AMD Radeon RX 480 8GB - mainstreamový sen?

, Autor: Ján Kisty

Po mesiaci, kedy sme otestovali najvýkonnejšiu hernú kartu planéty, sa vraciame k testom grafických kariet. Dnes opäť zavítame do červených radov. V teste bude referenčná verzia AMD Radeon RX 480 vo verzii 8GB.

Úvod - predstavenie karty

Nový Radeon RX 480 je postavený na čipe Polaris 10. Po niekoľkých rokoch, tak ako nVidia aj AMD prešli na 14nm výrobný proces. Čip obsahuje 5,7 miliardy tranzistorov. Počet jadier je 2304. Pixel Fillrate je 40,5 GPixel/s, Texture Fillrate zase 182,3 GTexel/s. Takt jadra je približne 1266 MHz a takt pamätí typu GDDR5 8 GHz, tie sú pripojené na 256 bitovú zbernicu. Pamäte majú kapacitu 8GB a sú od Samsungu. Tie sľubujú vysoké možnosti pretaktovania. Priepustnosť karty je 256 GB za sekundu. Opäť si skúste zapamätať frekvenciu 1266 MHz. Táto frekvencia na rozdiel od nVidie nie je deklarovaný Boost! K tomu až neskôr. Počet textúrovacích jednotiek je vysoký, až 144. Počet ROPs (rasterizačných) je len 32, škoda karte by viac svedčilo aspoň o 8 viac. Karta podporuje DirectX 12, vrátane asynchrónnych jednotiek. TDP je stanovené na 150W a teoretický výkon je 5 TFLOPS. Len dodám, že karta podporuje CrossFire a AMD vyslovene odporúča RX 480 v CF aj prevádzkovať. Dve karty svojim výkonom dokážu dobehnúť aj prekonať jednu GTX 1080 s výrazne vyššou cenovkou.

AMD síce už BoostClock má u svojich kariet dlhšie, s príchodom Polarisu dostal nový rozmer. Aký má karta reálny base clock sa človek jednoducho ani nedozvie. Niektoré weby a samotné AMD síce uvádzajú 1120MHz, iné zase 1080 MHz. Boost clock je do 1266MHz, viac nikdy nemáte šancu dosiahnuť. Karta spočiatku trpela problémom, kedy nadmerne preťažovala PCIex slot. Cez slot si brala výrazne viac ampérov než povoľujú normy. Tento problém sa našťastie s príchodom ovládačov 16.7.1 podarilo odstrániť. Do ovládačov pribudla položka „Compatibility Mode“. Tento problém majú výlučne referenčné verzie, okrem toho sa už šušká, že AMD čoskoro vydá verziu s 8 - pinom. Každopádne túto položku odporúčam zapnúť. Do ovládačov ešte pribudla položka „Power Efficiency“, kedy karta môže bežať aj na nižších power statoch a má menší odber. Ak chcete maximálny výkon, túto položku vypnite.

Kľúčové slová
AMD, AMD Radeon, RX 480
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

TOPlist