Boston Dynamics ukázal nového Atlas robota, je už skoro ako človek (video)

, Autor: Vladys
 
Spoločnosť Boston Dynamics, ktorá je robotickou pravou rukou Google zverejnila video vylepšeného robota Atlas. Opäť je o niečo pokročilejší a priblížil sa k človeku.

Naposledy sme o Atlasovi počuli v auguste minulého roka, keď ho Boston Dynamics vzal do prírody aby sa s ním prešiel. Robot už vtedy celkom dobre balansoval, i keď jeho chôdza miestami pripomínala riadne podguráženého človeka. Atlasa v lete ešte obmedzovali napájacie káble, no už vtedy tvorcovia povedali, že pracujú na ich odstránení.
 
 
Káble sú už teraz preč a robot má tak viac voľnosti pri pohybe. Robota napájajú batérie, ich kapacitu či výdrž však firma neuvádza. Okrem toho sa však dočkal aj iných zmien, ktoré mu umožňujú ešte lepšie udržiavať stabilitu a dokonca manipulovať s predmetmi. Atlas sa tak bez problémov prejde zasneženou krajinou, otvorí si dvere či zodvihne krabicu. Dokáže dokonca sám vstať ak ho už niečo dostane na kolená. Tieto možnosti získal robot vďaka integrácii LIDAR systému do hlavy (rovnaký systém majú aj samojazdiace Google autá) a pridaniu množstva senzorov pre detekciu a manipuláciu s predmetmi. 
 
Tieto schopnosti môže robot využiť napríklad v sklade kde by nahradil človeka, z čoho majú radosť určite všetci zamestnanci Amazonu. Vieme však, že Boston Dynamics vyvíja svoje roboty aj pre vojenské účely a trochu ma desí predstava toho, čo by už Atlas dokázal. Ako prvý si to zrejme odskáče muž s hokejkou na videu, ktorý do robota šťuchal :)
 
 
Tu platí, že raz vidieť je lepšie ako 100-krát počuť a preto jednoznačne odporúčam pozrieť video. Ešte dodám, že Atlas má momentálne 175cm a 82kg takže aj v tomto smere je ako človek.
 
Zdroj: engadget
 
Kľúčové slová
Boston Dynamics, Google, robot, robotika
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

desim sa doby ked ten robot vezmi tu hokejku a vratim mu to...

v tom snehu sa skoro vysypal. Ešte mu veľa chýba k ľudskej chôdzi, mám pocit že sa príliš ohýba v kolenách a málo sa hýbe v panve, ako bežný človek. Ale je to pokrok a už teraz to si to dokáže poradiť aj s pádom.

Poslať nový komentár

TOPlist