5 mýtov a faktov o Huawei

V poslednej dobe je firma Huawei v mediach veľmi skloňovaná téma. Je to hlavne z dôvodu podozrenia firmy Huawei zo špionáže, spolupráce s čínskou vládou, nelegálneho obchodovania atď. Jednoducho povedané, na Huawei sa to valí z každej strany. Otázne je, len či obvinenia sú aj reálne alebo ide len o zdiskreditovanie firmy. Do našej redakcie sa dostala ďalšia tlačová správa od Huawei, ktorá sa snaží na tieto otázky odpovedať:

"V posledných týždňoch sa veľmi často skloňuje v médiách spoločnosť Huawei. Niektoré informácie však boli nepresné či dokonca nesprávne. Naša spoločnosť by preto rada fakticky upresnila najčastejšie sa opakujúce mýty.

 

1.            Mýtus: Huawei musí odovzdávať informácie komunistickej strane

 

Fakt: V Číne neexistujú žiadne zákony alebo nariadenia, ktoré by nútili spoločnosť Huawei alebo akúkoľvek inú spoločnosť, aby do svojich výrobkov povinne inštalovala zadné vrátka tzv. "back doors", ktoré by mohli odosielať dáta na iné servery bez vedomia telekomunikačného operátora či užívateľov. Huawei nikdy od žiadnej vlády alebo vládnej inštitúcie takúto požiadavku nedostal a naša spoločnosť by s tým nikdy nesúhlasila.

 

Odborníci, ktorí sa k súčasnému dianiu okolo Huawei vyjadrovali, nikdy nepodložili vyššie uvedené tvrdenie konkrétnou analýzou, citáciou zákona či dôkazom. Na druhej strane, Huawei disponuje analýzou čínskeho práva v tejto oblasti od britskej právnickej kancelárie Clifford Chance LLP.

 

2. Mýtus: Ak vlastníte telefón Huawei, môžete byť odpočúvaný

 

Fakt: Neexistujú dôkazy o tom, že by zariadenia Huawei obsahovali akékoľvek komponenty, ktoré odosielajú dáta na čínske alebo iné servery bez vedomia majiteľa telefónu. Huawei sa podrobil niekoľkým nezávislým a náhodným testovaniam, ktoré nepreukázali žiadne riziko.

 

Spoločnosť prehlasuje, že všetky jej zariadenia sú bezpečné a nemá problém poskytnúť ich na nezávislé testovanie, a to aj na Slovensku. Celá kauza okolo Huawei sa týka predovšetkým budovania novej infraštruktúry 5G sietí v euroatlantickom priestore, čo je veľmi aktuálna téma, no netýka sa komerčne predávaných zariadení (napr. telefónov).

 

3. Mýtus: Spoločnosť Huawei je finančne podporovaná čínskym štátom

 

Fakt: Huawei je súkromná komerčná spoločnosť, 100-percentne vlastnená svojimi zamestnancami formou ESOP - Employee Stock Ownership Plan. Jej zakladateľ Ren-Zhengfei vlastní sám menej než 2 % všetkých akcií.

 

Huawei je v súčasnosti druhý najväčší predajca mobilných telefónov na svete s celkovými ročnými príjmami takmer 100 miliárd dolárov. Z celkového obratu investuje približne 15 % do výskumu a vývoja, čo je základný pilier inovácií, s ktorými si Huawei získal fanúšikov po celom svete.

 

4. Mýtus: Technológie Huawei by mohli vypnúť celú našu internetovú sieť

 

Fakt: Nie je možné vypnúť sieť na diaľku zo strany výrobcu bez súčinnosti operátora. Výrobca má prístup k niektorým komponentom siete po celú dobu fungovania, a to výhradne z dôvodu testovania čiastkových softvérov. Pre takéto prípady existujú v systéme tzv. “okná," ktoré vývojárom výrobca musí "otvoriť" prevádzkovateľ siete, a to spravidla na veľmi obmedzený čas.

 

Nie je možné, aby výrobca celú sieť riadil alebo dokonca vypol, bez toho, aby k tomu operátor dal výslovný súhlas, vytvoril k tomu podmienky alebo to vyžadoval. Všetky systémy fungujú v tomto zmysle rovnako, či sa jedná o výrobky Huawei alebo akejkoľvek inej spoločnosti.

 

5. Mýtus: Čína cez Huawei odpočúvala budovu Africkej únie

 

Fakt: Ide o nepravdivú informáciu. Spoločnosť Huawei nedodala do budovy Africkej únie žiadny svoj hardvér. Spoločnosť podnikla právne kroky voči osobám, ktoré vzniesli toto obvinenie."

