Lenovo ThinkPad W520 - nepodarená pracovná stanica

Poskytuje používateľom výkon, ktorý požadujú od pracovnej stanice a zároveň aj slobodu, ktorú vyžadujú od notebooku. Recenzovaná konfigurácia je druhá najvýkonnejšia z ponuky Lenova, takže sa rozhodne bude jednať o zaujímavé čítanie.


Úvod, špecifikácia, záruka

Úvod

V mojej predchádzajúcej recenzii sme sa po prvý krát pozreli na mobilnú pracovnú stanicu, konkrétne najlacnejší model HP EliteBook 8560w s procesorom Intel Core i5-2540M a grafickou kartou AMD FirePro M5950. Notebook si odniesol vcelku pozitívne hodnotenie aj keď vytýkať bolo tiež čo. V dnešnej recenzii sa pozrieme na úplné inú predstavu toho, ako by mal pracovný notebook vyzerať, konkrétne na predstavu Lenova, ktoré nadväzuje na tradíciu IBM. Recenzovaný model je v podstate druhý najvýkonnejší ThinkPad W520, výkonnejšia konfigurácia je osadená procesorom Intel Core i7-2920XM Processor Extreme Edition (8M Cache, 2.50 GHz), s cenou takmer $1100. Na Slovensku sa s ním ale ani s akoukoľvek inou konfiguráciou nestretnete, k dispozícii je iba dnes testovaná a do budúcna to nevyzerá, že by sa to malo zlepšiť. V prípade Lenova nie je k dispozícii ani konfigurátor vlastnej zostavy. Cena dnes recenzovaného notebooku ThinkPad W520 je dvojnásobná oproti notebooku HP EliteBook 8560w, takže v recenzii budem aj patrične kritický.

Lenovo zaraďuje ThinkPad W520 na absolútny vrchol svojho 2011 ThinkPad portfólia určeného pre veľké spoločnosti.

ThinkPad W520 bol značne testovaný a certifikovaný pre aplikácie ako Dassault Systèmes CATIA a Solidworks, Autodesk AutoCAD a veľké množstvo programov od Adobe. Na ďalších slajdoch si v krátkosti popíšeme jednotlivé funkcie recenzovanej mobilnej pracovnej stanice.

Azda najzásadnejšou zmenou oproti W510 je prechod na druhú generáciu Intel Core procesorov, kde sú dostupné aj konfigurácie s Intel Core i7 Quad Core Extreme CPU. Think Smart 2.0 platforma poskytuje inteligentný a adaptívny výkon, ktorý sa navýši keď ho potrebujete a zabudovanú grafiku na lepší užívateľský zážitok. Mimo toho sú tieto nové Intel procesory o 20% rýchlejšie ako prvá generácia Intel Core procesorov, pretože CPU, grafický radič a pamäťový radič boli integrované do jedného čipu. Medzi zaujímavé funkcie druhej generácie procesorov Intel Core patrí inteligentnejšia správa adaptívneho výkonu vďaka Intel Turbo Boost Technology 2.0, možnosť každého jadra procesora spracovať dve úlohy naraz vďaka Intel Hyper-Threading Technology 2.0. Integrovaná grafika je teraz dvojnásobne rýchlejšia ako jej predchodca z prvej generácie, pretože disponuje HD schopnosťami na lepšiu podporu graficky náročných aplikácii. Medzi ďalšie podporované technológie patrí Intel vPro, Intel Anti-Theft Technology, vďaka ktorej dokáže používateľ deaktivovať svoj stratený alebo ukradnutý notebook cez 3G konektivitu a Intel Identity Protection Technology na bezpečnejšie vzdialené prihlasovanie.

Používatelia majú na výber z dvoch grafických kariet - buď 2 GB NVIDIA Quadro 1000M alebo 2 GB NVIDIA Quadro 2000M, ktorej výkon by mal byť rovnaký ak nie vyšší ako NVIDIA Quadro FX 2800M v ThinkPad W701. Integrovaná technológia NVIDIA Optimus automaticky spravuje grafický výkon a tým predlžuje výdrž notebooku pri práci iba z batérie. Nie je nutné nič prepínať alebo reštartovať notebook, takže je pre používateľa jednoduché súčasne dosiahnuť vysokú výdrž na batériu ktorú potrebuje a výkon ktorý chce. Vďaka Optimus je na W520 možné prevádzkovať dva externé monitory a súčasne interný displej notebooku, čo je nárast o jeden externý monitor oproti W510.

Záujemcovia o ThinkPad W520 majú možnosť pridať integrovaný farebný kalibrátor Pantone pre viac stále a reprodukovateľné farby avšak aj v prípade, že nie je kalibrátor vybraný, ThinkPad W520 stále disponuje FHD displejom s 95% farebným gamutom.

Vďaka Lenovo Enhanced Experience 2.0 s RapidDrive Technology môžu používatelia zažiť rýchlejšie bootovanie ak nakonfigurujú svoj ThinkPad W520 s Intel mSATA SSD v kombinácii s HDD. Okrem toho majú notebooky 2011 ThinkPad w Series čistejšiu predinštaláciu operačného systému, rýchlejšie sa vypínajú, potrebujú kratší čas na zobudenie a o 30% rýchlejšie bootujú, čo je výsledok spolupráce Lenova a Microsoftu.

Používateľom nového notebooku ThinkPad W520 sa dostane výnimočného VoIP-certifikovaného zážitku, čo zahrňuje HD audio výstup s 720p HD webkamerou a HD displejom. Pretože stále viacej notebookov zastáva aj funkciu videotelefónov, bolo nutné spraviť viacero vylepšení, ktoré sú zachytené na nasledovných slajdoch. Podpora Full Duplex pre internetové telefónne hovory zabezpečuje, že dvaja ľudia môžu súčasne hovoriť a počuť jeden druhého bez oneskorenia, čo robí internetové hovory takmer ako klasické telefonáty. Vďaka tomu by sa malo častejšie telefonovať týmto efektívnejším spôsobom, ktorý je v konečnom dôsledku aj lacnejší pre zamestnávateľa. Klávesovou skratkou Fn F6 je možné nastaviť duálne digitálne pole mikrofónov do VoIP Private Chat módu, kedy sa eliminuje šum z pozadia a zameriava sa na miesto priamo pred notebookom (Noise Cancelling) alebo VoIP Conference Call mód, kedy sú snímané zvuky z celej miestnosti, podobne ako pri konferenčnom hlasitom telefóne. ThinkPad je vybavený aj technológiou Keyboard Noise Reduction, ktorá minimalizuje zvuk kláves, takže človek na druhej strane počuje počas internetového hovoru hlas a nie klávesnicu. Vďaka multimediálnym funkčným klávesom na klávesnici je jednoduché ovládať kameru, mikrofón, hlasitosť reproduktorov atď. takže nemusíte tápať v skrytých nastaveniach operačného systému.

Používatelia notebookov ThinkPad vždy oceňovali ThinkVantage Technologies (TVTs) ako skvelé softvérové nástroje, vďaka ktorým vedeli získať maximum zo svojich notebookov, avšak ako rástol počet predinštalovaných TVTs, tak rástol aj čas potrebný na nabootovanie alebo vypnutie operačného systému. Preto nastal odklon od predinštalovaných TVTs k užívateľsky voliteľnej predpripravenej inštalácii, čo robí ThinkPad rýchlejší. Tým že majú užívatelia na výber, ktoré TVTs si nainštalujú je zabezpečené, že softvér nainštalovaný na notebooku bude pre daného používateľa hodnotný.

