LC Power EH-35BSII

Dnes si predstavíme externý SATA box pre hard disky, ktorý disponuje jednou obrovskou výhodou, podporuje aj USB2.0 rozhranie.Balenie a príslušenstvo
Testovaný model sa nachádza v kartónovej krabici, na ktorej nájdete všetky potrebné informácie o produkte. Podľa zadnej časti si môžete skontrolovať obsah balenia. Dizajn krabice hodnotím pozitívne, nie je vtieravý a určite zaujme pekným grafickým spracovaním.



Vo vnútri je usadený, na bielom kartónovom podstavci položený, samotný externý box zabalený vo vrecku. V spodnej časti krabice, pod boxom nájdeme kompletné príslušenstvo.



Príslušenstvo zahŕňa všetko potrebné na sprevádzkovanie zariadenia. A keď hovorím všetko, tak to myslím seriózne. Nie sú tu totiž iba klasické súčiastky potrebné k prevádzke zariadenia (napájací adaptér, USB kábel, SATA kábel, záslepka do zadnej pozície na vyvedenie SATA kábla zo skrinky, manuál a CD s ovládačmi pre Win 98 a Mac OS) ale prekvapí vás aj prítomnosť malého skrutkovača, ktorým môžete zaistiť disk priloženými skrutkami (tie boli žiaľ iba tri miesto štyroch, ale nie je to až taká tragédia).



Konštrukcia boxu
Čierne telo boxu je vyrobené z hliníku, na prvý pohľad vyzerá kvalitne spracované. K zariadeniu bohužiaľ nebol dodaný žiaden podstavec, nemožno ho preto prevádzkovať v zvislej polohe. Konštrukcia by to umožňovala, hrany hliníkových platní sú však ostré, mohlo by dôjsť k poškodeniu povrchu na ktorý box položíme .





Box tvoria dve hliníkové platne, ktoré sa spájajú so štyrmi stĺpikmi v rohoch. Nosnú kostru by sme hľadali ale márne, pretože po odmontovaní oboch platní zistíme, že bočné steny držia pohromade len napájacie káble LED diód. Zo štyroch stĺpikov sa razom stali dva krátke hliníkové panely so závitmi po bokoch. Na prednom sú pripevnené led diódy (modrá – stav zariadenie; červená – činnosť disku) a na zadnom elektronika zariadenia. Pozdĺžne sú prepojené mriežkou, ktorá chráni disk pred mechanickým poškodením, súčasne zabezpečuje vetranie a vedie káble zo zadnej časti k predným diódam.



Vnútro boxu je spracované dobre, nie sú tu žiadne káble a konektor pre SATA disk je pripevnený priamo na riadiacej elektronike. Toto riešenie je podľa mňa tou správnou voľbou, nie je nutné zápasiť s ohybnosťou (resp. neohybnosťou) niektorých káblov. Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, po osadení disku je v boxe dostatok miesta, nemusíte sa obávať, že sa tam pevný disk nezmestí.



Praktické testy
Na testy mi poslúžil môj starý počítač, ktorý však zatiaľ do šrotu nepatrí:

CPUIntel Pentium 4 2.80C GHz
MBIntel D875PBZ
RAM2x512MB DDR400 (dual channel)
HDD1 v PCSeagate Barracuda 7200.7 160GB SATA
HDD2 v PCSeagate Barracuda 7200.10 320GB SATA
HDD v BoxeSeagate Barracuda 7200.7 120GB SATA


Po pripojení adaptéra do siete a zapojení USB do počítača môžete prepnúť vypínač na disku do polohy „ON“ – disk sa roztočí (chvíľu potrvá, kým dosiahne svojich 7200 rpm). Vo Windows sa objaví známa ikonka „bezpečne odobrať hardware“ a v prieskumníkovi sa objavia jednotlivé partície novopripojeného zariadenia – môžete začať pracovať. Ak však zabudnete pripojiť dátový kábel (či už SATA, alebo USB) a zapnete vypínač, nič sa nedeje – na boxe sa rozsvieti modrá dióda a to je všetko – disk sa roztočí iba vtedy, ak má signál aj z počítača (pri vypnutom pc sa taktiež neroztočí).

Veľmi som sa nezaujímal o napájanie cez SATA, pretože na mojom diskovom radiči už ďalšia pozícia voľná nie je. Kvôli SMART údajom (hlavne teplote) som však box pripojil aj cez toto rozhranie a nechal prebehnúť test:



Výsledok je totožný s meraním disku mimo boxu (priamo cez SATA) z pred pol roka, takže nevidím veľký zmysel zastavovať sa pri ňom. Skutočnosť, prečo som si vôbec box zadovážil, bolo USB rozhranie (a z neho plynúca mobilita a kompatibilita). Z toho dôvodu ma veľmi zaujímali výsledky testu prenosovej rýchlosti práve cez USB rozhranie:



Ako môžete vidieť, konštantná rýchlosť 30-31 MB/s je len polovicou teoretickej priepustnosti USB2.0 rozhrania (480 Mbit/s = 60 MB/s). Osobne som ale nevidel zariadenie, ktoré by pracovalo rýchlejšie ako 35 MB/s, takže výsledok je viac ako vyhovujúci. Vyššie som spomínal meranie teploty cez smart – po viac ako hodine neustálej záťaže sa teplota vyšplhala na 48 stupňov. Vzhľadom na to, že tento kus dosť hreje (mám ho už asi 4 roky) a podľa smart mal najviac 57 stupňov sa mi zdá chladenie vcelku dobré. O hlučnosti to žiaľ povedať nemôžem. Ako napovedá samotná konštrukcia (z bokov sú iba mriežky), hluk sa v celej svojej sile prenáša do okolia a starý „vybehaný“ disk (cez 6000 hodín, všetko ako systémový) dáva o sebe vedieť.

Záver
Na záver si to teda celé zhrnieme:

Plusy (+):
- možnosť pripojenia cez USB aj SATA
- dizajn
- výborná cena (1000 Sk)
- dobré chladenie disku
- skrutkovač v príslušenstve


Mínusy (-):
- nízka (alebo skôr žiadna) zvuková izolácia
- nemožnosť prevádzkovať v zvislej polohe (neprítomnosť stojanu by sa dala ospravedlniť, ale ostré hrany by pri takejto prevádzke poškriabali povrch)
- na spodných nožičkách mohla byť protišmyková povrchová úprava
Komentáre (2)
BurnerTom
Čau - aký riadiaci čip používa testovaný BOX? Ďakujem
LittleMan
http://rapidshare.com/files/29755018/chip.rar su tam 3 fotky toho chipu - neviem aka je to znacka ...
Pridať nový komentár
TOPlist