50. poviedka: Nový začiatok

, Autor: redakcia
Ďalšia z poviedok súťaže Sci-fi poviedka roka 2010. „Dnes je ten deň.“ smutne poznamenal starší pán a jedným dychom dodal, „deň, ktorý zostane v našich spomienkach naveky.“ Bol zahľadený do prázdna, v očiach mal smútok., hlavou sa mu hnalo nespočetné množstvo zábleskov z minulosti.

Generálny sponzor: Hlavný sponzor:


Nový začiatok

„Dnes je ten deň.“ smutne poznamenal starší pán a jedným dychom dodal, „deň, ktorý zostane v našich spomienkach naveky.“ Bol zahľadený do prázdna, v očiach mal smútok., hlavou sa mu hnalo nespočetné množstvo zábleskov z minulosti.

Mlčky som k nemu pristúpil a bojazlivo sa ho spýtal: „O akom dni hovoríte, pane?“ Pozrel sa na mňa, premeriaval ma pohľadom. Bál som sa, v miestnosti bolo šero a on stále mlčal. Môj strach sa prehlboval, ruky sa mi potili a nakoniec prehovoril. „Dnes je 50 rokov odo dňa, kedy všetko čo som mal rád postupne zaniklo,“ zamrmlal pán a pokračoval: „písal sa rok 2045 a naša planéta bola v kritickom stave. Ovzdušie bolo znečistené, pretože nám na ňom nezáležalo, teplota na povrchu sa neustále zvyšovala. Nikto nevedel, čo sa v skutočnosti deje. Narastajúca teplota ale nebola zďaleka najväčším problémom našej civilizácie a práve preto sa jej nevenovala pozornosť.

Práve v roku 2045 priletelo k Zemi prvé varovanie, silná erupcia zo Slnka, ktorá spôsobila masívne poruchy elektronických zariadení na Zemi. Po tomto výbuchu nabralo Slnko ešte väčšiu intenzitu žiarenia. Ale ani táto udalosť neprinútila egoisticky zmýšľajúcich ľudí aby začali Slnko skúmať pozornejšie. Jav ako slnečná erupcia je bežný, ale teraz už môžem povedať, že toto nebola slnečná erupcia, ako sme ju poznali dovtedy, bohužiaľ na to sme prišli až o niekoľko rokov neskôr.

V roku 2050 začali ľudia masívne strácať mentálnu silu, prejavovalo sa to depresiami a pocitom menejcennosti. Mnohí z nich sa dostali do špeciálnych liečebných zariadení, nazývaných psychiatrické liečebne. Postihnutá bola celá planéta, nikto si nevedel vysvetliť prečo. Vedci zistili, že oblasti, kde je počas roka menej slnečných dní nezaznamenali výrazné zhoršenie psychického stavu obyvateľov. Približne v období tohto veľkého objavu prišli experti z NASA s ďalším šokujúcim zistením. V oficiálnom vyhlásení NASA stálo : „Na Slnku sme zaznamenali objekt neznámeho pôvodu.“ Vedci sa pokúšali roky zistiť, o aký objekt ide a či má nejakú funkciu, ale neúspešne.

Každým mesiacom sa situácia zhoršovala. Ľudia boli ako bez duše, len telo bez mysle. Ten pohľad bol veľmi smutný. Ja som mal to šťastie, že som žil v oblasti, kde slnečné lúče dosahovali nízku intenzitu a tak som nebol poznačený. Nádejné a očakávané riešenie stále neprichádzalo a zúfalosť prerastala do násilností. Ľudstvo smerovalo do záhuby, zásoby sa míňali a veľa výrobných fabrík bolo zatvorených. Šírili sa rôzne príbehy o pôvode telesa v Slnku.

Najbližšie k pravde mal tento príbeh: „archu smrti, ako ten predmet nazývali ľudia, tam umiestnili mimozemšťania, ktorých rasa bola na pokraji vyhynutia. Ich civilizácia sa stala moc technickou a pre jej zachovanie potrebovali aj humánnu zložku, ktorú už nedokázali obnoviť z vlastných zdrojov. Dlhé roky hľadali iný život vo vesmíre, ale márne a nakoniec, keď sa už vzdávali nádejí, objavili našu Slnečnú sústavu. Ich prístroj bol do Slnka umiestnený práve počas erupcie v roku 2045, kedy na Slnku vznikla trhlina. Tento stroj modifikoval Slnko na zbraň, ktorá mala za úlohu vysávať z nás ľudskú silu. Práve tú esenciu, ktorá z nás robila inteligentné bytosti schopné cítiť.“ Tomuto príbehu som veril aj ja, zdal sa mi v tej zúfalej dobe ako najpravdepodobnejší. Vedľajším a nečakaným efektom bolo postupné zahrievanie Slnka.

