5 km vysoký mrakodrap, ktorý požiera smog

, Autor: tomasklucar

Aj keď sa ešte iba začal rok 2017, inžinieri sa už pozerajú 40 rokov do budúcnosti vydaním plánov na obrovský mrakodrap čistiaci ovzdušie.

Arconic, spoločnosť venujúca sa vede o materiáloch, si predstavila 4,8 km vysokú budovu postavenú z materiálov, ktoré sú buď vo vývoji alebo sa už dostali na trh, vrátane povrchov požierajúcich smog a vysúvateľných balkónov.

Inžinieri a furutisti sa tak snažili predstaviť si technológie, ktoré budú najviac užitočné o niekoľko dekád. Jednou z nich jenapríklad EcoClean, špeciálny povlak, ktorý pomáha budovám v samočistení a čistí aj okolitý vzduch. Tento povrch poskytuje nielen funkčnosť, ale aj estetiku. Technológia funguje s pomocou vodnej pary a slnka, ktoré sa miešajú s chemikáliami na povrchu materiálov kde je EcoClean a produkujú atómy známe ako voľné radikály. Tie sa potom priťahujú znečisťujúce častice a rozložia ich, aby sa potom mohli odlúpnuť z povrchu budovy- podobne ako mŕtva koža.

Ďalšou inováciou sú samotné okná. Nový dizajn sa nazýva Bloomframe, a jedná sa vo svojej podstate o motorizované okno, ktoré sa dokáže premeniť na balkón do jednej minúty. Podľa spoločnosti sa táto technológia dostane na trh v blízkej budúcnosti. Arconic, radšej ako minúť dvojnásobok peňazí na materiály pre okná a rímsy, chce investovať do flexibilných komponentov, ktoré vytvoria z budov viac ako len statických obrov.

Podľa Arconicu by mohli mrakodrapy postavené z 3D-vytlačených materiálov dosahovať aj viac ako 5 km. Ďalšie futuristické dizajny tejto spoločnosti zahŕňajú aj lietajúce autá, ultra-ľahké karosérie áut alebo aerodynamické krídla lietadiel.

Zatiaľ ale pokračujú v posúvaní limitov toho, ako môžu vyzerať moderné mrakodrapy. Podľa Sherri McCleary, jednej z hlavných materiálových vedkýň v Arconicu, veľa stavieb, ktoré si dnes nemôžeme dovoliť postaviť, budú dosiahnuteľné vďaka 3D-vytlačeným materiálom a vydržia unikátne klimatické podmienky s veľkou rýchlosťou vetrov. „Chceme optimalizovať materiály, ktoré môžu byť 3D vytlačené, aby sme dali architektom a inžinierom oveľa viac možností.“, povedala.

Zdroj: businessinsider

Image Credit: Arconic

 

Kľúčové slová
3D tlač, architektúra, materiály, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist