Chladiaca podložka Evercool NP-601

Taiwanskú firmu Evercool určite netreba čitateľom stránky www.pretaktovanie.sk dlho predstavovať, keďže ide o jedného z lídrov na trhu so zariadeniami, ktoré majú niečo spoločné s chladením. V dnešnej recenzii sa bližšie pozrieme na chladiacu podložku pod notebook Evercool NP-601, ponúkajúcu aj niečo viac ako iba chladenie. Ak chcete vedieť čo, prečítajte si túto recenziu.Notebooky zažívajú v poslednej dobe veľký boom, užívatelia niektorých modelov sa však môžu stretnúť s problémami ohľadom ich nedostatočného chladenia. Dochádza k nim predovšetkým u lacnejších notebookov s nevhodne vyriešeným chladením a pri vysokej záťaži komponentov pri používaní náročných aplikácií a hier. Dodatočný aktívny chladič uľahčuje notebooku udržiavanie vhodnej teploty a predlžuje tým jeho životnosť.

Testovaná podložka sa dodáva v neveľkej škatuli pokrytej obrázkami zariadenia a jeho špecifikáciami spolu s napájacím AC adaptérom a USB káblom. AC adaptér je prispôsobený aj na použitie v USA, aby sa dal zastrčiť do elektrickej siete európskych krajín je pribalená redukcia. V balení nie je žiadny návod, výrobca asi predpokladal, že so zapojením nebude mať nikto problém. Ak by sa však niekto taký predsa len našiel, na stránke firmy Evercool je pre istotu zapojenie graficky znázornené v animácii.



Podložka vyzerá, že toho znesie naozaj veľa. Jej hlavná časť je totiž robustná platňa vyrobená z jedného kusu hliníka, zahnutá na strane bližšie pri užívateľovi a na strane ďalej od neho smerom nadol. Hmotnosť celého zariadenia je 1 kg. Kvôli tomu nie je podložka veľmi mobilná. Miesto si teda nájde asi niekde na stole, kde sa najviac notebook používa a tam aj dlho zostane. Povrchu platne s rozmermi 324 x 270 x 35 mm dominujú kúsok nad stredom vedľa seba vyrezané dve mriežky pre vzduch prúdiaci od ventilátorov. Tie sú ozdobené čiarami pripomínajúcimi spojené kruhové objazdy, od ktorých vedú k rohom nakreslené cesty.



K spodnej strane platne je priskrutkovaný plastový diel, v ktorom sú upevnené vrtule ventilátorov, čítačka kariet a vypínač. Ten je umiestnený na ľavej strane spolu s LED zelenej farby, indikujúcou zapnutie ventilátorov. Hneď vedľa týchto prvkov je situovaný vstup 5V adaptéra.





Na pravej strane nájdeme sloty čítačky kariet, jeden mini USB port na prepojenie s počítačom a dva porty USB 2.0. Okrem toho je tu aj ďalšia zelená LED, jej svetlo signalizuje zapojenie prístroja do elektrickej siete. Medzi týmto plastovým rámom a záhybom platne na strane pod displejom notebooku sa nachádzajú ešte dva odkladacie priestory na rôzne maličkosti. Otvárajú sa miernym stlačením, nie sú veľké, postačia však na odloženie USB kľúča, Bluetooth/Wi-fi adaptéra alebo písacích potrieb. Týmto zásuvkám by som však vytkol, že sa dajú po uvoľnení celé vytiahnuť a vypadnú z koľajničiek, v ktorých sa pohybujú. Zišli by sa nejaké dorazy, ktoré by tomu zabránili. Stabilitu celého zariadenia zabezpečujú v rohoch prilepené gumové podložky eliminujúce schopnosť podložky posunúť sa po stole.



Pri testovaní podložky bol použitý notebook Acer Aspire 3003LMi s nasledujúcou konfiguráciou:

AMD Mobile Sempron 3000+ / 1.8 GHz
512 MB DDR SDRAM - 333 MHz
15,0" XGA TFT LCD
GPU: SiSM760GX
HDD: Western Digital 80GB WDC WD800UE-22HCT0
Windows XP Home SP2


Ide o starší notebook, ktorý nie je extrémne výkonný, ale aj napriek tomu sa po čase začne zahrievať, čo užívateľ cíti pri práci hlavne vďaka vyššej teplote klávesnice. Jeho chladenie nie je vyriešené veľmi efektívne. Ventilátor sa točí väčšinu času počas práce a takmer nikdy sa nevypína. Práve naopak, po dosiahnutí vyššej teploty ešte zvýši rýchlosť otáčok a s tým sa zvýši aj hlučnosť.

Hneď po položení notebooku na podložku sa dostávame k jednému problému. Telo laptopu je o pár centimetrov širšie ako podložka, treba mu preto nájsť vhodnú polohu. Problém je však túto polohu udržať, lebo na povrchu podložky nie je nič, čo by tomu napomáhalo. Gumové podložky laptopu sú nedostatočné, zadný pár je ešte k tomu mimo podložky, počítač sa teda občas po hliníkovej platni posúva sprava doľava a naopak. Taktiež hrozí poškrabanie povrchu spodnej strany notebooku. Na použitom Aceri na testovanie však žiadne stopy nezostali. Na podložke je notebook v šikmej polohe a jeho displej je asi o 4 cm vyššie, vďaka čomu je práca na ňom o trochu príjemnejšia.

Po prepnutí vypínača on/off sa roztočia 2 ventilátory s rozmermi 70x70x15 mm na rýchlosť 1500 otáčok za minútu (+/-10%). Ich chod je pomerne tichý, pri práci je počuť predovšetkým ventilátor laptopu. Silnejšie je ich počuť iba pri spustení keď sa roztáčajú.



Teraz sa bližšie pozrieme na úspešnosť zariadenia v jeho hlavnej úlohe, ktorou je zníženie teploty notebooku. Prvý graf ukazuje teploty komponentov notebooku položeného na stole s minimálnou záťažou procesora. Merania boli robené v programe Everest, teploty nasnímané senzormi pravdepodobne nie sú úplne presné, na orientačné sledovanie zmien teplôt je to však dostačujúce.



Treba spomenúť, že hliníková podložka je na dotyk chladná a funguje teda aj ako pasívny chladič - bez použitia ventilátorov. To dokazuje nasledujúci graf. Po položení notebooku na chladič máme pokles teploty CPU o 1°C.



Ďalší graf ukazuje zmenu teploty po zapnutí ventilátorov na podložke. Vidíme pokles o ďalší stupeň na 44°C. Občas teplota dosiahla 43°C.



Nasledujúci graf je záznamom testu teploty s vypnutými ventilátormi podložky po zaťažení procesora a HDD na 100%.



Po návrate teplôt na pôvodné hodnoty bol záťažový test vykonaný ešte raz, ale so zapnutými ventilátormi na hliníkovej podložke.



Vrtule ventilátorov v podložke sú otočené tak, že odsávajú vzduch z hornej strany a vyfukujú ho smerom nadol. Podľa výrobcu je podložka zložená tak, aby dokázal každý užívateľ sám ventilátory otočiť, alebo v prípade poruchy vymeniť.



Nasledujúci graf ukazuje, čo sa stane s teplotou notebooku bez záťaže, keď ventilátory od notebooku vzduch neodsávajú, ale ho naň fúkajú. Keďže chladiaca podložka nemala na teplotu HDD žiadny vplyv, je priebeh jeho teploty z grafu vynechaný.



Ako vidno, žiadna veľká zmena sa nekonala, aj v tomto prípade bola teplota CPU medzi 43 a 44°C. Nasleduje posledný graf, indikujúci zmenu teploty po otočení ventilátorov pri zaťažení procesora.



Ani v tomto prípade nevidno radikálnu zmenu, jediný rozdiel je v čase, ktorý procesor potreboval na dosiahnutie teploty 59°C, v tomto prípade to trvalo o niečo dlhšie. Malé rozdiely medzi teplotami komponentov s použitím a bez použitia podložky majú na svedomí predovšetkým malé otvory na prúdiaci vzduch. Asi iba málo užívateľov využíva výkon procesora svojho počítača na 100% dlhšiu dobu. Pri bežnom používaní a nižšej záťaži procesora dokáže ventilátoru notebooku uľahčiť prácu, udržať nižšiu teplotu komponentov a tým aj predĺžiť ich životnosť. Účinnosť chladenia do veľkej miery závisí aj od toho, ako má chladenie vyriešené samotný notebook.

Na napájanie podložky môže byť použitý buď AC adaptér, alebo USB kábel, pre funkčnosť zabudovanej čítačky pamäťových kariet je samozrejme pripojenie dátového kábla USB nutnosťou. Karty sa vkladajú do troch slotov, po pripojení podložky k počítaču je v systéme ku každému slotu priradená jedna nová disková jednotka. SD slot číta karty formátu Secure Digital, SD ultra (high speed), Mini SD (potrebný adaptér), MMC (Multi Media Card), MMC2.0, MMC4.0, RS-MMC a T-flash (potrebný adaptér). Vedľa neho umiestnený SM slot dokáže čítať karty formátu Smart Media card, SM-ROM a xD card, posledný slot MS číta karty Memory Stick, Magic Gate, MS Pro, MS Ultra II, MS select, MS Duo, MS Pro Duo, Magic Gate Duo a MS Duo Magic Gate. Čítačku som testoval s kartami MS Pro Duo, xD card a SD card. Prenos dát bol pomerne rýchly (určite rýchlejší ako napríklad prenos fotografií z fotoaparátu, alebo údajov z telefónu cez zabudovaný port USB 1.1).



Cena podložky Evercool NP-601 v obchode www.tichepc.sk je 1398 Sk s DPH. Za túto cenu dostane užívateľ chladenie, čítačku kariet, USB rozbočovač a praktické odkladacie priestory v jednom zariadení. Dokáže uľahčiť dýchanie každému laptopu. Podľa slov výrobcu sa s ňou dá dosiahnuť zníženie teploty o 10-20%, v našom teste sa to síce nepreukázalo, v závislosti od notebooku je to však určite možné.
Komentáre (5)
port77
nuz nic moc ta efektivita-hold evercool.. chcelo by to este otestovat dalsie. aby sme vedeli ktoru ked tak kupit..
Q-Axis
[url=http://www.svethardware.cz/art_doc-82E1021A5CE999D0C12572E3007B0B6C.html]TU[/url] nájdeš celkom obsiahly test ;)
gabriel
Ano a vyhral ZALMAN, samozrejme za aku cenu :)...
q-axis
mne vôbec nejde o Zalman. robí síce dobré chladiče, ale vždy sa nájde lepšia a lacnejšia alternatíva. mne ide z toho testu o Thermaltake iXoft. vždy preferujem pomer cena/výkon (a dobrý nápad)
gabriel
Napad je to dobry, co je vynimocne u znacky Thermaltake, ktoru nemam velmi v laske. Kazdopadne ja som myslel na nieco co notebooku naozaj pomoze :). Inak suhlasim ...
Pridať nový komentár
TOPlist