Americká armáda vyvíja mozgové implantáty na obnovenie pamäte

Obnovenie pamäte po úrazoch alebo chorobách dostáva nový rozmer. Bezdrôtové implantáty by mali nastálo vrátiť pamäť.

Armáda si vybrala dve univerzity, ktoré prevezmú štafetu nad vedením tohto výskumu. Cieľom programu je rozvoj mozgových implantátov pre obnovenie pamäte vojnových veteránov, ktorí utrpeli poranenia mozgu. Program Obnovenia Aktívnej Pamäte (RAM - Restoring Active Memory) je projektom pobočky amerického ministerstva obrany známej ako DARPA. DARPA stojí za rozvojom ďalších generácií technológií určených pre armádu. Predvčerom sme priniesli novinku o samostatne navádzanej guľke.

Implantáty majú byť bezdrôtové neuroprotézy schopné výrazne zlepšiť stav mozgu po úraze alebo chorobe. Projekty povedú Kalifornská a Pensylvánska univerzita. Zameranie sa na tento typ špeciálnych protéz nie je náhoda. Viac ako 270 000 amerických veteránov má diagnostikované traumatické poranenia mozgu od roku 2000. Nejde však len o veteránov. Ročne sa v USA diagnostikuje týmto ochorením až 1,7 milióna ľudí.

V súčasnoti je známych niekoľko liečebných postupov, lenže DARPA chce prispieť svojim vlastným. Hlboká mozgová stimulácia za pomoci implantovaných elektród dodáva elektrický signál do určitých častí mozgu. Táto metóda už bola demonštrovaná v úspešnej liečbe Parkinsona a ďalších chronických mozgových porúch. DARPA na tejto metóde stavia a posúva ju ďalej, aby dosiahla premostenie prerušených spojov zodpovedných za pamäť.

Mozog má viacero druhov pamäti. Dlhodobá, krátkodobá, senzorická, ktoré sa delia na ďalšie. DARPA sa zameriava na deklaratívnu pamäť, ktorá spadá pod dlhodobú pamäť. Deklaratívna pamäť ukladá dáta v takej podobe ako boli vštepované. Dá sa povedať že ide o zapamätavánie udalostí, časov alebo miest. Ide napríklad o zapamätanie si bežne navštevovaného obchodu, kde viete aký tovar majú kde uložený, kde sa obchod nachádza alebo ako sa volá.

Kalifornská univerzita dostane na program 15 miliónov dolárov a Pensylvánska až 22,5 milióna počas štyroch rokov. Financovanie bude závisieť aj na tom, ako si univerzity budú počínať v pokroku od nahrávania nervových signálov až po hardvérové implantáty. Univerzity majú aj rozdelené úlohy, aby nepracovali na tom istom a nestrácali čas.

Kalifornská univerzita sa bude zameriavať na štúdium procesov pamäte v entorinálnom kortexe známom aj ako brána tvorby pamäte. Výskumníci chcú stimulovať a nahrávať informácie "z" a "do" neurónov pacientov, ktorí už mozgové implantáty majú ako súčasť ich monitorovania a liečby. Na programe majú aj vytvorenie počítačového modelu ako stimulovať mozog na znovunadobudnutie pamäte.

Pensylvánska univerzita sa bude viac zameriavať na skúmanie ako pracujú širšie mozgové okruhy, najmä tých ktoré sú v mozgovej kôre čelného laloku čo je oblasť podieľajúca sa na dlhodobých spomienkach. Univerzita mimo iného spolupracuje aj so spoločnosťou Medtronic na vytvorení pamäťových protéz. Spoločne sa majú univerzity zamerať na trvalé obnovenie pamäte.

Výskumníkov čaká dlhá cesta na ktorej sa budú potýkať s technologickými problémami realizácie. DARPA vyhlásila, že sa chcce držať etických zásad a v nijakej spojitosti by to nemalo byť interpretované ako niečo, čo by sa mohlo zneužiť v budúcnosti na cielené vymazávanie spomienok. Bezdrôtové implantáty k tomu priamo nabádajú. Ako bude s dosiaľ nevyvinutou technológiou v budúcnosti naložené, ukáže až čas.

Zdroj: foxnews.com

Komentáre (1)
no
mozno by ani nemusela vyvijat implantaty na poskodene armadne mozgy, ale priamo ako doplnenie chybajuceho organu
Pridať nový komentár
TOPlist