ThinkPad W520 má o 15% vylepšený výkon WWAN antén pre rýchlejšiu bezdrôtovú komunikáciu.

Okrem toho, že sú batérie z ThinkPad W510 a T510 kompatibilné s W520 batériami je W520 kompatibilný s 170W verziou dokovacej stanice ThinkPad Mini Dock Plus Series 3, ktorá nahrádza staršiu 135W verziu. Aj keď bola táto nová dokovacia stanica optimalizovaná pre použitie s notebookmi ThinkPad T520 (konfigurácie so štvorjadrovým procesorom a diskrétnou grafikou) a W520, je spätne kompatibilné so staršími notebookmi ThinkPad, pre ktoré bola pôvodne určená dokovacia stanica Series 3 a krížovo kompatibilná s inými notebookmi ThinkPad postavenými na platforme Huron River.

V závislosti na konfigurácii zvolenej používateľom môže mať ThinkPad W520 jeden alebo dva interné HDD, ktoré podporujú RAID 0 alebo RAID 1.

SuperSpeed USB 3.0 je ďalšia generácia USB s 6x rýchlejším prenosom údajov ako USB 2,0, ktorá dokáže poskytnúť až do 50% viac energie pre pripojené zariadenia, takže je možné nabíjať externé zariadenia rýchlejšie a napájať aj zariadenia, ktoré si nevystačili s obyčajným USB 2.0 portom. Všetky USB 3.0 porty sú spätne kompatibilné s USB 2.0 zariadeniami.


Zdroj: First Look - ThinkPad W520 (PTPW160-R1)

Na záver dnešnej siahodlhej prezentácie Lenovo pripomína, že aj napriek tomu, že je ThinkPad W520 vybavený novými vzrušujúcimi funkciami, ako napr. druhá generácia procesorov Intel Core, notebook si ponecháva časom preverené charakteristiky a kvality ThinkPad, medzi ktoré patrí:

  • pretrvávajúce prvé umiestnenie v rebríčku spokojnosti zákazníkov podľa TBR
  • stále poskytujú najlepšiu klávesnicu v odvetví
  • používajú tiché avšak účinné chladenie
  • spravujú viacero bezpečnostných vrstiev naprieč HW, SW, BIOS a perifériami
  • notebooky prešli ôsmimi armádnymi testami

Špecifikácia

ProcesorIntel Core i7-2820QM (2.30 GHz, 3.40 GHz Turbo, 8 MB L3 cache, 4 cores / 8 threads, 45W, vPro)
Čipová sadaMobile Intel QM67 Express Chipset
Displej15,6" FHD (1920 x 1080) anti-glare s LED podsvietením
270 nits, pomer strán 16:9, kontrastný pomer 500:1, 95% Gamut NTSC (CIE 1931)
Grafická kartaIntel HD Graphics 3000 v procesore
NVIDIA Quadro 2000M s vyhradenou 2 GB DDR3 video pamätou, PCI Express x16
Pamäť2 x 4 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM, 4 pamäťové sloty SODIMM
Pevný disk500 GB 7200 ot./min. SATA 3.0Gb/s
Optická mechanikaMultiburner combo mechanika
Možnosti komunikácieIntel 82579LM Gigabit (10/100/1000 NIC)
56K V.92 modem
Bezdrôtové technológieIntel Centrino Ultimate-N 6300 3x3 s podporou 802.11a, b, g, n; prenos dát až do 450 mbps
ThinkPad Bluetooth 3.0
Porty a konektoryDisplayPort, VGA DB-15, 2 x USB 3.0 (modré), kombinovaný USB 2.0/eSATA port, IEEE 1394 FireWire 400 (4-pin konektor; 1394a-2000 štandard), kombinovaný audio/mikrofón jack, RJ-45 (Ethernet), USB 2.0 port určený na nabíjanie (žltý), RJ-11 (modem), konektor napájania, dokovací konektor
Rozširujúce slotyExpress Card/34 slot
čítačka pamäťových kariet MMC, SD, SDHC, SDXC
ZvukHigh Definition (HD) Audio, Conexant 20672 kodek
integrované stereo reproduktory, 1 watt x 2
vstavaný duálny mikrofón
WebkameraHD720p rozlíšenie, širší zorný uhol, citlivá aj za nízkeho osvetlenia, pevné ohnisko
Klávesnica7 riadkov, 89 kláves, ThinkVantage kláves, odolná voči poliatiu, multimediálne Fn klávesy
Polohovacie zariadenieTrackPoint polohovacie zariadenie, "Press-to-Select", Internet Scroll Bar, lupa
UltraNav, široký touchpad pod klávesnicou, Tap Zones, scrolling regions label, multi-touch
Požiadavky na napájanieExterný 170 W, 20V sieťový adaptér
Typ batérie9-článková Li-ion batéria 94 Wh
Výdrž na batériudo 8,9 hodin (MobileMark 2007)
ZabezpečeniePower-on password, supervisor password, hard disk password, otvor pre bezpečnostný zámok
vstavaný bezpečnostný čip Trusted Platform Module zhodný s TCG 1.2
UPEK snímač odtlačkov prstov na palm rest, swipe senzor, LED indikátor, Power On autentifikácia, podporuje bezpečnostný čip
Rozmery (š x h x v)372,8 x 245,1 x 32,8 (vpredu) / 36,6 vzadu mm
Hmotnosťcca. 2,85 kg
Operačný systémWindows 7 Professional s SP1 x64
Záruka3 roky Depot + Protection Service, záruka na batériu je 1 rok
Cena2 430 € s DPH + 54€ s DPH (41K0420)
+ 57€ s DPH (43N3412) + 324€ s DPH (0A90204) + 240€ s DPH (SSDSA2CW160G310)


Pre prípad záujmu o detailnú špecifikáciu jednotlivých komponentov recenzovaného notebooku prikladám Hardware report z programu AIDA64.

 

Záruka

Na ThinkPad W520 poskytuje spoločnosť Lenovo trojročnú obmedzenú záruku mail-in (Kuriérska alebo zásielková služba) alebo carry-in (Služba doručenia alebo poslania zákazníkom) repair service.


Zdroj: Warranty Lookup

V prípade Kuriérskej alebo zásielkovej služby bude váš produkt opravený alebo vymenený v určenom servisnom stredisku a dodanie produktu bude zabezpečené Poskytovateľom servisu. Vy ste zodpovedný za odpojenie produktu. Poskytovateľ servisu vám zabezpečí prepravný zásobník, ktorý slúži na prepravu produktu do určeného servisného strediska. Kuriér vyzdvihne váš produkt a dopraví ho do určeného servisného strediska. Po dokončení opravy alebo výmeny servisné stredisko vráti produkt zákazníkovi.
V prípade Služby doručenia alebo poslania zákazníkom bude váš produkt vymenený alebo opravený v určenom servisnom stredisku a dodávka produktu bude zabezpečená zákazníkom. Za dopravu alebo doručenie poštou nesie zodpovednosť zákazník, podľa pokynov Poskytovateľa služby (s platbou vopred, pokiaľ nie je uvedené inak), pričom produkt bude vhodne zabalený a dodaný na určené miesto. Po skončení opravy alebo výmeny bude produkt pripravený na vyzdvihnutie. Ak si produkt nevyzdvihnete, Poskytovateľ servisu ho môže použiť podľa svojho uváženia. V prípade služby doručenia, vám bude produkt zaslaný na náklady spoločnosti Lenovo, pokiaľ Poskytovateľ servisu nestanoví inak.

