Nie, nečítate recenziu kolegu spred pár týždňov. Vtedy to bolo „najlepší SandFroce na trhu“. Dnes sa pozrieme na ten cenovo najvýhodnejší SSD s radičom SandForce, ktorý je taktiež z dielne Intelu.
Intel SSD 330 Series 120 GB - Úvod
Intel predstavil pred pár dňami nástupcu SSD rodiny 320 Series, ktorá predstavovala strednú triedu v ponuke polovodičového giganta. O 330 Series sme už dopredu vedeli, že pravdepodobne vsadí na radič od spoločnosti SandForce, ešte pred oficiálnym uvedením na trh túto teóriu podporil fakt, že čip SF-2281 sa objavil aj v nových 520 Series vo vyššej cenovej kategórii. Otázka už len znela, o koľko budú lacnejšie SSD 330 Series „horšie“ ako top modely Intelu.
Trochu mohla napovedať už aj poskytovaná záruka, kde 520 Series majú pekných 5 rokov (počas ktorých Intel garantuje bezproblémovú funkčnosť so zápisom 20GB denne), kdežto 330 Series majú len štandardné tri roky. To by mohlo byť indikátorom toho, že použité 25nm NAND Flash pamäťové čipy budú z tej menej kvalitnej série, prípadne asynchrónneho štandardu. Takéto typy pamätí používajú aj iní výrobcovia pre svoje lacnejšie verzie SSD, spomenúť môžeme napríklad OCZ Agility či Corsair Force (bez GT). Oproti synchrónnym čipom je hlavný rozdiel v maximálnej teoretickej rýchlosti – asynchrónne sú limitované na 50MB/s, synchrónne zvládajú až 133MB/s.
Po sňatí kovového krytu SSD nás však čakalo prekvapenie – použité NAND čipy sú úplne tie isté, ako má 520 Series. Teda rýchlejšie synchrónne. Jediný rozdiel oproti drahšej sérii je menej dátových kanálov z radiča a iný firmvér, či sú aj samotné pamäte nižšej kvality vie už len sám Intel vďaka svojim interným testom. Keďže si ale čipy vyrába sám, má najlepšiu pozíciu pre agresívnu cenovú politiku. A tentokrát to naozaj využil – SSD rodiny 330 Series sú medzi SandForce SSD tými najlacnejšími.
V lacnejších SSD pomalšie NAND čipy? U Intelu nie.
bufes
glide