BlackWidow Ultimate 2014 - o tom, ako sa Razer na čerešne vykašlal

, Autor: Michal Kiradžiev

Aký by to bol ročník bez pravidelného prídelu BlackWidow klávesníc. Tohtoročný model tú najzásadnejšiu zmenu skrýva pod kapotou. Reč je o nových mechanických spínačoch "made in" Razer.

Razer BlackWidow Ultimate 2014 - Úvod, Balenie, Špecifikácie

Žiadny launch Razer produktu sa nezaobíde bez adekvátneho marketingového humbuku a v prípade aktuálnej revízie klávesnice BlackWidow mali pred sebou marketéri slušnú výzvu - odkomunikovať zmenu dodávateľa spínačov ako nevídanú pridanú hodnotu pre hráčov.

Faktom je, že mechanické klávesnice už dnes vyrába kde kto a všetky sa viac-menej podobajú ako vajce vajcu. Drvivá väčšina výrobcov pritom používa rokmi preverené spínače nemeckého výrobcu Cherry, pričom výnimkou nebol ani Razer. Až doteraz.

Dôvodov na zmenu môže byť mnoho a Američania komunikujú ten pre masy najviac uveriteľnejší a najpríťažlivejší - Razer prináša absolútne prvé mechanické spínače navrhnuté špeciálne pre potreby hráčov. Osobne by som ale dôvod hľadal niekde inde.

Po tom, čo Corsair kúpil nemeckého výrobcu hráčskeho príslušenstva Raptor Gaming, nabrala jeho divízia progamingu výrazne na obrátkach. Corsair, rovnako ako ostatní, spolieha na spínače Cherry, no s jedným "malým" rozdielom. Úzka spolupráca Corsair a Cherry vyústila do spoločného projektu, ktorého výsledok odhalili len nedávno. Sú ním nové mechanické spínače s označením CherryMX RGB, ktoré zatiaľ nenájdete nikde inde, len na Corsair klávesniciach.

Razer nechce zostať pozadu a rovnako si nemôže dovoliť začínať úplne od podlahy. Svoj zrak upriamil na existujúceho čínskeho výrobcu klonov CherryMX spínačov - Kailh. Tí dali hlavy do hromady a prvým ovocím spolupráce sú dva typy spínačov - Razer Green ako alternatíva k CherryMX Blue, resp. Razer Orange k CherryMX Brown. Môj skromný názor je, že na Razer RGB nebudeme dlho čakať, prípadne, že Razer využije Kailh len na preklenutie obdobia exkluzívnej zmluvy Corsair s Cherry, teda 1 rok.

Recenzia Razer BlackWidow Ultimate 2014 tak bude aj o tom, ako sa nové spínače osvedčili v praxi.

 

Balenie

Stalo sa nepísaným pravidlom, že stisk klávesov mechanickej klávesnice musíte okúsiť ešte predtým, že sa ňu vysolíte hromadu eur. Niektorí výrobcovia vám odhalia WASD, Razer cez otvor v škatuli sprístupnil kurzorové šípky. V súčasnosti je dostupná len verzia spínačov s počuteľným klikom, Stealth modely (oranžové spínače) prídu na trh až o niekoľko mesiacov.

Grafike samozrejme dominujú ódy na zbrusu nové krikľavé spínače.

 

Príslušenstvo

Veškeré príslušenstvo pozostáva z čiernej papierovej obálky s hromadou letákov, brožúr a dvoma nálepkami Razer.

 

Špecifikácie

Špecifikácie sú navlas rovnaké s verziou 2013, výrobca však vo všetkých možných zdrojoch uvádza výšku 20mm. Nakoľko sa už niekoľký rok po sebe jedná o identický dizajn, pochybujem, že by sa klávesnica zrazu scvrkla o centimeter na výšku. Pravda je taká, že v najvyššom bode mierne presahuje tri centimetre.

Razer BlackWidow Ultimate 2014
Materiál
plast
Typ spínačov
mechanické (Razer Green/Razer Orange)
Dĺžka kábla
~2m
Rozmery
475mm (šírka)
171mm (hĺbka)
30mm (výška)
Hmotnosť 1500g
Operačný systém
všetky
Odporúčaná cena
BlackWidow Ultimate: 139,99EUR s DPH
BlackWidow: 99,99EUR s DPH
Tournament Edition: ~79,99EUR s DPH
Stránka produktu Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow
Razer BlackWidow Tournament Edition

Kľúčové slová
BlackWidow 2014, BlackWidow recenzia, BlackWidow review, CherryMX, klávesnica, mechanická klávesnica, Razer, Razer BlackWidow Ultimate 2014
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist