Základné dosky s pripravovaným čipsetom Z68 prinesú podporu tzv. SSD Caching. Táto technológia umožní spojiť rýchle SSD a lacné, veľkokapacitné HDD do jedného funkčného celku.
O Intel Z68 čipsete sa toho nahovorilo už pomerne dosť. Najskôr to boli špekulácie o tom, že vďaka Z68 sa budú dať nové SandyBridge procesory taktovať rovnako, ako všetky predošlé - teda dvíhaním taktu zbernice. Intel totiž spravil nám všetkým trocha škrt cez rozpočet, keď ukryl generátor frekvencií do samotného čipu, čo má za následok takmer nulové pretaktovanie procesorov bez odomknutého násobiča (malou náplasťou sú čiastočne otvorené násobiče na procesoroch s Turbo Boost). Toto ale s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nebude prípad Z68, obmedzenie tu ostane rovnaké ako u Intel P67.
Čo je hlavnou špecialitkou Z68-čky je vlastne kombinácia funkcií P67 (pretaktovanie procesora a RAM pamätí, podpora SLI/CrossfireX v režime x8 + x8 liniek) a H67 (možnosť využívania integrovaného grafického jadra spolu s QuickSync akceleráciou enkódingu videa). K tomu sa ešte pridá softvér Virtu od LucidLogix a budeme mať kompletnú platformu SandyBridge takú, ako by mala vyzerať - teda podpora pretaktovania procesorov, pamätí, integrovanej grafiky a tiež možnosť využívania grafiky v PCIe slote zároveň s tou v procesore. Nemal by byť potom problém napríklad hrať hru na výkonnej grafike, na pozadí konvertovať video cez integrovanú grafiku (QuickSync) a to všetko s procesorom na 4,5GHz. Toto mal byť P67 čipset...
(softvér Virtu je už dostupný na stiahnutie na stránkach LucidLogix (odkaz), pribaľovať sa bude aj k základným doskám)
Jednou ďalšou funkciou, o ktorej sa vedelo doposiaľ len veľmi málo, je SSD Caching (na obrázku vyššie ako RST SSD Caching). Pred pár dňami sme túto tému rozoberali na našom IRC kanáli. V podstate padli dva názory / odhady:
- SSD Caching bude integrovaná pamäť na základnej doske typu Flash, do ktorej by sa ukladali dáta
- SSD Caching bude technológia pre spárovanie tradičného mechanického pevného disku s rýchlejším SSD
Ako sa ukázalo, práve druhá možnosť je správna. Prvá sa dala zavrhnúť hneď v zárodku, čitatelia s dobrou pamäťou vedia o čom hovorím. Intel už dávnejšie mal technológiu Robson, alias Turbo Memory, čo bola práve Flash pamäť na doske (prostredníctvom mini-PCIe / PCIe kariet). Vo väčšej miere sa však toto na desktopových počítačoch neujalo, zopár výrobcov pridalo Turbo Memory do notebookov. Výrazné zlepšenia výkonu sa však nekonali.
SSD caching je niečo lepšie.
Úlohou Intel Turbo Memory bolo v podstate uchovávať často používané dáta v rýchlej Flash pamäti, kde prístupové doby takmer neexistujú (v porovnaní s mechanickým diskom). Intel cez svoj softvérový nástroj dal užívateľom aj možnosť ručne ukladať aplikácie, ktoré chcel mať na tejto pamäti (User Pinning). Všetko toto fungovalo v spolupráci s technológiami Windows Vista ReadyDrive a ReadyBoost.
SSD caching na rozdiel od predošlého riešenia dáva užívateľovi na jednej strane väčšiu slobodu, na druhej niektoré úkony automatizuje. Väčšia sloboda spočíva v tom, že sa dá použiť akýkoľvek bežne dostupný SSD, nie sú potrebné špeciálne prídavné karty. Zatiaľ čo u Turbo memory sa dali dáta ručne prideľovať, SSD Caching sa o všetko postará sám. Často používané dáta si nakopíruje automaticky. SSD Caching tiež vylepšuje jedno obmedzenie Turbo Memory, čo boli pomerne nízke kapacity (2GB až 4GB).