Servisné pokrytie nad rámec štandardnej záruky je možné zvýšiť dokúpením niektorej z doplnkových služieb, na čo upozorňuje aj odkaz Warranty service upgrades and maintenance services už pri overovaní záruky. Po kliknutí na daný odkaz sa ale dozviete, že pre EMEA (Europe, Middle East, and Africa) región je nutné kontaktovať lokálneho biznis partnera. V USA je možné vyberať z nasledovných možností, avšak predpokladám, že väčšina služieb bude dostupná aj na Slovensku:
 

 

  • ThinkPlus and Lenovo Care Services for Warranty and Maintenance Options (WSU)
    Ak je vaše zariadenie ešte stále v pôvodnej záručnej dobe, potom možete zvýšiť úroveň záruky s ThinkPlus and Lenovo Care Services WSU. WSU musíte zakúpiť počas pôvodnej záručnej doby zariadenia a servisné podmienky začínajú platiť súbežne so zárukou zariadenia. V prípade recenzovaného zariadenia ThinkPad W520 s MT 4282 je možné rozšíriť záruku na 4 alebo 5 rokov Depot resp. Onsite.
  • ThinkPlus and Lenovo Care Services for Post-Warranty Maintenance (MA)
    Ak je vaše zariadenie už po záruke alebo ak máte aplikovaný niektorý z WSU alebo MA, ktorý už čoskoro expiruje, potom je post-warranty maintenance (MA ThinkPlus a Lenovo Care Services) to pravé riešenie. MA ThinkPlus a Lenovo Care Services môže byť kúpený kedykoľvek počas života hardvéru a servisné podmienky začínajú platiť na konci štandarnej záruky hardvéru alebo na konci akéhokoľvek aplikovaného WSU, podľa toho, čo vyprší neskôr. V prípade recenzovaného zariadenia ThinkPad W520 s MT 4282 je možné rozšíriť záruku o 1 alebo 2 roky Depot resp. Onsite.
  • ThinkPad Protection and Lenovo Care Protection Services
    Ak ste kúpili nové zariadenie, môžete rozšíriť jeho záruku s ThinkPad Protection a Lenovo Care Protection. Požadovanú službu musíte zakúpiť do 30 dní od kúpy zariadenia a servisné podmienky začínajú platiť súbežne so zárukou zariadenia. V prípade recenzovaného zariadenia ThinkPad W520 s MT 4282 je možné rozšíriť záruku na 3, 4 alebo 5 rokov Depot resp. Onsite s TPP alebo TPP Basic. Na výber je aj Hard Disk Drive Retention, kedy si je v prípade poruchy pevného disku ešte v záruke možné tento pevný disk ponechať.


Zdroj: Warranty Lookup

Majiteľ recenzovaného zariadenia sa vzhľadom na jeho nadobúdaciu cenu rozhodol pre rozšírenie štandardnej záruky o ThinkPad Protection, konkrétne 41K0420 - rozšírenie záruky na 3 roky v servisnom stredisku pre TP s 3 ročnou zárukou (Carry-In) + Protection Service. Po uhradení požadovanej sumy obdržal na zadanú adresu e-mail s autorizačným číslom a PIN. Uvedené údaje bolo treba zadať na stránke Service Registration, vyplniť údaje o registrovanom zariadení, súhlasiť s podmienkami poskytovania služby a vyplnené údaje odoslať. Alternatívne môžete nechať registráciu na osloveného dodávateľa popr. kontaktovať Lenovo Registration Team.

Komentáre (47)
Broslowski
Mne sa tie lenova stale pacia. a BTW, v case kedy si testoval sa zhodou okolnosti aj mne prehrievala r500vka... asi tyzden ci dva bolo vonku neustale 37 supnov, doma som mal tiez teplo jak sfina ... Nastastie sa znormalizovanim teplot vsetko poriesilo a problem uz nemam.
BurnerTom
Cafko, to ze sa ti r500vka uz neprehrieva ma tesi avsak neviem ci by si v robote obstal s argumentom, ze tvoja produktivita prace bude v lete iba 50% pretoze sa ti prehrieva notebook.
Broslowski
trvalo to par dni nie cez leto, prosto bolo horuco, nedalo sa absolutne dostat teplo z izby, ale pojdem na prepastovanie, teploty su vysoke
LtK
Ultrabay s výškou 12,7 mm existuje, stačí trochu zapátrať na ebay. A cena menej ako 20E. Sám mám jeden taký na W510. Nie je to originál od Lenova, ale vzhľadom na to, čo to obsahuje je to fuk...
BurnerTom
V recenzii pisem: Lenovo ponúka vo forme príslušenstva ThinkPad Serial ATA Hard Drive Bay Adapter III (43N3412) za cenu cca. 60€ s DPH. To ze sa da cez ebay kupit neoriginalny za 20€ je sice pekne, avsak Lenovo ho v ponuke nema a na to som poukazoval.
LtK
No mne to vyznieva inak. Citujem: "Lenovo ponúka spomínaný adaptér od polky roka 2009 a do dnešného dňa nie je dostupný žiaden iný adaptér, takže ak máte o výmenu optickej mechaniky za pevný disk záujem, Lenovo má pre vás jednoduchú odpoveď: ber alebo nechaj tak!" Možno áno, u Lenova nie je dostupný iný, ale nie je pravda, že nie je vôbec dostupný žiaden iný... Ten rámik konštrukčne nie je žiadne umelecké dielo = kus plastu, plechu a pár drôtov, tak nevidím zmysel kupovať ho za 60E, ani keby bol vysoký 12,7mm
LtK
BTW, autor má niečo proti USB3 portom ? Veď použiť USB2 zariadenia v nich ide, tak prečo tá zmienka iba o jednom USB2 porte ? A ani ten dizajn vychvaľovaného HP nie je od Lenova veľmi odlišný, aspoň podľa obrázkov z recenzie... Doba je momentálne taká, že dnes kvalitnú vec človek aby lupou hľadal = inak by si nekúpil za 2 roky nový notebook...
BurnerTom
ThinkPad W520 ma JEDEN USB 2.0 port určený na nabíjanie (žltý), 2 x USB 3.0 (modré) a kombinovaný USB 2.0/eSATA port. HP EliteBook 8560w aj Dell Precision M4600 maju DVA USB 2.0 porty - preto ta zmienka o jednom USB 2.0 porte. Dizajn notebookov je uplne odlisny avsak da sa suhlasit s tym, ze konstrukcna idea je rovnaka v tom, ze vrchny kryt je z jedneho kusu. Vo vnutri su ale notebooky riesene diametralne inak - HP vsadza na kvalitnu konstrukciu a tym padom nemusi riesit vystuz, Lenovo ma plastove sasi a vystuz riesi magneziovym ramom. S tretim bodom suhlasim ;-)
LtK
Ale stále sú to dohromady 3 USB porty, či ?
pouzivatel
Skor nepodarena recenzia.. vsetko bolo ok az kym ste nedosli po zaver kde ste vypluli svoj subjektivny nazor ze HP vyraba najkvalitnejsie stroje ktorym sa Thinkpady nikdy nevyrovnaju. Osobne vlastnim W520 (2720QM, 16gb, FHD), a mam par poznamok na tuto recenziu: -"lenovo zobralo maticnu z T500rady, a trochu ju pomenili a dali do W520". toto moze byt uzivatelovi tak jedno, a myslim ze sa to da povedat aj o HPcku, ze zobralo podobnu maticnu z nejakej rady a dalo ju do inej rady. -tie BIOS/UEFI trampoty mozu byt uzivatelovi tiez ukradnute. -"ako keď psíček s mačičkou piekli tortu čakali" asi mate fakt daco proti Lenovu. -"Aj napriek tomu, že je šasi notebooku, ako aj kryt displeja, vystužený magnéziovým rámom, nemení nič na tom, že notebook je komplet plastový." toto je super tvrdenie. cize je komplet magneziovy, na youtube su videa ako ho oficialny predstavitelia lenova mlatia s pastami a nic sa nedeje, a vy poviete ze konstrukcne je na tom HP (http://www.pretaktovanie.sk/obr/notebooky/hp_elitebook_8560w/HP.EliteBook.8560w-wo.top.cover.jpg same plasty z vnutra) lepsie nez (http://www.pretaktovanie.sk/obr/notebooky/lenovo_thinkpad_w520/Lenovo.ThinkPad.W520-wo.top.cover.jpg) ktory je cisto kovovy? Jedine co suhlasim je ze pri otvarani notebooku, ak drzite display za uplny kraj tak sa ohyba. Toto sa nestane ak ho otvarate na mieste kde je ta uchytka. -"Aj napriek "výhode" v menšom počte konektorov a portov nie je ich rozmiestnenie dobré." cize je horsi, aj napriek tomu ze ma viac portov (pracovna stanica by ich teda mala mat co najviac). - display je prekrasny uzasny, ale nema cim konkurovat ak ste uplne specificka skupina grafikov.. ani neviem co k tomu dodat. -"V praxi to znamená asi toľko, že "mobilnú pracovnú stanicu" nemôžete plne vyťažiť, inak sa prehreje. Nepomôže ani nanesenie kvalitnejšej teplovodivej pasty, ani výmena celého chladiaceho modulu, ani zapnutie Lenovo Turbo Boost+, ba dokonca ani nastavenie otáčok ventilátora na maximum pomocou programu TPFanControl, ani osadenie do dokovacej stanice, kedy je zadná strana notebooku podvihnutá a ventilátor má lepší prístup k chladnému vzduchu." Chcete zapnut turbo boost plus? Otvorte si Power Manager, a v lubovolnom profile pod System settings je kolonka System performance: a tu nastavte na Maximum turbo. Moj procak bezi na vsetkych 4 jadrach pri 3.0+ghz. Moze bezat pri tejto rychlosti aj na baterke.. nezasekne sa na 800mhz ako vy tvrdite. Toto je fakt vrchol ako ste mohli taku somarinu napisat. Mali by ste to fakt opravit.. A nakoniec: "NIE JE MOBILNÁ PRACOVNÁ STANICA". Cize zhrnme si to: uzasny vykon, uzasny display, velmi dlha vydrz baterie (aj ked pracovna stanica sa zvycajne pouziva zapojena do siete), super klavesnica, obrovske mnozstvo portov, ale napriek tomu to nieje pracovna stanica? Dufam ze si citatelia spravia vlastny nazor.
BurnerTom
K vlastnictvu W520 vam gratulujem a ak ste s nou spokojny, nie je co riesit. Co sa vasich otazok / pripomienok tyka, na vsetko najdete odpoved v recenzii, len treba pozorne citat. Pre istotu to ale zosumarizujem: - upravena zakladna doska z T520 - s tym ze to pouzitavelovi moze byt jedno suhlasim za podmienky, ze dana maticna doska / jej navrh je vhodny na pouzitie aj v mobilnej pracovnej stanici co v pripade W520 nie je! HP takto postupovalo v pripade notebookov ProBook 6560b a EliteBook 8560p, v recenzii notebooku HP EliteBook 8560p som to niekolkokrat zdvoraznil a HP vytykal http://pc.zoznam.sk/hp-elitebook-8560p-lg735ea-recenzia HP ma pre mobilnu pracovnu stanicu 8560w samostatnu zakladnu dosku. - BIOS/UEFI trampoty - ak ste ochotny za ciastocne nefunkcny produkt platit plnu sumu tak ano, moze to byt jedno. Nakolko mi ale predajca da asi len velmi tazko zlavu na notebook, pretoze ma neodladeny BIOS, ocakavam ze za 100% vynalozenych penazi dostanem 100% funkcnost. - plast vs. magnezium - citacia z PSREF: Case material: Display cover: Carbon-fiber / Glass-fiber hybrid; Bottom: Glass-fiber reinforced plastic without paint - to iste pisem aj v recenzii. To ze su plastove kryty vystuzene magneziovym ramom este neznamena, ze su samotne kryty z magnezia! Sedy "plast" na fotke HP EliteBook 8560w je komplet magneziovy spodny kryt, to co vidite na fotke ThinkPadu W520 je ThinkPad Roll Cage (one-piece magnesium frame), cize magneziovy ram, ktory sa da vysrobovat a pod nim je zakladna doska vsadena do plastoveho spodneho krytu. Ktora konstrukcia je lepsia je tazko hodnotit a to v recenzii ani nehodnotim. Konstrukcia / pevnost displeja je jednoznacne lepsia u HP. - slovo "výhode" je v tej vete v uvodzovkach umyselne a verim, ze vacsina citatelov to pochopila, pre vas to ale vysvetlim obsirnejsie. W520 ma oproti mobilnym pracovnym staniciam HP a Dell najmenej konektorov a portov avsak obvodova plocha notebooku je takmer rovnaka, takze by som ocakaval, ze ak je uz tych konektorov a portov menej, budu aspon najlepsie rozlozene, avsak opak je pravdou. - displej - LCD panel je skutocne dobry, ALE je to iba 6 bitovy TN panel, ktory dokaze zobrazit iba 262 000 farieb a to je pre grafikov nepouzitelne. Podklady do tlaciarne vytvorene na W520 bez kontroly na externom, skalibrovanom kvalitnom displeji napr. s 10 bitovym IPS panelom (EIZO, NEC, HP, Dell, ...) nie je mozne poslat, pretoze nebudu sediet farby. Neviem na co pouzivate W520 vy, ale samotne Lenovo o W520 pise: The ThinkPad W520 offers a low entry price point for its class and caters to the demands of professional users of graphic- and computation-intensive applications, kde vymenuvaju: Oil/Gas, Education, Finance, CDD/CAD/CAM, EDA. Mobilna pracovna stanica totizto je urcena pre grafikov, animatorov, inzinierov, projektantov atd. - Lenovo Turbo Boost+, 800 MHz - ako sa zapina Lenovo Turbo Boost+ viem, na screenshote Lenovo.ThinkPad.W520-0128.png v kapitole 14 sa mozte presvedcit ;-) ale ako pisem, ani to nepomoze. Co sa vykonu W520 pri napajani iba z baterie tyka, odporucam prestudovat dokument Turbo Boost Functionality on Battery (DC) Power - ThinkPad W520 http://support.lenovo.com/en_GB/downloads/detail.page?DocID=HT051664 a spravit si test na vasom ThinkPade W520 tak ako ja v recenzii a o vysledku sa kludne podelte s nasimi citatelmi. V jednom bode s vami ale suhlasim a to ze rovnako ako vy dufam, ze si citatelia spravia vlastny nazor.
pouzivatel
Este jedna vec.. porovnajte si tuto recenziu s nejakymi americkymi, ako napr notebookreview.com.
BurnerTom
Po porovnani mojej recenzie s recenziou na notebookreview.com musim povedat, ze ak vam staci par fotiek, ktore najdete aj na stranke Lenova a vysledky zo starych 3DMarkov a PCMark Vantage, tak pre vas tato recenzia nebola urcena a znova sa musim pytat, na co vam W520 vlastne je.
andrejsvk
horsia recka tu snad este nebola..
BurnerTom
S cim konkretne nesuhlasite?
Hrochy
Pani, vy si vazne myslite, ze pri teplote 37 stupnov sa notebook moze prehrievat? Je to nepodarok od kosti. Vseobecne Lenovo notebooky nie su to naj dostupne na trhu, maju zle chasi, odchadzaju ventilatory a W rada je na tom velmi zle. Existuju konstrukcne aj ovela lepsie riesene typy notebokov od nich. Kazdy notebook vydavany ako business rada musi byt plne funkcny, velmi stabilny a spolahlivy. Ak si taky sefko povie, ze jeho lenovo nefunguje ako ma, pri dalsom nakupe notebookov pre firmu uz Lenovo nebude uvazovane ako mozny dodavatel. Inak by ma zaujimalo aj prepojenie obrazovka / zakladna doska, ci tam je plastovy pasik, alebo normalne kabliky obalene latkou - tie sa totiz po 2 ci 3 rokoch nelamu :) (mozno som to v recenzii nepostrehol). Ja som z osobnych skusenosti za HP elitebook (mam 2, ale ta hlucnost je zla). No stale ich preferujem voci nepraktickym macbookom - skrabance, smyklave prevedenie (plati pre Al unibody), ale zas velmi tiche. Dokonca aj HDD je stiseny gumenymi uchytmi.
BurnerTom
Fan error na obrazovke po zapnuti a nasledne vypnutie notebooku je uz taka ThinkPad klasika, s tym preba ratat. Prepojenie obrazovka / zakladna doska je dobre vidiet v 6tej kapitole Lenovo ThinkPad W520 zvnútra na obrazku http://www.pretaktovanie.sk/obr/notebooky/lenovo_thinkpad_w520/Lenovo.ThinkPad.W520-wo.top.cover-big.jpg Kabel z displeja vychadza spod praveho pantu, je vedeny nad sachtou Ultrabay a k zakladnej doske sa pripaja nad slotmi RAM. Kabel vyzera ze daco vydrzi.
Hrochy
Jj, ten kablik je velmi dolezita sucast dnesnych notebookov. Tu je je dobre :). Inak skoda ze celkovo i5 a i7 procesory su v notebookoch slabo chladene. Skoro nikto si neberie priklad z Acer Aspire TimelineX 3820TG, kde bolo chladenie tiche a ucinne vdaka 2 chladiacim okruhom. Toto sa nevyskytuje ani u 17tkach, 15tky uz vobec nie (vynima je tusim mac a dalej uz neviem).
BurnerTom
Chladenie vykonnych komponentov je problem a v Lenove to nezvladli. Celkom dobre vyzera byt spracovane chladenie v Dell Precision M4600 Mobile Workstation http://support.dell.com/support/edocs/systems/wsM4600/en/SM/GUID-2F3BC78B-D5A3-4E7D-8235-C772CF209547-low.jpg Ak sa zadari, pozriem sa na dany notebook podrobnejsie.
fakovnik
Tie "rumunske" znaky mam aj na AMILO Pa 2510 a neviem preco by mi to malo vadit :)
BurnerTom
K rumunskym znakom na vasom Fujitsu-Siemens vam gratulujem a k tomu, ze vam to nevadi este o to viacej :-). Mne to neskutocne prekazalo ked uz kvoli nicomu inemu tak preto, ze klavesnica je oznacovana ako slovenska a nie slovensko-rumunska.
pif666
Myslim ze toto bola velmi slusna recenzia, sla pekne hlboko a do detailov . Keby som kupoval NB, tak si nieco podobne velmi rad precitam. Bohuzial kvalita ide dole asi vsade a ak toto ma byt pracovna stanica od slavneho Lenova tak to je hroza. Nie je ziaden dovod investovat do predrazeneho kramu, ale rovno kupit konzumny NB s rovnakym vykonom a polovicnou cenou.
BurnerTom
