNS nie? Sťažujete sa tu aké máte pripojenia, ale to ste ešte neskúsili to čo mám ja doma :-)
google leader
dobry napad to je ale to nemusi zabrat pretoze to je ako resetovat wifi vies tu hrá velkú rolu aj ip adresa. :)
google leader
to je sice pravda ale internetove pripojenie ktore by dokazalo uspokojit kazdeho cloveka používa len NASA a jeho rýchlost je 1GB za sekundu . ale faktura je dlha 2km a žiadny web neni spolahlivi pretoze internetove cierne diery sa neviažu na priamych poskytovatelov internetoveho pripojenia ty si len jeden z tisíce neštastnikov .
google leader
mi preberame poruchu internetovej stránky ktoru spôsobila internetova cierna diera neviem preco do tohto zatažuješ DNSpripony vieš vôbec co je DNS pripona? ak nie informuj ma wunwun1q@gmail.com ked je raz webowa stranka nedostupna pre tvoje zariadenie alebo oblast tak sa môžeš aj na hlavu stavať aj prepisovat DNS pripony proste ti nepôjde v tom pripade treba kontaktovat spravcu danej stranky alebo spravcu guglu alebo cakat.
Pridať nový komentár
TOPlist