V roku 2055 už po vonku chodili ľudia v ochranných oblekoch, plodiny sa pestovali v špeciálnych halách, ľadovce a sneh už neexistovali. Slnečná sústava sa rútila do záhuby a tak jedinou alternatívou bolo jej opustenie. Vedcom sa po dlhých rokoch pokusov podarilo naprojektovať a zostaviť motor, ktorý bol poháňaný slnečnou energiou. Názov motorov tejto triedy bol epický, volali sa fénix. Symbol znovuzrodenia “spálenej“ ľudskej civilizácie. Odhady hovorili, že Slnko malo vybuchnúť a tak zničiť celú Slnečnú sústavu v roku 2065. A tak sa zvyšky populácie, ktorá nebola zachvátená epidémiou vybrala preč, na cestu ďalekú a nepoznanú. Aj pri dovtedy nepredstaviteľnom výkone motorov fénix sme cestovali rok a pol kým sme našli túto planétu.“

Muž prestal hovoriť, so slzami v očiach a ja som si uvedomil, aká je prírodná rovnováha spravodlivá. Táto rasa ľudí prišla na našu planétu pokorná a poučená z ich vlastných chýb, ktorých sa dopustila v minulosti. Fúziou našich technológií sa vylučuje akékoľvek riziko poškodenia ovzdušia a rovnováhy s prírodou, preto sa nebojím spoločnej budúcnosti našich rás na našej planéte Hou. V miestnosti bolo stále ticho, bolo počuť len jeho vzlyky. Utrel si oči a pokračoval: „A musím povedať, že sme mali obrovské šťastie. Nie je to Zem, ale je tu mnoho podobného. Žijeme tu s vami už tridsať rokov. Myslím, že sme sa z našej predchádzajúcej planéty poučili a vy nám veľmi pomáhate. Som vám úprimne vďačný, mladý muž.“ Ja som sa potešil za celú našu rasu a mlčky odišiel, nechal som ho s jeho spomienkami, ktoré sa mu stále emotívne premietajú v hlave...

Ďalšie, už zverejnené poviedky:
1. poviedka: Detektiv
2. poviedka: MOONKiller
3. poviedka: Poselství z budoucnosti
4. poviedka: Boj o život: Vraždiace baktérie
5. poviedka: Archa 12
6. poviedka: Žerty stranou
7. poviedka: Drobná pocítacová haluz :)
8. poviedka: Agenti
9. poviedka: Sérum smrti
10. poviedka: Kozel zahradníkem
11. poviedka: Pohlad do neznáma
12. poviedka: Na cestách
13. poviedka: Úsvit Noci
14. poviedka: Cesta galaxiou
15. poviedka: Pomsta Sithov
16. poviedka: Výměna
17. poviedka: Výzkum
18. poviedka: Ja, a moje druhé Ja
19. poviedka: Právo na život
20. poviedka: Jsem laik
21. poviedka: Pozorovateľka
22. poviedka: Niečo, čo poznám
23. poviedka: Blízky nepriateľ
24. poviedka: Spomienky na zajtrajšok
25. poviedka: Šťastně až do smrti
26. poviedka: Penta
27. poviedka: Phobos
28. poviedka: Misia Son Umut
29. poviedka: Lidojedi
30. poviedka: Hra bohov
31. poviedka: Biela chodba
32. poviedka: Ruka
33. poviedka: Firma - TimeTraveller
34. poviedka: Uprostřed prázdnoty
35. poviedka: Posledné kroky na Mesiaci
36. poviedka: Núdzové pristátie
37. poviedka: IDLE
38. poviedka: Ztracené HD
39. poviedka: Konzola
40. poviedka: Mary
41. poviedka: Výplach
42. poviedka: Bez hraníc
44. poviedka: V Meste niet nič nového
45. poviedka: Pán Willy
47. poviedka: Hrdina
48. poviedka: KDO JE TADY PÁNEM?
49. poviedka: Cesta


Sci-fi poviedka roka 2010

Harmonogram zverejňovania ďalších poviedok
Domáca stránka súťažeSponzori súťaže

Generálny sponzor   Hlavný sponzor
 

Sponzori:
OK. Pacilo sa mi.

A čo to vlastne bolo, ten objekt na Slnku? Mimochodom viac fi než sci, nie príliš zlé, ale krátke a suché, čistý opis udalosti. Podľa mňa to nie je poviedka, ale skôr článok z nejakej hernej/seriálovej wiki(ako napr. stargate wiki, call of duty wiki - wikia.com). Ale tak, jedna z lepších. V školskom hodnotení tak 1/2 so zavretím jedného a privretím druhého oka.

Bolo to celkom fajn len ten dej by to chcelo rozpisat a viac vyuzit dany rozsah.

Souhlasím s tryasem, víc k tomu není co dodat. Fajn oddychovka.

Poslať nový komentár

TOPlist