Dakujem za pochvalu. Biznis notebooky maju svoje opodstatnenie a tak nemozem suhlasit s tym, ze nie je dovod na ich kupu aj ked recenzovane Lenovo sa skutocne nepodarilo. Biznis notebook je v prvom rade o spolahlivosti, materialoch a spracovani (notebook musi vydrzat nesetrne zaobchadzanie), da sa dokovat, riesi sa viacprvkova autentifikacia (Smart card, Fingerprint Reader), riesi sa zabezpecenie dat a pristupov k portom a konektorom, ma nadstandardnu zaruku (3 roky+) a poskytovany servis (pochybujem ze by ste boli ochotny poslat stroj, ktory vas zivi na tyzden-dva do servisu v Polsku alebo Cesku). Mobilna pracovna stanica ma okrem toho vsetkeho profesionalnu graficku kartu, na ktorej bezproblemovo behaju programy ako AutoCAD, Inventor, CATIA, Solidworks, Pro/ENGINEER, Siemens PLMS, komplet Adobe, 3DS MAX, Maya, atd. Ved skuste si spustit SPECviewperf 11 na vasom PC/notebooku s beznou grafikou a vysledky porovnajte s tymi v recenzii.
timotej.sulik
Ako vsetky Lenova, -- odporny, ale naozaj odporny vzhlad, ale vykon a parametre dobre ! --
BurnerTom
Dizajn notebookov ThinkPad je kapitola sama o sebe. Su ludia ktorym vyhovuje / paci a su ludia, ktory ho nechapu a nepaci sa im. Je to ale jeden z poznavacich znakov tejto znacky a ak by ho zmenili, tak by znacka ThinkPad stratila svoju tvar a velku cast zakaznikov (tak ako Volvo po zmene dizajnu aut). Vykon dnesnych notebookov rovnakej konfiguracie je napriec znackami takmer identicky, nakolko pamatovy radic a takmer cela cipova sada je v procesore a je len velmi maly priestor na nejake ladenie / optimalizacie zo strany vyrobcu notebooku. Papierove parametre W520 su skutocne dobre, problem je ale realne pouzivanie tohto notebooku.
MuF123
Velmi sa tesim, ked vidim pod nadpisom recenzie "Autor: Tomáš Hlatký". Mizive percento ludi dokaze taktko nakydat na recenzovane zariadenie. Taketo recenzie sa vzdy dobre citaju a vlastne - len taketo recenzie maju vobec zmysel. PR pokec je na strankach vyrobcov, ja sa ale chcem rozhodnut na zaklade toho, kde je aky dlhy stlpec "Minusy" :D BTW na konci clanku nie je podakovanie za zapozicanie zariadenia - nie je to hlavny dovod, preco bolo mozne takto velmi kritizovat?
BurnerTom
Som rad ze sa vam moje recenzie pacia a ... ano je to tak - ak treba daco ofrflat tak som na to odbornik :-D. Na konci recenzie nie je dakovacka Lenovu lebo notebook nezapozicali, PR agentura Fleishman-Hillard, ktora ich zastupuje (resp. aspon sa tak tvaria) nebola za 4 mesiace dopisovania a telefonovania schopna zaobstarat ziaden Sandy Bridge ThinkPad - tymto by som chcel pozdravit pana Zoltana Stranovskeho a odkazat mu, ze svoju pracu robi naozaj skvelo. Kazdopadne to nemeni nic na tom, ze rovnako by notebook dopadol aj keby ho zapozicali, aj keby slo o HP alebo akukolvek inu znacku, pretoze s negativnym hodnotenim proste musia vzdy ratat a okrem ineho aj negativna reklama je reklama . Na prepisovanie tlacovych sprav a rozdavanie medaili su tu ine media, ich zasluznu pracu im nechcem preberat.
pif666
Tak tak, kvalita sa straca a treba to vykricat do sveta :-)
davison
Tiež som toho názoru. V začiatkoch internetového recenzovania bolo úplne pravidelné, že autori recenzií si nedávali servítku pred ústa. Dnes je toho ako šafranu, lebo zrejme sa IT weby boja o prísun potrebného HW, a snažia sa nerozhádať si svojich "zásobovačov". A tak aj nepodarené prvky dostanú len taký instantný nič nehovoriaci obkec. ja myslím, že recenzia je OK. toto je profi segment a tu sa netolerujú žiadne veľké nedostatky, hlavne čo sa týka funkčnosti.
TomKocuR
Recenzia by mala zdrbať všetko zlé, obzvlášť u produktu s takouto cenovkou. Čo sa dizajnu týka, myslím, že v IBM vedeli čo robia. Biznismen, vedecký pracovník, alebo pedagogický pracovník na vysokej škole naozaj nepotrebuje lesklý - oblý - farebný a inými homosexuálnymi vecami obdarený notebook, chce dobre fungujúci stroj s praktickým dizajnom. BTW: pre "magnézium" máme aj slovenský výraz, v rôznych reklamách znie ale magnézium a kalcium viac kúl ako horčík a vápnik, že?
MateSo
Trochu odbocim, ale nedalo mi to, par skusenosti s HP EliteBook 8740w / WD942EA / cena +/- 2500 euro Po rozbaleni zariadenia LCDcko zapackane od neidentifikovatelnej lepiacej hnoty, nozicky notebooku vykazovali opotrebenie. Krabica od notebooku bola original zalepena , zariadenie v zapecatenom sacku. V lete boli tepla – resetoval sa /prehriatie/, ked je v docku je cast nasavania zospodu ventilatoru zakryta.... a to nehovorim prevadzkovat ho v zatvorenom stave, v lete nerealne. /a to je v nom SSDcko, ktore nekuri tolko co standardna 7200 co tam bola povodne osadena/ Zaruka - aky carepack ?? asi ziaden,jedine damage a predlzenie zaruky, je to jeden z najdrahsich modelov HP co je v SR v predaji , ma v znaku EliteBook /este stastie ze nie oranzovy ako modely 8x60/, na nahradny diel z HPcka servis cakal cca 20 dni pokial ho poslali, tak ako sa da spolahnut na oznacenie “mobileworkstation“ ?, ked podpora je na urovni akej je. LCD – DreamColor 17 palcov, nadherny 1920x1200. Len ma jednu malicku vadu, neda sa nakalibrovat, stale ma odtien do cervena... Celkova podpora zo strany HP – hepldesk = po 14 dnoch odpoved, ze vasa poziadavka bola systemom uzavreta, nadherna... co sa nevyriesi do 14 dni doriesi sa samo... Podpora pri nakupe produktu – pracovnik HPcka nevie vlastne co predava, stranka HP si odporuje s parametrami zariadenia a dopatrat sa odpovede v HP nerealne. Odladenost ?? mam k nemu pripojeny monitor od HP ZR30w, preblikava obraz, hp notebook, hp monitor, uz mam na stole 2 kusok monitora a preblikavaju oba, je tam problem asi v kompatibilite zariadeni, ked monitor pripojim k stolnemu pc ide vsetko ok, nechcem trochu privela od zariadeni HP ? Stacilo zleho, pisat by bolo este o com, moja skusenost, jedno „podarene“ HPcko. Mam ho rad, na robotu je super, fantasticka klavesnica, dokonca podsvietena, design sa mi paci a priznam sa najkrajsi ntbk co som dosial mal, prevedenie zariadenia na vynikajucej urovni, vsetko dolieha a pasuje ako ma, nic nevrzga, par bolesti ktore ma snad pojdu do zabudnutia ked sa doriesia. Kupoval som teraz 14“ notebook, bola volba medzi HP a Lenovom. Skoncilo to u Lenova na T420 i7, ked ho porovnam s 8460p nelutujem /momentalne HP zmenilo design smerom ktory neviem ako nazvat, cas ukaze/ mal som X200, X201 a bol som spokojny, vsetko fungovalo ako malo a zapadalo do kategorie zariadeni kam boli urcene !! Nepocul som o nikom, kto by reklamoval ThinkPad. HPciek Elitebookov mi preslo cez ruky viac ako 20 kuskov, vsetky dodnes funguju, ale 40 percent z nich uz bolo v servise. Z recenzie o W520 mam dojem, ako doslovne zakopat tento model pod ciernu zem, pochovat sa da kazde zariadenie, len treba vediet ako na to, tolko negativneho som necital ani v jednej recenzi autora pri produktoch HP, ktore su tu uverejnene.