 

Niektoré obvinenia znejú veľmi neuveriteľne. Napríklad také celosvetové vypnutie internetovej siete. Ďalšou zaujímavosťou je, že tieto obvinenia sa začali objavovať v dobe, keď sa Huawei dostal medzi TOP výrobcov telefónov.

Zdroj: TS Huawei, vlastné

 

Komentáre (15)
adam102

Presne tak, Cina by predsa nikdy neklamala :D

Mato

Presne tak, USA by predsa nikdy nevzniesli falosne obvinenia :D

adam102

Cakal som presne na tento whataboutism :D
Clanok hovoril nieco o USA? Preco si nespomenul aj Kamerun?

m2fizy

Ty sa uz zobud z toho sna ... predsa Snowden nepreukazal ze USA "vytvara falosne obvinenia", len aby z toho nasledne mohli beztrestne profitovat. Takze si laskavo s prepacenim "neser do huby" ked je to uz davno preukazane a officialne potvrdene ze sa to tak deje a ze to robi hlavne USA ...

... na druhej strane presne ako clanok uvadza nikdy nikto este HUAWEI nedokazal ze robi to z coho ju obvinuju ! ...

adam102

Z akeho sna? Ako si "serem do huby?" Konkretne cituj. Ja sa vysmievam Cine a nejaky trulo mi zacne odpovedat o USA, a nasledne aj ty. Co som sice aj cakal, celkom spolahlivy bait na trulov ako vy dvaja :D
Preco prave USA? Mas komplex z USA, ze ich musis spominat v clanku o Cine?

m2fizy

uz si sa ukludnil ? a utrel si penu z ust ... kiddo ? ... reagoval som na toto ... "Presne tak, USA by predsa nikdy nevzniesli falosne obvinenia :D" a pokial si to nevies dat do suvislosti ... tak radsej nereaguj na komentare.

adam102

A z ktorej casti mojej odpovede na ten komentar si usudil, ze to tvrdenie vyvraciam? Grandpa?
Domyslas si a zbytocne reagujes ty.

m2fizy

si retart ? alebo si nevies precitat to ze som nereagoval na tvoj komentar ? alebo si vynechaval aj "zakladnu pre retardov?" ked nevies ani citat ?

adam102

Tak asi som retart, alebo tento novy vzhlad nerozlisuje komu vo vlakne odpovedas. Kedze tvoja odpoved je napravo dole od mojho komentara, nie priamo pod. Vtedy by to znacilo, ze odpovedas Matovi.

Dunco2

A co obvinenia z toho, ze
- maju v internych smerniciach ustanovenia o vyplacani odmien zamestnancom, ktori "spionuju" u inych spolocnosti
- obvinenia z technologickej spionaze a porusenia zakazu o vyvoze materialu s moznym vojenskym vyuzitim

K tym sa nevyjadria? :)

m2fizy

a toto kto nerobi ? ... ved priemyselna spionaz je "normalne" taktika vsetkych" sukromnych ale aj verejnych" institucii a podnikov.

Dunco2

Hej?
Preco potom napr. AMD nahlasilo spiona, ktory za nimi prisiel v podstate sam z Intelu? Ved mohli byt ticho a ryzovat na jeho vedomostiach cele roky...

Dunco2

1, to, ze nemaju nariadenie este neznamena, ze to nerobia dobrovolne, alebo "dobrovolne nasilu" :)
Ukazte mi stat, ktory taketo nariadenia a zakony ma...
Analyza prava....za komunistov bolo u nas bezne, ze sa vydaje a nariadenia a pod. ministerske papiere maskovali pod ine ministerstva.....napr. nieco vydane ministerstvom obrany sa "ocitlo" napr. na ministerstve polnohospodarstve, lebo tam by to kapitalisticky spion nehladal.

hmm

Sleduji podle tohoto článku, že Čínské investice úřadují i na Slovensku. Podobně jako v Česku na skomírajícím, dříve věhlasnému webu PCTuning.

materik

Mytus: Na Slovensku sa rozkradaju statne peniaze a funguju tu rozmanite korupcne schemy, ktore casto vedu k vysokym statnym predstavitelom.
Fakt: Kradnutie a korupcia su zakazanne v nasich zakonoch a ziadny zakon ich nepovoluje. Dane skutky sa teda nikdy nestali, cize na Slovensku sa nekradne a neexistuje tu korupcia.

Pridať nový komentár
TOPlist