Bitcoin pod lupou, časť 2/2

V minulom dieli sme si predstavili, ako mena Bitcoin funguje, tentoraz sa pozrieme na to, ako sa táto mena získava. Nasaďte helmy, ideme ťažiť Bitcoin!


Ťažíme, hardware

V predchádzajúcom dieli sme si priblížili fungovanie systému Bitcoin z pohľadu bežného užívateľa, ktorý by si chcel vygenerovať adresu a z nej prijímať/odosielať platby. Taktiež odznelo, že jediný spôsob, ako sa v systéme generujú peniaze, je prostredníctvom dolovania v uzloch. Tie skladajú transakcie do blokov hľadaním hashu bloku s určitými kritériami, za čo v prípade nájdenia dostanú odmenu.

Bitcoin je mena deflačná - je presne daný počet BTC, ktorý bude kedy v systéme cirkulovať. Ten bol tvorcami stanovený na 21 miliónov BTC, ktoré sú "dolovačmi" postupne uvoľňované do systému.

Odmena pre nájdenie bloku však nie je konštanná - po vydolovaní polovice zostávajúceho počtu BTC sa aj odmena zníži o polovicu (teda presne po vydolovaní 210 000 blokov). Na počiatku (2009) bola odmena za získanie bloku 50BTC, v novembri 2012, kedy došlo k vydolovaniu 10 500 000 BTC, bola táto odmena znížená na súčasných 25BTC. Tento stav pravdepodobne potrvá 4 roky, kým nedôjde opäť k zníženiu odmeny na 12.5BTC za blok, atď. Takýchto iterácií, kedy by došlo k zníženiu odmeny, je podľa odhadov 34, pričom každá trvá približne 4 roky. Teda posledný BTC bude vyťažený niekedy v roku 2140, samozrejme za predpokladu, že systém dovtedy prežije.

A prečo sa oplatí zaoberať sa ťažbou BTC? Hodnota 1BTC je, k 18.5.2013, 122USD, resp. 93€, čo nie je málo. Navyše spočítaním bloku ich získate hneď 25, čo je 2325€!

Ako na to?

Chcem byť miner! Chcem zarobiť strašné peniaze! Nie je však všetko zlato, čo sa blyští. Minerov je v súčasnej dobe veľa a vypočetný výkon siete takisto veľký, takže šanca, že by ste len tak sami spočítali blok, je veľmi nízka.

Pokiaľ by ste si chceli zarobiť ťažením BTC, môžte skúšať šťastie sám, čo však silne neodporúčam. Lepšie je pridať sa do nejakého mining pool, kde počítate kolektívne - a odmena sa rozdeľuje medzi všetkých podľa zásluh. Čo však k tomu treba?

Existujú v podstate 4 spôsoby, resp. 4 druhy "železa", na ktorom môžete počitať - využiť procesor, grafickú kartu, FPGA (programovateľné hradlové pole) alebo ASIC (Application-Specific Integrated Circuit, špecializovaný obvod/čip). Ich výkon sa obvykle meria v MH/s (mega hashov za sekundu).

Procesor

Na nich sa pred rokmi začínalo, no v súčasnosti je to najhoršia možnosť, nakoľko reálny zárobok je skoro nulový. Na to by ste museli mať jeden z najvýkonnejších modelov, pričom za ich cenu sa radšej oplatí kúpiť grafickú kartu, ktorá podáva výkon ďaleko vyšší. Parametre niektorých procesorov v tabuľke, údaje prebraté zo stránky projektu alebo diskusných fór. Výkon tiež závisí na použitom programe a jeho stupni optimalizácie a nastavení. Snažil som sa uviesť výkon na továrenskej frekvencii.

Intel

ModelVýkon (MH/s)
Atom Z5201.2
Core 2 Extreme X90007.2
Core 2 Duo E84007.0
Core 2 Duo T94004.2
Core 2 Quad Q820010.9
Core i7 980X19.2
Core i5 6505.1
Core i5 240014.0
4x Xeon E745060


AMD

ModelVýkon (MH/s)
Turion X2 RM-701.9
Athlon64 X2 6000+2.8
Phenom II X4 81011.0
Phenom II X6 115015.8
2x Opteron 612832.4
4x Opteron 6174115

O ARM či PowerPC sa nemá význam baviť, ich výkon zväčša nedosahuje ani 1MH/s, okrem Cellu, ktorý podáva výkon asi 26MH/s. Taktiež tabuľka je do istej miery nekonzistentná, vzhľadom na plejádu použitých programov a ich rôznom nastavení. K výsledkom novších procesorov, najmä od AMD, som sa nemohol dopracovať, nakoľko sa v súčasnej dobe na mining nepoužívajú, práve kvôli nízkemu výkonu oproti grafickým kartám. V priemere však počítajte do 20MH/s s novým multi-core CPU.

Komentáre (3)
risoo
... mala otazka: ake su naroky na BitForce 5 GH/s SC mozem to napojit na staru sunku, ktora ma spotrebu 50W ?? alebo k notebooku ? mozme mat pripojene 2ks BitForce 5 GH/s SC na 1 pc ? stalo by to za kupu :-)
daddino
Kapitola "Ziskovosť alias elektrika (väčšinou) nie je zadarmo" je dost zavadzajuca. Vobec nepocita so stupajucou zlozitostou. Ta dosahuje az 126% narast zlozitosti za posledny mesiac !!! Aj ja som povodne zvazoval mining ale ked som som zapocital prave tu zvysujucu sa obtiaznost tak sa mining uz neoplati. Prave naopak Investicia do HW sa uz nevrati. Doporucujem pouzit na vypocet Profitu stranku http://mining.thegenesisblock.com/ ktora aj zapocitava zlozitost a potom tie cisla uz nevyzeraju tak ruzovo. To este neratam ze sa na tie ASIC caka niekolko mesiacov.
veron
ked si citam taketo stare clanky, az ma zaraza, kolko informacii uz na nete bolo davno pred tym ako vypukol tento masovy krypto osial... myslim, ze dneska sa uz pre beznych ludi tazit vobec neoplati (zaplatite za elektrinu viac), ale dnes mame velmi vela roznych kryptomien (https://kriptomat.io/sk/virtualne-meny/), s ktorymi sa da nieco zarobit nakupom a predajom - aspon kym sa kurz ustali, takze skor by som isla tymto smerom
Pridať nový komentár
TOPlist