Intel objavil chybu v predávaných čipsetoch pre nové procesory SandyBridge, môže spôsobovať problémy s S-ATA rozhraním. Už začal vyrábať novú revíziu. Aktualizácia: ako zistiť, či máte problémovú dosku
Tak toto bude Intel "bolieť". Teda, bude ho to bolieť podľa vlastného odhadu v podobe asi 300 miliónov dolárov na ziskoch, pričom cena opráv a výmeny dotknutých počítačov a dosiek sa vyšplhá takmer na štvrť miliardy.
O čo vlastne ide?
V čipsetoch Cougar Point, teda všetky šiestej série (P67, H67, ...), sa našiel defekt, kvôli ktorému sa môže postupom času objaviť degradácia výkonu alebo dokonca ovplyvnenie funkčnosti S-ATA zariadení pripojených k integrovanému radiču. Chyba sa dotýka čipsetov vyrobených a predaných po 9. januári, no objaviť sa mala aj v tých z konca roka 2010. Spoločnosť ale odhaduje, že iba málo zákazníkov by malo byť chybou postihnutých. Priznám sa, že o takýchto problémoch som doteraz sám nepočul, neozývajú sa zatiaľ ani diskusné fóra. Ak by to však veľký problém nebol, Intel by nepodnikal tak radikálne kroky - momentálne sa zastavila výroba chybných čipsetov, implementovala sa zmena v dizajne (tzv. silicon fix) a začína sa výroba novej revízie.
Prvé opravené čipsety by sa k výrobcom základných dosiek a OEM partnerom mali dostať vo februári, na plné obrátky už bude všetko fungovať opäť v apríli. Pre výrobcov počítačov a ostatných partnerov chce Intel zabezpečiť možnosť vrátenia postihnutých čipsetov. Či sa však dostaneme až do takého štádia, že by ste mohli ísť vrátiť svoju novučkú SandyBridge dosku, je zatiaľ neznáme.
Zaujímavosťou je, že táto chyba si vyžiadala celkom novú revíziu čipsetu - spomínaný silicon fix. Je to veľmi drahý proces, zväčša sa chyby dajú opraviť aj na úrovni BIOS-u.
Taktiež sa potvrdzuje jedno nepísané pravidlo - nekupujte ten najnovší hardvér, radšej niečo "staršie" ale odladené.
Ako zareagovali hodnoty akcií?
Intel - výrazný pokles po oznámení nájdenia chyby a pozastavení výroby
Akcie AMD si v rovnakom čase polepšili
Bližšie detaily
Ako informuje Anandtech, chyba sa neprejaví u všetkých čipsetov. Ide o tzv. chybu z množiny štatistických, teda postihnutý nie je každý čip, ale iba niekoľko. Kvôli tomuto sa veľmi ťažko dajú odsledovať chybné kusy a aj preto sa celkom pozastavila výroba.
Chyba sa má prejaviť zvýšeným počtom BER (Bit Error rate) na S-ATA zariadení. Zvýšený počet chybných prenosov má potom za následok opakovanie komunikácie, z čoho vyplýva spomalenie. V extrémnejšom prípade sa disk či mechanika vôbec nedeteguje v BIOS-e, alebo sa disk stratí z operačného systému (odpojí sa).
Problém sa však týka iba 3Gbps portov (S-ATA II), 6Gbps porty (S-ATA III) sú v poriadku. Ak teda máte novú dosku pre SandyBridge, môžete pre istotu použiť dva S-ATA III porty.
AKTUALIZÁCIA
Anandtech zistil viac podrobností o zdroji problémov. Za chybu môže údajne jeden tranzistor v PLL obvodoch čipsetu. Keďže P67/H67 má dva typy S-ATA konektorov, 6Gbps a 3Gbps, má aj dva takéto tranzistory. Postihnutý je ale iba jeden a aj kvôli tomuto sa má chyba prejaviť iba u jedného typu S-ATA - konkrétne 3Gbps (S-ATA II).
Tento tranzistor má veľmi tenkú oxidovú vrstvu, vďaka čomu sa dá zapínať nízkym napätím. Chyba sa ale stala vtedy, keď sa na tranzistor aplikovalo príliš vysoké napätie, čo má za následok vyššie stratové prúdy ako obvykle. Následne sa môžu poškodiť všetky S-ATA II porty. Ide zjavne o chybu návrhu.
Všetko ale záleží od fyzických proporcií tranzistora - ak má vrstvu hrubšiu, zvládne vyššie napätie a chyba sa neprejaví. Či bude mať tranzistor hrušiu alebo tenšiu vrstvu záleží aj od toho, ako sa uložia materiály pri litografickom procese. Prvotným dôvodom je ale neprimerane vysoké napätie pre daný tranzistor.
Ironické je, že zdroj problémov nie je pre čipset vôbec potrebný, je to dedičstvo z predchádzajúcich návrhov. Oprava teda nespočíva v znížení napätia, ale v jednoduchom úplnom "odstrihnutí" tranzistora od napätia. Potom už nebude jestvovať dôvod na objavenie sa defektov.
Ako zistiť problémový čipset?
V podstate je princíp overenia, či máte chybou postihnutý čipset, veľmi jednoduchý - treba nasimulovať dlhodobú záťaž v neštandardných podmienkach. Znamená to teda pridať napätie pre čipset a/alebo prevádzkovať systém pri vyšších teplotách. Takto problém overil aj Intel vo svojich labolatóriách.
Ak zistíte problém s S-ATA portami, treba samozrejme základnú dosku reklamovať.
Zdroj: Intel
emPORiO
Gudas
rayen11
bladejac
emPORiO
Jay-T
pif666
landrower
jk2
PaterAnton
fmb
bladejac
passco
bladejac
passco
emPORiO