Ekonómovia odporúčajú vyhnúť sa nákupu samotnej digitálnej meny, ale namiesto toho sa sústrediť na podporné služby.
Pokiaľ by vás zachvátila vlna ošiaľu okolo digitálnych peňazí Bitcoin, ktoré dokázali v priebehu pár mesiacov mnohým zarobiť milióny, dajte radšej na rady skúsených ekonómov. Tí radia namiesto investície do samotných Bitcoinov nasledovať príklad najbohatšieho muža Ázie, Li Ka-shing-a. Ten sa vyhol Bitcoinom, ale napriek tomu na tomto internetovom fenoméne zarába. Svoje skutočne peniaze totiž investuje do podporných služieb.
Odborníci tento postup prirovnávajú k obchodníkom spred mnohých rokov, ktorí pôsobili počas zlatej horúčky v USA. Namiesto toho, aby sa venovali dolovaniu drahého kovu v baniach, predávali radšej nástroje – lopaty a krompáče. Dokázali tak mnohokrát zarobiť viac, ako sa v baniach získalo zlata.
Li Ka-shing-ova kapitálová spoločnosť takto investovala do služby BitPay, ktorá je ekvivalentom známeho PayPal. BitPay bola založená v roku 2011 a spravuje viac ako 14 tisíc transakcií vo viac ako dvesto krajinách. Polovicu z toho v USA, štvrtinu v Európe a zvyšok v ostatnom svete.
Samotná digitálna mena je pre investovanie veľmi riziková, nakoľko sa jej hodnota prepočítaná na „tradičné“ peniaze rýchlo mení. Navyše nik nedokáže predpovedať, ako sa bude Bitcoin správať v budúcnosti, prípadne či na hodnote nestratí úplne, ak ju nahradí nejaký obdobný ekvivalent.
John Greenwood z londýnskej spoločnosti Invesco hovorí, že Bitcoin jednoducho nie je dôveryhodná globálna mena, pretože nespĺňa tri základné podmienky – nie je efektívnym médiom pre výmenu širokého spektra tovarov a služieb, nie je dlhodobým úložiskom hodnôt, prípadne nepodporuje uzavretie dlhodobých zmlúv, a nie je univerzálnou účtovnou jednotkou.
Bitcoin sa stal populárnym hlavne v kontinentálnej Číne, pretože umožňuje obchádzanie štátnych obmedzení pri presune kapitálu za hranice. Miestna centrálna banka a úrady už však podnikli „nápravné“ opatrenia, ktoré mali za následok aj výrazný pokles ceny za Bitcoin.
Zdroj: SCMP
OVERLORD