Ako funguje mozog v meditácii

Tím vedcov na Norwegian University of Science and Technology (NTNU), University of Oslo a University of Sydney zisťoval, ako náš mozog pracuje počas meditácie. 

Keďže existuje množstvo rozličných meditačných techník vedci ich rozdelili do dvoch hlavných skupín. V prvej boli meditácie, pri ktorých sa meditujúci sústredí na svoj dych alebo na nejakú určitú myšlienku a ostatné myšlienky sa snaží potlačiť (direktívna meditácia). V druhej skupine išlo o tzv. nedirektívnu meditáciu. Pri tomto type meditácie sa meditujúci sústredí na dych alebo meditačný zvuk, ale pritom myseľ necháva uvoľnenú bez potláčania myšlienok.

Test sa uskutočnil na 14 ľuďoch umiestnených v MRI. Každý z nich prechádzal 3 fázami – odpočinok bez meditácie, direktívna a nedirektívna meditácia. Výsledky výskumu boli zverejnené v časopise Frontiers in Human Neuroscience.

Meraniami sa ukázalo, že pri nedirektívnej meditácii sa zvyšuje aktivita tej časti mozgu, ktorá zodpovedá za spracovávanie myšlienok a pocitov. Táto oblasť je aktívna aj počas odpočinku, ale pri nedirektívnej meditácii sa jej aktivita oproti fáze odpočinku zvyšuje. Naopak pri direktívnej meditácii je aktivita tejto oblasti porovnateľná s aktivitou pri odpočinku.

Tento výskum dokazuje, že rozličné meditačné techniky sa prejavujú odlišne v aktivite ľudského mozgu. Na svete sa meditáciám venujú milióny ľudí preto je dôležité poznať, ako tieto techniky na človeka pôsobia.



Zdroj: medicalxpress.comwww.ncbi.nlm.nih.gov

Pridať nový komentár
TOPlist