SSD Caching má však niekoľko obmedzení:
1. je nutné používanie Core i3, i5 alebo i7 procesora - teda iba na nových platformách Intel-u, pravdepodobne ale len u čipsetu Z68
2. operačný systém musí byť 32-bit alebo 64-bit verzia Windows Vista, Windows 7 alebo Windows Server 2008
3. radič diskov musí byť prepnutý do módu RAID
4. systém musí podporovať RAID a mať aktivovaný tzv. "Accelerating bit", nateraz to je len Z68
5. potrebné je SSD s minimálne 18,6GB voľnou kapacitou. Maximum je 64GB
6. potrebný je klasický mechanický pevný disk, bez ďalšieho na obnovovanie (recovery)
Ak sú všetky tieto predpoklady splnené, môže sa pristúpiť k aktivácii funkcie. Dobrý postup je najprv nainštalovať operačný systém a aplikácie na pevný disk. Potom sa pripojí SSD, ovládače Intel RAID ho rozoznajú a v ovládacom paneli sa následne priradí SSD na funkciu SSD Caching (záložka Accelerate). Po aktivácii sa ponúkne možnosť výberu SSD a tiež pridelenej kapacity, od 18,6GB do 64GB.
Ovládací panel pre SSD Caching (zdroj: Tomshardware.com)
Existujú dva módy fungovania akcelerácie – Enhanced (štandardné) a Maximized. Enhanced je klasické prekopírovanie dát z disku na SSD, všetky údaje sú synchronizované, ak sa odpojí SSD, žiadne dáta sa nestratia. Maximized využíva techniku Write-back caching, čo by malo mierene zlepšiť výkon, no na druhej strane hrozí strata údajov (napríklad pri náhodnom odpojení SSD pred procesom synchronizácie). Medzi módmi sa dá kedykoľvek prepínať.
Ako ukázal test Tomshardware.com, rozdiel medzi Enhanced a Maximized nestojí za riziko straty dát.
Test tiež ukázal, ako sa technológia prejavuje. Žiadne zlepšenie nenastalo pri bootovaní (štartovaní) operačného systému, výkon pri kopírovaní dát bude vždy vymedzený výkonom pevného disku, keďže sa zároveň kopíruje aj na neho.
Väčšie urýchlenie však nastáva hlavne pri operáciách čítania, teda prípady načítania aplikácií a podobne. Pri prvom spúšťaní sa ešte žiadna výhoda neprejaví, keďže sa prvé dáta len kopírujú na SSD. Pri druhom a ďalšom pokuse sa však už k týmto dátam pristúpi z SSD, čo citeľne pomôže:
Výkon SSD Caching s Intel X25-V 40GB – zlepšenie nastane po prvom načítaní (zdroj: Tomshardware.com)
Obmedzenie maximálnej kapacity pre SSD Caching na 64GB nebude problémom, keďže väčšie SSD (80GB a viac) sa už s rezervou kapacity dá použiť samostatne, na inštaláciu operačného systému a aplikácií. Technológia bude skôr využitím pre malé, lacné SSD s kapacitami 30GB až 40GB, ako napríklad nedávno testovaný GoodRAM Play 32GB. Za cenu okolo 70€ (najlacnejšie SSD) plus napríklad okolo 55€ za 1TB pevný disk sa bude dať čiastočne využiť výhoda SSD v kombinácií s kapacitou HDD.
Otázne ostáva, koľko budú základné dosky s Z68 čipsetom stáť. Pravdepodobne to bude len tá vyššia trieda, kde kupujúci nemá problém okrem drahej dosky kúpiť aj drahé a väčšie SSD. Ak by ale Intel náhodou nejakým spôsobom sprístupnil SSD Caching aj na iných čipsetoch pre lacnejšie základné dosky, potenciál na úspech tu určite bude.
Z68 čipset a základné dosky s ním by mali byť uvedené na trh v prvých týždňoch mesiaca máj.
Čo si myslíte o technológii vy? Využili by ste takúto možnosť na svojom PC? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom.
Pridať nový komentár