EN

Batéria z dreva

Doslova malý pocínovaný kúsok dreva, by mohol viesť k efektívnej batérii s dlhou výdržou a navyše šetrnejšou k životnému prostrediu.

Hlavnou nevýhodou v súčasnosti, je neschopnosť batérie udžať akumulovanú energiu dlhý čas, tak, ako napríklad lítiové batérie, čo ju hneď na začiatku vyraďuje z použitia v elektronike. Na druhej strane, je schopná akumulovať veľké množstvo energie. Aj napriek veľkej nevýhode, sa nájde dostatok riešení na jej využitie.

Komponenty batérie testované vývojármi Marylandskej univerzity, sú tisíc krát tenšie, ako papier. Batéria používa namiesto lítia, sodík, čo ju robí enviromentálne prijateľnou. Nevýhodou sodíka, je už spomínaná neschopnosť udržať energiu aspoň tak dlho, ako lítium. Ako plus pre batériu hovorí aj nízka výrobná cena a jej veľká kapacita. Mohla by napríklad akumulovať naraz veľké množstvo slnečnej energie v elektrárňach.


Dnešné batérie sú často tvorené na pevnom základe a sú veľmi krehké na to, aby vydržali nárast a zmršťovanie, ktoré sa deje pri nabíjaní a vybíjaní. Výskumníci zistili, že drevené vlákna sú dostatočne pružné na to, aby ich sodíková batéria vydržala viac, ako 400 nabíjacích cyklov. To ju radí medzi najtrvalejšie nanobatérie.

"Inšpiratívna myšlienka prišla práve zo stromov. Drevené vlákna držia vodu bohatú na minerály a sú tak ideálne na skladovanie kvapalných elektrolytov, čo z nich robí nie len základňu, ale aj aktívnu časť batérie."  Tvrdí pomocný profesor, vedy o materiáloch, Liangbing Hu. Vedúci projektu, Hongli Zhu a ďalší členovia tímu, nabíjali a vybíjali batériu niekoľko sto krát a zistili, že vlákna efektívne uvoľňujú napätie počas cyklov nabíjania a vybíjania.

"Putovanie" sodíkových iónov cez cínové anódy často oslabí pripojenie do základne. Vlákna dreva sú natoľko mäkké, že slúžia, ako nejaká mechanická vyrovnávacia pamäť, čo dáva možnosť cínu prispôsobiť sa zmenám. Výskumný tím verí, že to je kľúč, k vytvoreniu sodíkových batérií schopných udržať energiu dlhodobo.

Zdroj: xbitlabs.com

Pridať nový komentár
TOPlist