BurnerTom
Aj ked je vas post z velkej casti OT, pokusim sa vam odpovedat. EliteBook 8740w - tento notebook som netestoval ale zbezne ho poznam. Ak by som ho testoval a prehrieval by sa, coho dosledkom by bolo vypinanie, bol by som rovnako nekompromisny ako v pripate ThinkPadu. Ak ste vase zariadenie kupovali u oficialneho distributora resp. u overeneho predajcu a po rozbaleni bol v stave ako pisete, mali ste ho obratom vratit. Otazne je, ci sa nejednalo o refurbished zariadenie alebo o nejaky predvadzaci model. Pre WD942EA je na SK aktualne dostupnych 24 roznych carepackov ako Služby mimo pracoviska, Služby ochrany pred náhodným poškodením, Služby sledovania počítača a Služby u zákazníka - Odozva na nasledujúci deň. Viac info najdete na stranke www.carepack.sk Co sa informacii o samotnom zariadeni tyka, dovolim si tvrdit, ze v porovnani HP (HP Product Bulletin), Lenovo (PSREF) a Dell (Setup and Features Information Tech Sheet) je na tom HP jednoznacne najlepsie. Servisna podpora nie je ani tak o znacke ako o ludoch. Ak ale nastane situacia, ze HP dlho nevie dodat diel do mobilnej pracovnej stanice, ktora by mala byt opravena do 5 pracovnch dni, treba kontaktovat HP a ziadat kompenzaciu. Podpora pri nakupe produktu - mobilna pracovna stanica je tak specificke zariadenie, ze je najivne si mysliet, ze predavajuci bude vediet viac ako kupujuci aj ked malo by to byt naopak. HP a ine znacky nie je bohuzial Apple. Ak by som vyberal 14" notebook, pravdepodobne by som sa rozhodol pre T420s aj ked cena je dost vysoka. Recenzia - notebook som testoval podla standardnej metodiky, kde som narazil na znacne problemy s notebookom, na ktore som v recenzii poukazal. V ostatnych recenziach nie je tolko negativnych informacii, pretoze na to nebol dovod.
Leos
Na detekciu skutočného Rev ID sa dá použiť Intel AMT 7.1 Management Engine, kde si vo výpise treba všimnúť PCH Version. Ak je 600004, jedná sa o čipset so steppingom B2, ak 600005, tak čipset je už v opravenom steppingu B3. Chtěl bych se zeptat jaký mám čipset, když pod PCH Version se mi zobrazuje číslo 4 a ne 600004 nebo 600005? FW version mám 7.1.13.1088 a přehrát na novější se mi to nedaří. Při postupu podle návodu Lenova se mi po zadání příkazu C:\DRIVERS\WIN\ME\MEUPDATE.CMD asi ve třetím kroku vypíše chybová hláška: ´FWUpdLc1.exe´ is not recognized as an internal or external command operable program or batch file. Diky za odpověď Leos
BurnerTom
Jedna sa o W520 alebo o iny notebook? PCH Version: 4 totizto MEInfo reportuje napr. na EliteBooku 8560w, kde predpokladam ze sa jedna o cipset so steppingom B2 ale s istotou to neviem povedat. Kazdopadne update vo vasom pripade nezbehol preto, lebo subor FWUpdLc1.exe neexistuje, spravny nazov je FWUpdLcl.exe.
Leos
Jedná se o W520 vyrobený 8/2011. Ten název souboru jsem asi špatně opsal, ten proces běží automaticky a já schvaluji pouze že chci provést přehrání finware. Soubor v daném adresáři byl, tak nevím co je špatně. Postupoval jsem přesně podle přiloženého návodu ze stránek lenova.
BurnerTom
Skuste v prikazovom riadku v adresary c:\DRIVERS\WIN\ME\ zadat napr. FWUpdLcl.exe -ver. Ak zbehne prikaz korektne a vypise sa verzia Intel Firmware Update Utility, skuste zadat prikaz FWUpdLcl.exe -F CPT_5M_UPD_Production.BIN -OEMID 4C656E6F-766F-0000-0000-000000000000 -generic. MEInfoWin na testovanom notebooku po update ME FW na verziu 7.1.14.1107 reportuje PCH Version: 4 ako vam, takze ten postup prezentovany Lenovom je od istej verzie ME FW nepouzitelny.
Leos
Tak jsem vyzkoušel oba Vámi doporučené příkazy a zobrazila se zase ta stejná původní chybová hláška: ´příkaz´is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file. Název souboru jsem kontroloval a je správně (FWUpdLcl.exe).
Leos
Tak nakonec jsem ještě zkusil příkaz zadat přes TOTAL COMMANDER a fimware jsem přehrál, nicméně výše zmiňovaná 4 zůstala. Jinak recenze se mi líbila, protože byla poctivě udělaná! Na hodně věcí mám sice odlišný názor,ale to nic nemění na předchozí větě. W520 je moje cílová stanice po noteboocích jako je ACER Ferrari, Asus Lamb., HP. W520 je moje druhé Lenovo. Thinkpady od Lenova jsou prostě noteboky které mě nikdy nezklamaly na rozdíl od dříve jmenovaných. Nevýhoda recenzí je, že se dělají s novými notebooky. Ale jak vypadá notebook po dvou, třech letech nikdo neřeší a tam je právě největší výhoda Thinkpadů (obrovská odolnost). S pozdravem L.
BurnerTom
AIDA64 od verzie 1.85.1661 zobrazuje spravne ID / reviziu cipsetu aj ked bolo toto ID zamaskovane. fixed: Intel Cougar Point stepping detection with masked PCI revision ID
Leos
Po aktualizovaní ovládačov integrovanej grafickej karty 8.15.10.2321 dodaných Lenovom v predinštalovanom operačnom systéme najnovšími ovládačmi zo stránky Intelu, verzia 8.15.10.2361 sa skrátila konverzia videa z pôvodných viac ako 200 sekúnd na 65. Po stažení a pokusu o instalaci ovladače ze stránek Intelu, se zobrazí chybová hláška- ovladač není schválen výrobcem pro tento počítač. Zajímalo by mě jakým způsobem jste ovladač nainstaloval? Díky za odpověď
BurnerTom
Aktualny ovladac je 8.15.10.2509 a ten mi siel nainstalovat tiez bez problemov. http://downloadmirror.intel.com/20391/a08/Win7Vista_64_152250.exe Na notebooku je Windows 7 Professional s SP1 x64, takze treba stiahnut aj patricny ovladac.
Leos
Mám taktéž Windows 7 Profesional s SP1 x64 a instaloval jsem ten samý ovladač. No pro jistotu jsem ho stáhl ještě jednou z Vašeho odkazu a je to stejné: "Ovladač, který se instaluje, není ověřený pro tento počítač. Obstarejte si vhodný ovladač od výrobce počítače. Instalace se ukončí." Je možné že by bylo tolik rozdílů u stejného typu počítače??
BurnerTom
Skuste v BIOSe, menu Config, Display prepnut Graphics Device na Integrated Graphics a nasledne nainstalovat. Ak to nepomoze, kontaktujte tech. podporu Lenova alebo skuste forum. O vysledku dajte vediet.
Leos
Přepnutí v biosu na integrovanou GK nepomohlo:-(
Marto
