Budú laboratória kde vznikali prvé americké nukleárne bomby múzeom?

, Autor: Pavol Bobik

Manhattan, projekt vývoja prvej atómovej bomby začal v roku 1939, v nasledujúcich rokoch zamestnal viac než 130 tisíc ludí a stál v súčasných cenách takmer 26 miliárd dolárov.

Najdôležitejšie miesta kde sa projekt odohrával sa možno stanú Národným parkom. Ten by mal zahŕňať areály a budovy v Los Alamos v Novom Mexiku, Oak Ridge v Tennessee a Hanford vo Washingtone.

Jednou z hlavných atrakcií bude dom vedúceho projektu Roberta Oppenheimera v Los Alamos. Reaktory v Handforde a Oak Ridge, ktoré produkovali plutónium a obohatený urán boli tiež zaradené na zoznam reštaurovaných objektov. Napriek tomu, že ide o kontaminované oblasti, radiácia na miestach sprístupnených turistom neohrozí ich zdravie. 

Veľká väčšina objektov vo všetkých výskumných strediskách projektu Manhattan bola v období po skončení projektu počas studenej vojny zlikvidovaná. Tie, ktoré prežili až do súčasnosti sa stretli s prvou snahou o vytvorenie Národného parku v roku 2004 spočiatku len v Oak Ridge a Los Alamos, Hanford bol pridaný neskôr. Po rokoch, v júni tohto roka boli Kongresu zaslané návrhy rozpočtu rekonštrukcie vybratých objektov, aktuálne sa čaká či budú schválené.

O projekte Manhattan vzniklo neposčetné množstvo dokumentov a kníh. Stačí pohľadať v kníhkupectve či zapátrať napríklad na youtube.

Jeden domument za všetky     


 

Kľúčové slová
veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist