EVERCOOL NP-301-WH – chladiaca podložka

V dnešnom článku sa lepšie pozrieme na chladiacu podložku pre notebooky od firmy Evercool, ktorú výrobca označil aj ako The Zodiac. Pripravil si pre nás niečo revolučné alebo nie? Uvidíme ...



Z obchodu si odnesiete na pohľad peknú škatuľu, ktorú vidíte na obrázku vyššie. Môžete si všimnúť, že výrobca vsadil na tichú prevádzku – či je to naozaj, to si overíme. Na zadnej strane škatule ďalej nájdete propagačný graf, ktorý sľubuje zníženie teploty o 25 % pri použití podložky.



Posledné, čo sa môžete z obalu dozvedieť, sú vlastnosti. Poďme sa na ne pozrieť.

- Nová špeciálna farba: snehobiela
- Hliníková podložka má lepšie vlastnosti ako plastická, odvod tepla je o 10 – 20 % lepší. Okrem rýchlejšieho chladenia aj udržiava stabilitu pre notebook systémy.
- Zodiac dáva životnú energiu svojim hliníkovým blokom a jedinečnú chuť – má špeciálny vizuálny zážitok.
- Je vybavený dvoma tichými ventilátormi s dlhou životnosťou, ktoré môžete tiež konfigurovať podľa vašich vlastných požiadaviek na zmenu smeru prúdenia vzduchu.
- Unikátne dva skladovacie šuplíky umožňujú uloženie počítačových periférií a príslušenstva, ktoré zvyšujú mobilitu.
- Kompatibilné s väčšinou známych značiek notebookov.
- Vybavená portami USB 2.0, čím umožňuje pripojiť externé optické mechaniky (HDD, reproduktory, čítačku kariet, webové kamery atď.).








To, že s notebookmi sa v posledných rokoch roztrhlo vrece, si už zrejme každý všimol. Miniaturizácia pokročila a energetická náročnosť je čoraz menšia. Výrobcovia nám ponúkajú stále lacnejšie notebooky, nie všetky však majú práve najlepšie vyriešené chladenie. Tento problém sa netýka ani tak výkonných herných notebookov ako skôr lacnejších modelov, kde sa výrobcovia snažia ušetriť čo najviac. V týchto prípadoch je dobré siahnuť po chladiacich podložkách, ktoré majú za úlohu znížiť teploty notebooku, ktoré sa môžu vyšplhať dosť vysoko, o čom sme sa sami presvedčili. Na prvý pohľad si všimnete ornamentmi vyzdobenú prednú stranu, ktoré majú, samozrejme, len estetický efekt... Nemožno si nevšimnúť ani názov produktu. Strieborné písmo na snehobielom podklade pôsobí na pohľad príjemne, a tak nemôžem nič vytýkať. Podložka je vyrobená z jedného kusa hliníka, čo zlepšuje jej predispozície na výkon chladenia. Nie je veľmi vhodná na prenášanie, pri hmotnosti 1 kg sa viac osvedčí doma alebo v kancelárii. Osadené sú dva 60 mm ventilátory, ktoré sa postarajú o chladenie notebooku, točia sa rýchlosťou 1500 RPM +/- 10 %, reguláciu by ste však hľadali márne. Výrobca nám však ponúka jednoduchú demontáž či výmenu za iné modely, takisto môžete jednoducho meniť smer prúdenia vzduchu. Napájanie je riešené štandardne z USB portu cez predlžovací kábel, ktorý dostanete samozrejme k podložke. Spodnú stranu výrobca osadil dvomi odkladacími priestormi, resp. na každej strane jeden – v pravom nájdete predlžovací kábel a v ľavom voľné miesto pre USB kľúč.



Metodika testovania

Na testovanie som zvolil notebook, ktorý svojím výkonom neprekvapí, avšak v našom prípade je viac podstatné aké teploty nám jeho hardvé ponúkne. Ide o model od spoločnosti HP Compaq 615. Testy prebiehali pri teplote okolia 24 °C, teda bežná izbová teplota. Na záznamy sme zvolili programy SpeedFan a Evercool. SpeedFan poslúžil na tvorbu grafu a Evercool na kontrolné meranie. Na meranie teplôt pod záťažou sme zvolili Prime95, ktorý sme nechali bežať pokým sa teplota relatívne neustálila. Na zaťaženie grafickej karty a procesora súčastne nám veľmi dobre poslúžil herný test, konkrétne hra TES IV:Oblivion, vďaka ktorej sme plne zaťažili celý systém. Ďalej sme merali teploty pri kancelárskej práci, teda sme mali zapnutý internetový prehliadač, komunikačné programy a surfovali sme na internete. Otestovali sme taktiež zmenu smeru prúdenia vzduchu, keďže výrobca nám umožnil veľmi jednoduchú výmenu ventilátorov. Nechajme teda teóriu tak a vrhnime sa na grafy, ktoré hovoria sami za seba.

Prime95




Obr.1 Červená – CPU, Zelená – MB


Po zapnutí nám teplota hneď začala lineárne stúpať a relatívne sa ustálila pri hodnote cca 81 °C, čo je na procesor v notebooku vysoká teplota. Musím však pripomenúť, že ventilátor je samozrejme regulovaný podľa teploty a pozorovaním sme zistili, že pri teplote nad 85 až 90 °C sa rozbieha na 100 % otáčok a začína vydávať nepríjemný hluk, ktorý by nás pri práci rušil. Teplota MB sa pohybuje okolo 65 °C, čo je tiež pomerne vysoko, a je to spôsobené aj prítomnosťou integrovaného GPU.


Obr.2 Červená – CPU, Zelená – MB


Po tom, ako sme nechali notebook vychladnúť, sme ho položili na chladiacu podložku a zapli. Test sme opäť zopakovali, avšak tentoraz notebooku pomáhala podložka. Môžeme si všimnúť, že teplota klesla po použití podložky na 77 až 75 °C u CPU a podobný pokles zaznamenala aj MB.

Kancelárska práca




Obr. 3 CPU – Červená, MB – Zelená


Tento test je asi najviac subjektívny, keďže nie je možné vždy vytvoriť úplne identické podmienky pre každé meranie, preto sa musíme uspokojiť s trochu „sínusovým“ grafom.


Obr. 4 CPU – Červená, MB – Zelená


Opäť je z grafu jasne vidieť priemerný pokles teploty s použitím chladiacej podložky.

Herný test




Obr. 5 CPU – Červená, MB – Zelená


Herný test nám v podstate už iba potvrdzuje to, čo sme mohli vidieť aj v 1. teste.


Obr. 6 CPU – Červená, MB – Zelená




Hlučnosť

Podložka využíva na chladenie dva 60 mm ventilátory, ktoré ju síce nepredurčujú na najtichšiu, nebude nás však rušiť. Hlučnosť je naozaj veľmi nízka, takmer až nepočuteľná, ale je otázne aké ložiská výrobca využil a aká je životnosť ventilátorov. Aj v tomto prípade však na nás výrobca myslel a ventilátory je možné jednoducho vymeniť za iné modely. Osobne som najviac ocenil, keď pri hernom teste vďaka podložke notebook nespustí ventilátor na plné otáčky, a teda ak ste vášnivejší hráč môžete si hru užiť o to viac... Oveľa menej komfortné by to bolo, ak by vás po niekoľkých minútach začal rušiť hluk ventilátora notebooku.

Záver

Chladiacu podložku Evercool NP301 som mal možnosť vyskúšať v rôznych podmienkach, a to s notebookom, ktorý v záťaži potrebuje odvádzať dosť stratového tepla, čo je podľa mojich odhadov spôsobené najmä tým, že je stavaný na kancelársku prácu a nie na „nočné hrátky“... Podložku by som určite odporučil náruživým hráčom či ľuďom, ktorí používajú notebook namiesto desktopu. Osobne som s ňou bol spokojný a zníženie teplôt o 3 až 5 °C nie je síce „výkon hodný oscara“, no v tejto cenovej kategórií je to výkon solídny. Zníženie teplôt o 25% sme však nepotvrdili, otázka je odkiaľ tieto hodnoty vzal, zrejme len marketing. Esteticky pôsobí veľmi vkusne a nemyslím, že by ste sa za ňu museli hanbiť. Cena sa pohybuje okolo 20 eur.



Komentáre (3)
k0rben
Skoda, vetraky 60mm niesu ktovieco + ked su este 2 na 1500rpm :( + este aj ta mriezka zavadzia... Keby som mal kupit nieco taketo tak urcite so 120 a viac mm fanom.
omega8
neni nad domacu pracu .. kus hlinikoveho plechu a 120mm fan. Vyrobil som si, stalo ma to 4€ za ventak, staru nabijacku od mobilu a hodinu prace. GPU dole o 9 stupnov a CPU o 13.
mano8
podla mna su podobne podlozky uplne nepotrebny prepych. kto pouziva nb ako desktop a gamer pc to podla mna nema celkom v hlave v poriadku. Ja pracujem na mojom nb v narocnom strojarskom programe - pro engenieer a nb sa mi nehreje nad 45. Preco ? naco kupovat na pracu daaky vykonny nb ? treba uvazovat logicky. okrem toho je to do tasky velke - a ako povedal kolega, staci kus hlinika, jeden fan s odporom a usb kabel a kus iniciativy a casu, a mate to aj lepsie nez toto.
Pridať nový komentár
TOPlist