Intel Celeron 1.7GHz a 1.8GHz pre Socket478

Mesiac máj bol bol veľmi rušný kvôli presunu procesorov Intel Pentium 4 na 533MHz zbernicu a vypusteniu mnohých nových chipsetov. Naproti tomu sa trocha pozabudlo nato, že boli tiež uvedené na trh nové procesory z rodiny Intel Celeron, ktoré sú riešením pre lacné systémy. Nesmieme zabudnúť na to, že nové Celerony pracujúce na 1.7GHz a 1.8GHz sú úplne nové modely, takže nemôžeme opomenúť ich uvedenie na trh. Dôvodom je, že nové Celerony uvedené v polovici mája sú založené na architektúre CPU Pentium 4, presnejšie na "osekanom" 0.18 mikrónovom jadre Willamette.

Vždy keď Intel uvedie na trh nejaké lacné riešenia na nových jadrách je to spojené s veľkou pozornosťou verejnosti. Táto môže byť spôsobená nielen nárastom výkonu pre súčasné PC, ale tiež faktom, že nové CPU Celeron majú často veľmi dobrý potencionál pre pretaktovanie, ktorý dovoľuje overclockerom dostať sa lacno k rýchlym systémom.

Je tu ešte jeden dôvod prečo by sme sa mali zaujímať o uvedenie nových Celeronov založených na jadre Willamette. Pentium 4 s architektúrou NetBurst bolo totiž v niektorých prípadoch pomalšie ako CPU pracujúce na rovnakej frekvencii jadra s odlišnou architektúrou. Takže výkonnostná zmena k architektúre NetBurst u Celeronov môže zaujímať veľa ľudí. Mohli sme sa stretnúť s názormi, že nové Celerony pracujúce na 1.7GHz a 1.8GHz budú niekedy pracovať pomalšie ako ich predchodcovia podporujúci 1.3GHz a 1.4GHz na jadre Tualatin. Tento článok vám pômože zistiť aký je výkon procesorov pre lacné systémy. Ešte predtým než sa pustíme do testovania mali by sme sa trocha oboznámiť s nováčikmi a celkovou situáciou na trhu s lacnými procesormi.



---Nový Celeron - mladší brat Pentium 4---


Nové Celerony dostupné len na 1.7GHz a 1.8GHz sú založené na jadre Willamette-128. Tento názov presne popisuje nové procesory. Celeron (Willamette-128) je rovnaký ako 0.18 mikrónové Pentium 4, ale má menšiu 128KB L2 cache.

Rád by som vás upozornil na to, že nové Celerony sú tak ako ich predchodcovia postavené na troch základných princípoch Intelu pre vývoj lacných CPU z výkonnostných jednotiek. Tieto princípy sú nasledovné:

* Lacné CPU sú založené na rovnakej architektúre ako výkonnostné jednotky, ale majú menšiu L2 cache. 
* Lacné CPU používajú pomalšiu zbernicu ako výkonnostné jednotky. 
* Lacné CPU pracujú na nižšej frekvencii jadra ako výkonnostné jednotky.

Keď Intel aplikoval tieto tri princípy na Pentium 4, vyšiel mu z toho nový Celeron s jadrom Willamette-128. Hlavné vlastnosti nového riešenia sú tieto: 

* Jadro CPU je pomenované Willamette-128. Je vyrábané 0.18m technológiou. 
* L1 cache: 8KB pre dáta, trace cache pre zhruba 12000uops. 
* 128KB on-die L2 cache pracujúca na frevencii procesora. 256bit L2 cache zbernica. 
* Frekvencia jadra rovná 1.7GHz a 1.8GHz. Modely pracujúce na 1.9GHz a 2GHz majú byť uvedené na konci roka. 
* 400MHz Quad Pumped procesorová zbernica, patica Socket478. 
* Podpora pre inštrukcie MMX, SSE a SSE2. 
* 1.75V Vcore - napájanie jadra.

Je pravda, že nové Celerony nie sú nič viac než Pentium 4 s menšou 128KB L2 cache pamäťou a 400MHz zbernicou, keďže dnešné procesory Pentium 4 majú 512KB L2 cache a 533MHz zbernicu. Na druhú stranu je však cache procesoru Celeron organizovaná úplne rovnako ako u CPU Pentium 4 a oba používajú rovnaké oblasti a algoritmy.

Ako potvrdenie by sme vám chceli ukázať niekoľko diagramov ukazujúcich výkon systémov založených na CPU Celeron (Willamette-128), Pentium 4 (Willamette) a Pentium 4 (Northwood), keď pracujú s pamäťovými blokmi rôznej veľkosti:






Ako vidíme, keď použijeme 128KB bloky dát, L1 a L2 cache pracuje skoro rovnako rýchlo.

Radi by sme tiež povedali pár slov o tom aké dôvody viedli Intel k použitiu 0.18 mikrónovej (ďalej m) výrobnej technológie pre jeho nové Celerony. Popravde, vyzerá to veľmi divne, hlavne keď si uvedomíme, že predchádzajúce modely Celeronov založené na jadre Tualatin boli produkované s 0.18m technológiou spojov. Či už to vyzerá viac alebo menej logicky, musíme vziať v úvahu, že všetky procesory Pentium 4 prechádzajú na 0.13m technológiu a Intel má stále veľa produkčných liniek pracujúcich na 0.18m výrobnom procese. Toto je dôvod prečo sú nové Celerony vyrábané s 0.18m technológiou. Tento stav vecí sa nezmení až kým začiatkom budúceho roka nezačnú Celerony používať odľahčenú verziu 0.13m jadra Northwood. Mimochodom, spolu s prechodom na 0.13m technológiu sa očakáva aj nárast L2 cache na 256KB.

Je tiež veľmi príjemné zistiť, že všetky desktopové procesory Intel sú navrhnuté pre jedinú paticu - Socket478. Nové Celerony môžu pracovať na rovnakých doskách ako CPU Pentium 4, čo poskytuje veľkú výhodu pre neskorší upgrade dnešných lacných počítačov.


---Konkurencia od AMD. Duron? Nie, Athlon XP!---

Aby sme boli schopní zistiť všetky výhody a nevýhody nových Celeronov porovnali sme ich s konkurenčnými procesormi od iných výrobcov, v našom prípade s AMD. Každopádne porovnávať jednoducho výkon nových Celeronov s najrýchlejšími Duronmi by bolo nesprávne. A neskôr vám vysvetlíme prečo.

Ako viete procesory Celeron začali používať jadro Willamette s menšou 128KB L2 cache, ktorá dovoľuje Intelu zvyšovať frekvenciu jadra u jeho lacných CPU. AMD sa rozhodlo predstaviť svoje riešenie.

Iste viete, že jadro Appaloosa určené pre ďalšiu generáciu Duronov bolo vyškrtnuté z kalendára plánovaných procesorov. Je totiž pravda, že Appaloosa by nikdy nedala šancu AMD poraziť Celeron (Willamette-128), pretože nemala mať výhody architektúry v porovnaní s jadrom Morgan. To je dôvod prečo sa AMD rozhodlo urobiť niečo jednoduchšie: zmenili ceny procesorov Athlon XP, ktoré boli určené pre vysokovýkonné riešenia, tak že sa presunú do trhu s lacnými systémami približne na cenovú hranicu (za kompletné PC) $800 a menej. Výsledkom je, že Athlon XP s jadrom Palomino a neskôr s jadrom Thoroughbred nahradia Duron v lacných PC v 3.-4. kvartáli tohto roka. Neskôr budú lacné procesory založené na jadre Thoroughbred dostupné po celý rok 2003. Takto sa budú môcť porovnávať nové Celerony s jadrom Willamette-128 s CPU Athlon XP.

Nový kalendár systémov založených na CPU od AMD a prehľad ich pozícií vyzerá nasledovne:


Aby sme mali lepší prehľad o situácii na trhu uvádzame aj kalendár systémov založených na CPU Intel:



Ako môžete vidieť z tabuliek hore, v tomto kvartáli je nový Celeron (Willamette-128) pracujúci na 1.7GHz a 1.8GHz prirovnávaný k CPU Athlon XP 1600+. V ďalšom kvartáli by mal byť konkurenciou pre prichádzajúci Celeron 1.9GHz Athlon XP 1800+. V štvrtom kvartáli tohto roka vyzerá pozícia AMD omnoho atraktívnejšie: konkurenciou pre Celeron (Willamette-128) 1.9GHz má byť AMD Athlon XP 1900+. Tiež môžeme očakávať príchod nového Durona (Morgan) pracujúceho na 1.4GHz koncom tohto roka. Takto sa dopracujú lacné procesory od AMD k 256KB L2 cache a 266MHz zbernici.

Tiež by sme radi upozornili na to, že ešte tento rok bude ukončená výroba klasických Duronov. Duron 1.3GHz bude vyrábaný do konca tretieho kvartálu a Duron 1.4GHz by mal byť vo výrobe len do konca roka. Naproti tomu, Athlon XP 1700+ zostane vo výrobe do prvého kvartálu 2003, Athlon XP 1800+ a 1900+ - do druhého kvartálu 2003, a Athlon XP 2000+ - do tretieho kvartálu 2003.

Oficiálne informácie od AMD a Intelu spomenuté vyššie, podľa ktorých sú pre nový Celeron konkurenciou pomalšie Athlony XP, sú potvrdené dnešnými cenami. Diagram ukazuje aké sú aktuálne ceny pre CPU Intel Celeron, AMD Duron, pomalší Athlon XP a Pentium 4 (ceny by mali byť platné k 10. júnu podľa Pricewatch):



Ako môžete vidieť, Celeron 1.7GHz a 1.8GHz sa môže porovnávať nielen s CPU Athlon XP 1600+, ale tiež sAthlon XP 1700+ a 1800+. Všetky tieto procesory od AMD sú lacnejšie ako rýchle modely Celeron. A vzhľadom k tomu, že ceny základných dosiek a pamätí pre nové Celerony a Athlony XP sú zhruba rovnaké, máme právo považovať Athlon XP 1600+, 1700+ a 1800+ za hlavných rivalov pre Celeron 1.7GHz a 1.8GHz.

---Skúsenosti s pretaktovaním nových Celeronov: Márne nádeje---


Zaiste viete, že väčšina Celeronov bola známa svojou vynikajúcou pretaktovateľnosťou (toto je obzvlášť viditeľné pri pomalších modeloch založených na rovnakom jadre), niekedy umožňujúcou zvýšiť frekvenciu jadra až o 50%. Kvôli tomuto sme samozrejme nemohli vynechať túto tému ani teraz.

Bohužiaľ dnes nemôžete čakať od rodiny Celeronov príliš veľa. Použitie 0.18m výrobnej technológie pre nové Celerony výrazne obmedzuje štandardnú a nadštandardnú frekvenciu na akej môže CPU bežať. Takže maximálna frekvencia pre Celeron s jadrom Willamette-128 je taká ako u CPU Pentium 4 s jadrom Willamette - 2GHz, nemôžeme očakávať, že sa nejako výrazne dostaneme cez 2GHz hranicu.

Experimenty, ktoré sme vyskúšali toto úplne potvrdzujú. Keď sme pretaktovali Celeron 1.7GHz, podarilo sa nám zvýšiť frekvenciu FSB zo 100MHz len na 125MHz. Inými slovami, Celeron 1.7GHz šiel pretaktovať len o 25%, napr. na 2.12GHz. V tomto prípade sme použili všetky možné triky pri pretaktovaní, ktoré sa dali: zvýšili sme voltáž Vcore z 1.75V na 1.85V, použili vysokokvalitný ventilátor s pasívnym celomedenným chladičom.

Takže tí z vás, ktorí vždy považovali Celeron za ideálne riešenie pre pretaktovacie účely by mali počkať na nové 0.13m jadro Northwood. Tieto v roku 2003 očakávané detičky by mali byť schopné pretaktovania až do 3GHz.


---Testovací hardware a metódy---


K testovaniu výkonu nových Celeronov sme použili systém založený na chipsete i845G DDR od Intelu. Pre lepšie porovnanie sme otestovali aj pomalšie procesory Pentium 4 pracujúce na 1.8GHz disponujúce 256KB a 512KB L2 Cache tak ako aj predchádzajúce Celerony založené na jadre Tualatin s frekvenciou 1.3GHz a 1.4GHz. Tiež by sme radi poukázali na fakt, že najrýchlejší Celeron pre Socket370 na 1.4GHz bol uvedený spolu s Celeronom 1.7GHz a bude na trhu len vo veľmi malých množstvách, tak aby neznižoval predaje pomalších Celeronov pre Socket478.

