LCD displeje

Keďže si chcem kúpiť nový noťasik, tak som sa chcel pozrieť na zúbok aké druhy LCD displejov sú v ponuke a v akom rozlíšení. Je to síce strohé, ale prehľadné a mne to konečne trochu ozrejmilo, čo sa vlastne ponúka. Je to môj prvý počin, tak to berte s rezervou.  

1. Druhy LCD obrazoviek:


2. Označovanie lesklých LCD Výrobcami:

VibrantView - lesklý povrch, vysoký kontrast - Lenovo
CrystalBrite - lesklý povrch - ACER
TrueBrite LCD – ultrajasný displej- Toshiba
CrystalShine – technológia vysokého jasu – ASUS
ColorShine, Glare ColorShine – technológia lesklého displeja - ASUS
Crystal View, SuperFine - FUJITSU-SIEMENS
SuperGlare - leštený povrch s vysokým jasom a kontrastom - MICROSTAR
TrueLifeTM – realistický obraz - DELL
Compaq BrightView - HP
XBRITETM, X-black, Clear Bright - SONY
GridVista - podpora súčasného zobrazenia viacerých okien - ACER 
CrystalBrite Dual Lamp (500nits) - ACER
Senzor okolitého svetla HP

4. Záver: 

Tento článok nie je vôbec na konci a ani nikdy nebude, pretože vývoj napreduje každým dňom. Určite existujú aj iné druhy LCD v článku som vypísal len tie najčastejšie, ktoré som stretal v ponukách a na stránkach výrobcov. Budem rád, keď ma v diskusii doplníte vecnými pripomienkami.

Komentáre (8)
misho369
fajn prehlad, sekcia CRT monitory / LCD panely ti dakuje. : )
Dominik
Pekny zoznam. Prekvapil ma Sony s 1920x1200 na 17" (!). Zavadzajuce je trochu tych 16.7 mil. Minimalne 80% tych displejov nema tolko farieb, co moze byt asi rozhodujuce pre kupujuceho. 16.7 su len od high-end 19" hore (Apple, LaCie, NEC, Sony). Pre mensie a lacnejsie monitory sa neoplati vyrabat 16.7 obrazovky, pretoze to (zrejme) dost predrazuje vyrobu. Realne je to len 260 tisic farieb. Ale kedze sa pridava dither + tie "specialne" vibrant skla ktore si popisal, tak smelo davaju do specifikacii 16.7 mil (co samozrejme ani zdaleka nie je dosiahnute).
NotaBene
Celkovo pri LCD monitoroch pocet farieb zalezi od pouzitej technologie (TN+film - najcastejsie typy maju iba 16,2mil, potom su uz kvalitnejsie technologie ako PVA/MVA a SIPS). Vacsina monitorov preto ma iba 16.2 mil farieb lebo pre bezne pouzitie v kancelarii to nema nejaky velky vyznam a momentalne najrychlejsie monitory su postavene na tejto technologii. Ale na druhej strane tie dalsie spominane okrem toho ze maju 16.7 mil farieb maju aj lepsie pozorovacie uhly a stabilitu farieb, ale vacsinu kupujucich zase odpudi udavana odozva co je okolo 20-25ms. Ale pri PVA/MVA a SIPS technologii je tato odozva uz len lepsia lebo je merana ako odozva kedy sa zmeni farba z ciernej do bielej a naopak. Pri beznej praci tieto monitory dosahuju ovela lepsie odozvy. Naproti tomu pri TN technologii vela uzivatelov pnuka v specifikacii iba odozvu GTG (gray to gray) co je dost zavadzajuci udaj. Ale aj TN technologia ponuka v niektorych pripadoch podobne vysledky ako PVA/MVA ci SIPS technologia.
Dominik
Prepac, ale na cislo 16,2 mil. si prisiel ako? 6bit panel - 2 na siestu = 64 a to na tretiu (RGB) = 262 144 farieb. High-end 8 bit panel - 2 na osmu = 256 a to na tretiu (RGB) = 16 777 216 farieb. Nic medzi neexistuje. 16,2 mil nie je a ani na to nijak matematicky nemozes dojst. K ostatnemu sa nevyadrujem, lebo to ani nijak nesuvisi s clankom, len si chcel trosku zamudrovat :)
charonme
dominik: tu je priklad uvadzania 16.2mil: http://www.iiyama.cz/default.asp?SID=&LNG=CZ&NAV=236&PCAT=2&PROD=6731&CE=F&PARAMS=DATASHEET notabene: myslel som ze GTG trva dlhsie ako BW/WB, pretoze pri BW prechode je vacsi rozdiel potencialov all: to ditherovanie by som chcel aby vsade poctivo uvadzali inak je to obycajny podvod a klamstvo!
Dominik
No ukazal si mi (nepravdivy) udaj specifikacie, nie vypocet, ako sa k tomu da dostat (nijak). Presne o tom som predsa hovoril. Ziadny FramerateControl (resp. dither) z toho nikdy 16.2mil nespravi ani omylom.
BaM
mon nazor je ze papier znesie vsetko aj cislo 16.2, a prisiel som k tomu tak ze to je napisane v popise notasa
BaM
tu pridavam dake info od suseda (dufam ze sa to moze) http://pocitace.sme.sk/clanok.asp?cl=2828653
Pridať nový komentár
TOPlist