Chang'e 5 sa čoskoro vydá na cestu späť na Zem

Čínska lunárna sonda Chang'e 5 podľa Čínskej národnej vesmírnej agentúry úspešne uskutočnila automatizované dokovanie na obežnej dráhe Mesiaca.

V nedeľu, 6. decembra 2020, sonda Chang'e 5 priniesla vzorky z Mesiaca na obežnú dráhu Mesiaca a úspešne zvládla automatizované dokovanie na mesačnom orbite. Bol to prvý takýto automatizovaný manéver na obežnej dráhe Mesiaca v histórii. Naposledy sa dve časti kozmickej lode spojili na mesačnej obežnej dráhe počas misie Apollo v decembri 1972 - manéver bol však riadený astronautmi. Kozmická loď teraz pokračuje v obiehaní okolo Mesiaca a čaká na vhodný okamih na návrat na Zem. Očakáva sa, že pristane v polovici decembra niekde vo Vnútornom Mongolsku.

Asi 2 kg mesačných hornín boli bezpečne uskladnené v návratnom module a sú pripravené na cestu na Zem. Vedci dúfajú, že vzorky, ktoré prídu na Zem prvýkrát za posledných 44 rokov, poskytnú nové informácie o vulkanickej činnosti na Mesiaci.

Sonda Chang'e 5, pomenovaná po čínskej bohyni Mesiaca, bola vypustená koncom novembra z kozmodrómu vo Wenchangu na juhočínskom ostrove provincie Hainan. Vesmírny modul v utorok, 1. decembra 2020, pristál na Mesiaci a v stredu, 2. decembra 2020, začal s odberom vzoriek hornín. Mesiac sonda opustila nasledujúci deň.

Táto mesačná misia je ďalším dôležitým krokom v ambicióznom čínskom vesmírnom programe, ktorý zahŕňa aj vybudovanie vlastnej vesmírnej základne na Mesiaci do roku 2022 a vyslanie prieskumnej misie na Jupiter do roku 2029.

 

Zdroje: China National Space Administration, China News Service, China Global Television Network, Xinhua

Pridať nový komentár
TOPlist