Ako ďalších účastníkov testu môžete vidieť procesory od AMD, menovite: dnes najrýchlejší Duron 1.3GHz, tri CPU Athlon XP označené ako 1600+, 1700+ a 1800+ (skutočné frekvencie sú 1.4GHz, 1.47GHz a 1.53GHz).

Tiež sme otestovali Celeron 1.7GHz pretaktovaný na 2.12GHz.

Takže výsledok toho čo sme testovali vyzerá takto:



Všetky testy prebehli pod OS MS Windows XP Professional. Základné dosky boli nastavené na ich najvyšší výkon (časovania na minimum).

---Výkon---

Tentokrát sme sa rozhodli pre trocha menej benchmarkov. Vzhľadom k tomu, že Celerony, ktoré sme testovali sú určené pre lacné domáce a kancelárske PC. Výsledok je, že sme nepoužili testy v profesionálnych programoch. Na druhú stranu sme pridali o trocha viac herných testov. Takže pustime sa do toho.



Pri pohľade na SYSmark2002 vidíme, že nové Celerony s jadrom Willamette-128 sú o ničo rýchlejšie ako ich predchodcovia založení na jadre Tualatin. Celeron 1.7GHz prevýši Celeron 1.4GHz presne o 34%. Toto však stále nestačí nováčikom, aby porazili najpomalšie Athlony XP určené pre rovnaký segment trhu.



V teste zameranom na programy na tvorbu internetového obsahu záleží veľmi na prenosovej šírke zbernice procesora. Výsledkom je, že nové Celerony sú v pätách pomalším Athlonom XP. Tiež by ste nemali zabúdať, že nové Celerony s jadrom Willamette-128 podporujú inštrukcie SSE2, ktoré sú často používané v týchto programoch.

Tiež by stojí za zmienku, že Celeron 1.8GHz so 128KB L2 cache je výkonovo blízko rýchlemu CPU Pentium 4 1.8GHz s 256KB L2 cache. Pentium 4 1.8AGHz s 512KB L2 cache je prirodzene výrazne rýchlejšie ako jeho mladší bratia s menšou cache.


V klasických kancelárskych programoch je výkon nových Celeronov tiež vyšší ako u starších. Lacné Athlony Xp sú však znova pred nimi. Každopádne všetky testy SYSmark2002 ukazujú na neoddiskutovateľné zlyhanie Durona, ktorý na plnej čiare porazili nové Celerony s jadrom Willamette-128 a vyššou frekvenciou a tiež širšou zbernicou medzi CPu a pamäťou.



Počas archivácie dát sú nové Celerony pomalšie ako ich predchodcovia s nižšou frekvenciou jadra. Napríklad Celeron 1.3GHz porazil Celeron 1.7GHz o viac ako 10% čo vyzerá pomerne paradoxne. Môže to byť vysvetlené tým, že staršie Celerony používajú 2x väčšiu L2 cache, čo nezachráni ani širšia procesorová zbernica nových Celeronov.



Počas enkódovania audio streamu do mp3 formátu sú znova staršie Celerony rýchlejšie ako nové.



Enkódovanie videa do formátu mpeg4 je veľmi citlivé na prenos dát medzi procesorom a pamäťou. Kvôli tomuto nás nemôže prekvapiť, že pretaktovaný Celeron bol schopný poraziť všetky ostatné procesory. Kvôli rovnakej veci boli schopné nové Celerony poraziť pomalšie Athlony XP. Chceli by sme tiež poukázať, že veľkosť L2 cache nemá na výsledok veľký vplyv, keďže vidíme podobné výsledky u Celerona 1.8GHz, Pentium 4 1.8GHz, a Pentium 4 1.8AGHz.



Tiež sme samozrejme vyskúšali konečný rendering scény Islands v 3ds max 4.26. Nižšia hodnota značí vyšší výkon. Nové Celerony sa ukazujú byť rýchlejšie v tomto teste ako ich predchodcovia. Stále sú však za Athlonmi XP a dokonca aj za Duronom 1.3GHz.



Výsledky v 3DMark2001 SE nie sú tiež nijako neočakávané. V dobrých 50% prípadov bola situácia rovnaká ako v predchádzajúcom prípade.



V hre Return to Castle Wolfenstein postavenej na engine Quake3 je situácia typická. Nové Celerony sú rýchlejšie ako staré, ale opäť sú za Athlonmi XP, ktoré sa predávajú za nižšie ceny.



V hre Serious Sam: The Second Encounter tradične víťazia procesory s architektúrou Athlon. To je tiež dôvod prečo sú všetky procesory Celeron pomalšie ako AMD Duron 1.3GHz. Tiež sa ukazuje byť chybou nižšia L2 cache u nových Celeronov v porovnaní so staršími s jadrom Tualatin.


V novej hre od Microsoftu pomenovanej Dungeon Siege je situácia opäť typická. Boli sme len zvedaví či pretaktovaný Celeron na 2.12GHz dokáže prekvapiť a poraziť Pentium 4 1.8AGHz.



V populárnom simulátore Comanche 4 je výkon nových Celeronov dramaticky nízky, padajú veľmi hlboko za svojich predchodcov.



Tiež sme vyskúšali výkon procesorov v stratégii Civilization III. Na otestovanie výkonu rozdielnych CPU sme použili množstvo generovaných nových ťahov (použili sme nahratú hru na najvyššom leveli obtiažnosti s maximálnym počtom hráčov). Celerony s jadrom Tualatin znova porazili nové Celerony s jadrom Willamette-128. Ukazuje sa, že veľkosť L2 cache má výrazný vplyv na výkon v hre Civilization III. Výsledkom je že Pentium 4 1.8A GHz s najväčšou L2 cache úplne deklasuje všetky testované procesory a je od nich na míle ďaleko.



V syntetickom teste PCMark2002 od MadOnion.com je víťazom pretaktovaný Celeron. Jeho výkonu sa približuje Athlon XP 1600+.



Keď sme testovali v rovnakom benchmarku rýchlosť pamäťového subsystému výsledky boli očakávateľné. Prvenstvo mal Celeron s FSB nastavenou na 125MHz.

---Záver---

Krok k rodine Celeronov s jadrom Willamette-128 spolu s predstavením architektúry CPU Pentium 4 a Socket478 v lacnom segmente je od Intelu logický a prirodzený krok. Celeron s jadrom Tualatin dosiahol 1.4GHz frekvenciu jadra nedovoľuje už veľké zvyšovanie pracovnej frekvencie lacných CPU. Kvôli tomuto Intel nahradil jadro novým s vyšším frekvenčným potencionálom. Je to ako v prípade prechodu z Pentium III na Pentium 4, táto situácia má výhody i jasné nevýhody.

Ako prvé by sme poukázali na to, že nové Celerony používajúp rovnakú paticu ako riešenia pre Pentium 4. Toto je neoddiskutovateľná výhoda pre nové Celerony, ktorá poskytuje neobmedzené možnosti pre budúci upgrade lacných systémov.

Pri výkone už výhody nových Celeronov nie sú natoľko jednoznačné. Samozrejme, poskytujú vyššiu šírku prenosového pásma vďaka implementácii 400MHz Quad Pumped zbernice, ale vzhľadom k menšej L2 cache sa ukazuje byť zbytočnou a nevyužitou. A samozrejme sa nedá zabudnúť na klasické výhody a nevýhody architektúry NetBurst. Takže Celeron s novým jadrom Willamette-128 nie je vždy rýchlejší ako jeho starší bratia. A keď ho porovnáme s konkurenciou od AMD, presnejšie s pomalšími Athlonmi XP často je porazený.

Nové Celerony tiež nepotešia veľmi praznivcov pretaktovania. V porovnaní s Celeronmi založenými na iných jadrách je pretaktovací potenciál dosť znechucujúci.

Každopádne, keď sa začiatkom roka 2003 začnú vyrábať Celerony 0.13m technológiou a dostanú 2x väčšiu L2 cache ako majú ich výkon významne vzrastie a budú veľmi atraktívnym riešením.

Markoff@szm.sk


Zdroj: www.xbitlabs.com

Pridať nový komentár
TOPlist