Aká veľká veterná elektráreň by dokázala "nakŕmiť" energiou celú Zem?

, Autor: Tomáš Zvorák

Na túto otázku a hlavne na to, kde takúto megaelektráreň postaviť odpovedá nový výskum Stanfordskej univerzity.

Aktuálna energetická spotreba celej našej civilizácie je zasýtiteľná výkonom 18TW. Pre predstavu, jadrová elektráreň v Mochovciach, ktorá pokrýva približne štvrtinu energetickej spotreby Slovenska so svojím nainštalovaným 940MW výkonom, je približne jednou dvadsať tisícinou celosvetového výkonu. 

Veterné elektrárne inštalované v pobrežných oblastiach s hĺbkami vody 40-50 metrov a na súši čelia problému veterného tieňa. Ak je veterná elektráreň príliš veľká, tak s jej rastom klesá energia vyťažená z jednotkovej plochy. Povedané inak, ak zväčšíte elektráreň z desiatich kilometrov štvorcových na tisíc kilometrov štvorcových a zostonásobíte počet nainštalovaných veterných turbín, nedostanete sto krát väčší výkon, ale menšie číslo. Výkon ktorý dokážete získať bude približne jeden Watt z metra štvorcového.

Priemerná rýchlosť vetra nad oceánmi je približne o 70 percent vyššia ako nad súšou. Výskum Stanfordskej univerzity, ktorého výsledky aktuálne zverejnili v odbornom magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences ukazuje, že pri veterných elektrárňach nainštalovaných v oblastiach s hlbokou vodou na otvorenom oceáne je problém veterného tieňa menší. V týchto oblastiach by mohol byť získaný výkon tri alebo viac krát vyšší. Aby ste pokryli celosvetový dopyt po energii, tak by ste na otvorenom oceáne museli postaviť elektráreň s plochou 3 milióny kilometrov štvorcových. V štúdii sa porovnávala oblasť v Atlantickom oceáne pod Islandom, a oblasť na pevnine v USA so stredom v Kansase.

 

Zdroj: pnas.org

 

Kľúčové slová
veterná elektráreň
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Aká veľká veterná elektráreň by dokázala "nakŕmiť" ...

Radšej by mali skúmať aký je vplyv veterníkov na prúdenie vzduchu v Európe. To, že je zastavené západné prúdenie a hrozia suchá o tom sa nepíše.

heeeeeeeeeeeeee? hadam nechces povedat ze tych "par vrtuliek" co teraz ludstvo ma, fyzikalnym pohybom (ci i len svojim vyskytom) nejako vplvyva na prudenie vzduchu v atmosfere Zeme (ktora je pre pocasie signifikantna do vysky niekolko km)

Re: Aká veľká veterná elektráreň by dokázala "nakŕmiť" ...

Nie! On myslel na odbornejsiu diskusiu: vplyv "zakuskov" na atmosferu.

Re: Aká veľká veterná elektráreň by dokázala "nakŕmiť" ...

Na zemi sa nic stavat nebude http://cur.lv/16ws45

Poslať nový komentár

TOPlist