1,4Tbps pripojenie len vďaka novému protokolu

 
Francúzska telekomunikačná spoločnosť Alcatel-Lucent a britská telekomunikačná spoločnosť BT sa spojili a podarilo sa im dosiahnuť 1,4Tbps rýchlosť.

Optické káble v súčasnosti poskytujú skvelú rýchlosť, ktorá napríklad v prípade Google Fiber dosahuje 1Gb/s. Tímu výskumníkov sa však podarilo otestovať rýchlosť, ktorá je viac ako 1000 krát vyššia ako tá od Google-u. Táto technológia navyše nie je výsledkom použitia nových optických káblov alebo inej hardvérovej časti. 1,4Tbps pripojenie bolo dosiahnuté na súčasnom hardvéri, avšak výskumníci použili nový protokol, ktorý umožnil dosiahnuť takto vysokú rýchlosť.
 
 
Protokol sa volá Flexigrid a umožňuje viacerým signálom naraz, aby boli poukladané na seba vo vnútri jedného káblu. V testovacích podmienkach sa tímu takýmto spôsobom podarilo poprekladať sedem 200Gbps kanálov takže výsledná rýchlosť dosahovala 1,4Tbps. Táto rýchlosť bola udržovaná na vzdialenosť asi 410km od výskumného ústavu BT v Suffolku až po vežu BT v Londýne.
 
Pre ilustráciu: 1,4Tbps je dostatočná rýchlosť na to, aby umožnila streamovať za 1 sekundu buď 64 hodín HD videa zo služby Netflix, alebo 38 hodín videa v 3D alebo 4K, alebo 36 409 pesničiek zo Spotify.
 
Na tejto dosiahnutej rýchlosti je okrem rýchlosti samotnej zaujímavé aj to, že nevyžaduje použitie nového hardvéru, iba implementovanie nového protokolu. Teoreticky by tak tento protokol mohol byť nasadený na existujúce káble a poskytnúť ľudom o niekoľko tried vyššiu rýchlosť. S rýchlosťou 1,4Tbps by sa však situácia v domácnostiach otočila a brzdou v rýchlosti by nebola WAN linka od providera ale Ethernetové káble prípadne Wi-Fi v domácnostiach.
 
 
 
Komentáre (8)
passco
Budeme mať zachvílku ram moduly pri PC, kde sa z pripojenia nazbierajú dáta a potom sa budú 20 hodín ukladať na HDD :D
expodan
čiže teoreticky by malo stačiť aktualizovat protokol a iba vymenit router (možno by stacila niaka aktualizacia?) aby to fungovalo? a dnesne sietove karty v PC/NTB to tiez zvladaju bez problemov? Ak hej tak je to potom dost dobre... ale ako tu už niekto pisal aby som mal ramky pred pripojenim do PC :D
Shano
ide skor o spojenia datacentier. vacsina routrov ma 100mb alebo 1000mb wan port, sietove karty v pc su natom rovnako. keby si si aj zohnal zariadenia ktore by prepustili tuto brutalnu rychlost do tvojho pc zase by bola otazka ako to ukladat. pri velkom mnozstve dat by sa ti asi brutalne spomalil komp pokial by to vsetko zapisal. osobne si myslim ze beznemu cloveku musi stacit 20/2mb/s linka
passco
V podstate máš pravdu .. Vela serverov má problém s linkami, že sú nedostatočne rýchle.. napr. jeden server využíva 2x20Gb a stále je to "nedostatočné"
Pjetro_de
Opticke kable ktore maju ludia dokonca doma, nie su brzdou, kedze 100 ci 200 Gbps davaju uplne bezne. Ked sme si dali robit od Pomaranca Fiber Net, chlapici natiahli opticky kabel do krabicky. Kabel bol hruby asi 6-7 mm. V nom bol ale jeden jediny dalsi tensi, asi 2-3 mm. Ten pitvali asi 1/4 hodinu, bola v nom plna pr.....priehrst kablicenkov tenkych jak vlasocek, asi sto. Nas napojili iba na jeden jediny vlasocek z tych sto (100 Mbps) s tym, ze chlapik monter sa po prejaveni mojho zaujmu zmienil, ze kapacita toho jedineho supertenkeho vlasku (zo sto vlaskolv, ktore su v tom 2-3 mm kabliku), je stale vyuzita len asi na 1/10 kapacity, teda kazdy ten vlasok dava 1 Gbps a je ich tam asi sto.
Vladys
Áno natiahli kábel do krabičky. Lenže optický kábel si priamo nepichaš do ntb/PC, tam ti ide buď ethernetový kábel alebo Wi-Fi. A tie by v prípade 1,4Tbps optickej linky boli brzdou keďže ani kvalitný STP by nedal 1,4Tbps a tak isto sieťová karta bude mať zrejme limit pri 1000Mb/s. Sieť je tak rýchla, ako je jej najpomalší úsek :)
snap
lenze tato technologia keby bola implementovana do vsetkych optickych sieti tak by to znamenalo ze mozes vyuzit tvoju koncovu rychlost na maximum aspon tych 1000mbit/s a to by bol zaciatok akonahle by bola brzda koncove zariadenie da sa vylepsovať to... daju sa vymysliet nove protokoly nove kable pre LAN nerobi sa to teraz bo je to zbytocne, dalej nove standardy wifi ktore by zvladali niekolko Gbit/s... Dalej technologia s optickymi kablami v ramci LAN. moznosti je vela... stouto technologiou sa da rozmyslat uz aj o nahradeni client-server client-client sluzbami... cize ty co hovorite ze to je zbytocne okey :) pozerajte do minulosti dalej :) EDIT: dal som to ako odpoved ale nebolo to konkretne tebe :)
skjozo
Možno to úplne nechápem ale tú rýchlosť dosiahli len tým že sa jedným káblom šíri viac signálov naraz? Pretože to sa používa už dávno...
Pridať nový komentár
TOPlist