Dobrá a podrobná recenzia, akurát by to chcelo trošku sa odosobniť od HP. Pri stroji primárne určenom na prácu by som však dosť veľa vecí neriešil, pretože keď si ho beriem na cestu, tak je to viacmenej len kôli nejakej predvádzačke, porade alebo že som workoholik... Ak ho mám doma/na pracovisku, tak som zasunutý v doku a mám pokoj a viacmenej znulujem skoro všetky negatíva, ktoré vyplývajú z toho, že je to NB(nemyslím konštrukčné nedokonalosti, chyby HW). Ako grafik sa predsa nebudem pozerať do malej obrazovky ale do zkalibrovaného monitora a ak už mám pozerať do obrazovky NB, tak to beriem ako nutné zlo. K podpore sa môžem vyjadriť v tom, že suverénne "vyhráva" HP. Také termíny, aké dokážu vyprodukovať v tejto firme, nezvládne hádam nik. Nehovoriac o tom, že na všetkých NB a iných zariadeniach máme NBD záruku(odstránenie závady, nie, že sa mi ozve technik). Nikoho nikdy som toľko neurgoval ako HP. A nepomôžu ani sankcie ;-).
lubik
Zdravim, chcel by som sa opytat pana recenzenta, ci pri rozoberani vrcheho krytu ( ukol ktory ako v clanku spominate by mal byt vykonavany len servisnym pracovnikom) je nejako zapecateny paskami, teda ci v servise zistia ak ho rozoberiem. Chcel by som totizto vymenit teplovodivu pastu za IC Diamond. Notebook sa mi sice neprehrieva az tak aby throtloval alebo sa vypinal (i7 2760qm Quadro 1000m pretaktovane na 925/1850/1090) no pri hrani hier ktore si obcas rad na notebooku zahram ( ano viem ze notebook nie je na hranie a vacsinu casu na nom pracujem - programovanie/ Photoshop, a ano viem ze notebookove komponenty nie su prisposobene na pretaktovanie ) sa teploty vysplhaju k neprijemnych 90 stupnom na CPU ako aj GPU.Takze moja otazka je, ci dokazem vymenit teplovodivu pastu na CPU a GPU bez toho aby som pretrhol pripadne servisne pecate. Dakujem
rokas
recenzia je sice velmi zaujimava, podrobna, paci sa mi - napriek (opravnenej) kritike, i tak sa vsak neviem zbavit dojmu, ze autor je tak trocha voci lenovu zaujaty. pre tento notas som sa (oproti konkurentom z dellu ci hp) rozhodol z niekolkych dovodov - nvidia optimus (hp optimus nema vobec, dell s ips displejom ho zas technologicky neumoznuje), fantasticka klavesnica (nechcel som paskvil s numerickym blokom a stiesnenymi smerovymi tlacitkami a malym enterom) a vynikajuci displej (ano, 10bit ips na hp ci delli vyzera uzasne, ale na ukor mnou preferovanej vydrzi baterie - dalsi faktor. displej je napriek tomu super, je o nieco horsi ako ips, ale na TN uzasne jasny, syte farby - VELMI pozeratelny). posledny faktor bola cena. notebook som ziskal s 3r celosvetovou zarukou za 1300€ v juli 2011. (i7 2820qm, 8GB ram, quadro 2000m, 1080p displej, pantone huey pro colorimeter - cize ziadne orezavatko; skoro vsetky features za perfektnu cenu) autor ma zial uplnu pravdu s chladenim - lenovo odflaklo chladenie, podla mojho nazoru mohli spravit 2 samostatne chladiace obvody. i tak som sa ale vo forach stretol s ludmi, ktori s chladenim problem nemali a furmark ich stroj prezil. nie vsak moj pripad. bolo s tym treba nieco urobit - moja skusenost: notebook sa aj mne prehrieval, pri sucasnom spusteni furmarku a winraru teploty cpu/gpu 95/90, katastrofa, do 5tich minut od spustenia testu pad, presne ako v recenzii.. takto som si to teda nepredstavoval. kedze si obcas rad zahram need for speed the run - a ten bol v istych momentoch skoro nehratelny (pri niektorych graficky intenzivnych sekvenciach hra mrzla) - rozhodol som sa pre radikalny krok: cele vnutro rozobrat, vycistit a prepastovat. rozobral som stroj - pod chladicom na cpu aj gpu bolo hrozne velke mnozstvo roztecenej pasty, priserna aplikacia, fuj. vzor toho, ako to NEROBIT. vsetko som vycistil isopropanolom a nasledne precizne naniesol (aspon podla mnohych testov vynikajucu) teplovodivu pastu coollaboratory liquid ultra, ako na chipy cpu a gpu, tak na stycne plochy chladica. uz po dvoch dnoch bol badatelny rozdiel. teploty cpu v nfs klesli o 6-7 stupnov, no vacsi sok ma cakal o dva tyzdne po aplikacii. siel som si zahrat opat nfs, teploty sa vsak nevysplhali nad 60 stupnov, nieco tu nehralo. myslel som si, ze nie je mozne, aby teploty klesli z 87 stupnov ku 60tim, musim mat zly senzor. spustil som teda furmark a winrar a nechal bezat test. neveril som vlastnym ociam. po 30tich minutach intenzivneho tepelneho teroru sa teplota cpu ustalila na 66-67 stupnoch a teplota gpu na 71-72 stupnoch. tieto hodnoty zostali pritomne 10 minut, uz sa viac nezvysovali. nepovazoval som za nutne pokracovat dalej. bolo jasne, ze liquid ultra enormne pomohla znizit horibilne teploty. ale ze o skoro 30 stupnov, neuveritelne. mal som zapnuty aj lenovo turbo boost a rychlost otacok ventilatora bola konstantnych 3800rpm (pouzivam TP Fan Control pre W520). http://i50.tinypic.com/21l34nq.jpg neprijemnost z tejto operacie sa vyskytla v jednej veci - isopropanol cistil "tak dokonale", ze zosrotoval udaje z nalepky pri cpu (bar code a EAN - pasta bola este aj na nalepke, i pod nou...), co uz. pasta a vysledny efekt vsak predcia vsetky negativne vedlajsie efekty (snad som neodpalil zaruku na cpu :-) ). coollaboratory liquid ultra sa velmi lahko rozotiera, avsak je vodiva. pred aplikaciou na CPU odporucam procak vybrat a vodive spoje okolo prelepit priesvitnou paskou - CLU totiz na zaciatku pri roztierani vystreluje male gulocky (kvoli stetinam na stetke - je treba netlacit a velmi jemne roztierat) a je tam moznost, ze sa nejaka z nich dostane na spoje. po chvili, ked sa pasta dostane na sirku dodavanej stetky, problemy s vystrelujucimi casticami prestanu (preto odporucam najprv natriet plochy chladica, a vyskusat si aplikaciu najskor tam. az nasledne CPU a finalne GPU - pri GPU je nutne byt VELMI opatrny, kedze sa neda vybrat a okolo je doska so spojmi - najlepsie je cele okolie kvoli bezpecnosti prikryt). na natretie vsetkych ploch staci velmi male mnozstvo "pasty" (je to skor tekuty kov). ako je vidiet, vysledky su po spravnej aplikacii vynikajuce. kto si na toto netrufa, nech berie arctic mx-4. odkaz pre "qazkphppp": ziadne klasicke pecate nie su. vsetko sa da rozobrat bez nich, ked vsak oddelujes kovovu cast thermal modulu od ventilatora, su pritomne strieborne pasky, ktore spajaju tieto dve suciastky a je nutne ich odlepit (ak chces rozobrat a vycistit ventilator, nevyhnes sa tomu). spatne prilepenie v mojom pripade nebolo mozne. neviem, aky vplyv moze mat toto na zaruku, dufam, ze ziadny. vnutro vyzera takto: http://www.samlin.com/david/W520SpeakerFailure/ zelam vela zdaru vsetkym pripadnym re-pastovacom. :-)
Pridať nový komentár
TOPlist