10 najnebezpečnejších vecí, ktoré ľudia robia so smartfónmi

 
Spoločnosť Protect Your Bubble, ktorá sa zaoberá poisťovníctvom, vytvorila zaujímavú infografiku. Tá zobrazuje 10 najnebezpečnejších vecí, ktoré ľudia vykonávajú so svojimi smartfónmi.

1. Žiadna ochrana heslom
Poďme rovno k prvej nesprávnej veci, ktorou je podľa Protect Your Bubble to, že ľudia nemajú chránené svoje smartfóny heslom. Takto nezabezpečené zariadenie má mať až 62% majiteľov smartfónov. Heslo, prípadne vzory na odomknutie, poskytujú základnú ochranu v prípade, že vám prístroj niekto odcudzí.
 
2. Ukladanie prihlasovacích údajov
Zatiaľ čo predchádzajúca chyba sa týkala absencie hesla, tá nasledujúca je jej presným opakom. Až 32% užívateľov používa automatické prihlasovanie a má uložené heslá k bankovým či iným účtom vo svojich smartfónoch. Automatické vypĺňanie hesiel je síce pohodlné a skracuje čas, avšak predstavuje bezpečnostnú hrozbu.
 
3. Zhotovovanie, posielanie a ukladanie nahých fotiek
Tretia chyba sa týka najmä teenagerov. Až 20% z nich z nejakého dôvodu zhotovuje, uskladňuje a posiela svoje nahé fotografie prostredníctvom smartfónu. Navyše, 17% z týchto poslaných fotografií nekončí iba u príjemcu, ale sú odosielané ďalej.
 
4. Klikanie na podozrivé odkazy v phisingových e-mailoch
Ďalšou nesprávnou vecou je klikanie na odkazy v phisingových e-mailoch. Ide o podvodné e-maily, ktoré sa "tvária" ako dôveryhodné. Denne je odoslaných až 156 miliónov phisingových e-mailov pričom 4% užívateľov prídu o svoje osobné údaje vďaka nim.
 
5. Zverejňovanie fotiek počas dovolenky
Piatou nebezpečnou činnosťou je zverejňovanie fotografií či iných informácií, ktoré prezrádzajú, že ste na dovolenke a váš dom ostal prázdny. 75% odsúdených zlodejov priznalo, že to je spôsob akým si iný kolegovia hľadajú svoje obete.
 
6. Zverejňovanie fotografií s aktuálnou polohou
Aj šiesta chyba v poradí súvisí s prezradením svojej polohy. Podľa štatistiky je až 500 miliónov fotografií s určením aktuálnej polohy denne zverejnených na sociálnych sieťach. Pre niekoho môže byť aj to cennou informáciou.
 
7. Zdieľanie dát s podvodníkmi
Nebezpečná aktivita číslo sedem hovorí o tom, že 27% ľudí sa nechá oklamať podvodníkmi, ktorí sa predstavia napríklad ako zamestnanec banky a žiadajú o súkromné informácie.
 
8. Smartfón bez obalu
Ôsmy problém súvisí s fyzickou ochranou smartfónu. Podľa Protect Your Bubble štvrtina používateľov nepoužíva kryt na svojom smartfóne. Ten môže zabrániť vzniku škrabancov či zachrániť "život" smartfónu pri páde.
 
9. Pripájanie k nezabezpečeným Wi-Fi sieťam
Predposlednou chybou je pripájanie sa k nezabezpečeným Wi-Fi sieťam. Podľa dotazníka je takýchto pripojení až 52%. Spoločnosť presne neuviedla, prečo ja takéto pripájanie nebezpečné, avšak môže to súvisieť s hackermi. V prípade, že má váš smartfón povolené automatické pripájanie k otvoreným sieťam môže sa stať, že podvodník nastráži tzv. rogue access point (podvodnícke AP), ktoré bude vysielať SSID ako iná, bezpečná sieť a bude sa tak tváriť bezpečne. V skutočnosti však bude toto AP "falošné", stiahne na seba klientov a môže odchýtavať komunikáciu.
 
10. Nepoistený smartfón
Ako poslednú hrozbou pre smartfóny uvádza poisťovnícka firma Protect Your Bubble, že až 60% zákazníkov nemá svoj smartfón poistený.
 
V záujme vlastnej bezpečnosti a ochrany nášho smartfónu by sme sa mali vyhýbať všetkým desiatim chybám. Ktorých chýb z vyššie uvedených sa dopúšťate vy?
 
Zdroj: phonearea
 
Komentáre (5)
maladaptiv
8,9,10 - ani jedna z týchto položiek, ktorých sa dopúšťam, sama o sebe nepredstavuje riziko.
materik
bod 10 je najvacsou hrozobu nie pre smartfon, ale pre poistovnu, ktora tento zoznam spisala...
passco
Naivny človek by o niektorých bodoch povedal, že nemá čo tajiť a informacie že leze po skale je nepodstatný :D
passco
Naivny človek by o niektorých bodoch povedal, že nemá čo tajiť a informacie že leze po skale je nepodstatný :D
mano8
vidim ze kooperativa vas urcite zadotovala... mate poistene kluce od auta ? tie mozete tiez stratit, rozbit imobilizer, poskodit alebo podobne ! mate poistenu penazenku ? tu pouzivate viac ako smartphone a ma ovela vacsiu hodnotu (doklady) tak tu nerozpravajte taketo kokosiny ! curaci zkorumpovany !
Pridať nový komentár
TOPlist