OCZ Vector 256GB - OCZ zašliaplo konkurentov "Bosou nohou"

, Autor: BurnerTom

OCZ dnes uvádza novú radu vysoko výkonných SSD Vector s radičom Indilinx Barefoot 3. Nový radič predstavuje medzník v histórii spoločnosti, nakoľko návrh čipu je po prvý krát z dielne OCZ. Výsledok skutočne stojí za to.

OCZ Vector 256GB - Úvod

Od recenzie štvrtej generácie vysoko výkonných SSD legendárnej rodiny Vertex s dlhou životnosťou podporenou 5 ročnou zárukou neubehlo ani pol roka a OCZ nám servíruje nový rad vysoko výkonných SSD Vector s radičom Indilix Barefoot 3. Ambíciou SSD Vector pritom nie je nič menšie ako dosiahnutie nových rekordov v spotrebiteľskom segmente.


In-House Technology

Nakoľko spoločnosť OCZ nebola výrobcom NAND flash ani SSD radičov, jediná cesta k vytvoreniu výkonného SSD predstavovala vytvoriť vlastný firmvér k radičom tretích strán. Túto stratégiu zvolila OCZ u SSD Vertex 4 a Agility 4, pre ktoré spoločnosť Indilinx, vlastnená spoločnosťou OCZ, vytvorila firmvér k radičom Marvell.

V októbri 2011 rozšírila OCZ svoj tím o dizajnérov system-on-chip riešení z anglickej pobočky spoločnosti PLX Technology, ktorí sa pravdepodobne spolupodieľali na návrhu radiča Indilinx 3. S vlastným radičom mohla OCZ konečne realizovať svoju predstavu najlepšieho SSD, u ktorého má nad výsledným produktom plnú kontrolu. Z prezentácie sa da dedukolvať, že OCZ nekupuje hotové púzdra, ale priamo celé wafre s NAND flash. Nižšie náklady za NAND flash sa majú premietnuť do nižšej ceny SSD. K tomuto bodu sa mi náš kontakt z OCZ nemohol vyjadriť.

Back to Barefoot
OCZ sa po rokoch vracia ku svojim koreňom a radiču, vďaka ktorému sa stala úspešnou


Perfect SSD
Vďaka vlastnému radiču a firmvéru navrhla OCZ najlepší SSD podľa vlastných požiadaviek

Indilix Barefoot 3

Okrem blokovej schémy nie sú o radiči Indilinx Barefoot 3 k dispozícii žiadne ďalšie oficiálne informácie a viac sme nevypáčili ani od OCZ. Jediná informácia z OCZ ohľadne radiča Barefoot 3 je uistenie, že sa jedná o kompletne vlastný dizajn, čo si protirečí so staršou informáciou, na základe ktorej sú primárne IT bloky radiča licencované od tretej strany (pravdepodobne Marvell) a iba OCZ Aragon Co-Processor je z dielne OCZ. Aragon je údajne 400MHz 32-bit RISC procesor s podporou špecifickej sady inštrukcií pre SSD, vďaka čomu je väčšina inštrukcií a vetvení vykonaná v jednom cykle. Nahradením štandardného integrovaného bloku radiča oveľa výkonnejším procesorom Aragon sa pre OCZ otvára množstvo možností na trhu SSD, keďže Agaron disponuje nevídaným výpočtovým výkonom.

Vector

Na základe informácii z ďalšieho slajdu je rodina SSD Vector s radičom Barefoot 3 nové špičkové riešenie pre náročných zákazníkov a používateľov pracovných staníc. Vysoký výkon a životnosť SSD sú dosiahnuté bez kompresie dát a obmedzenia použiteľnej kapacity disku. Vysoká životnosť disku je dosiahnutá aj vďaka nízkej hodnote write amplification, efektívnemu garbage collection a pokročilej Multi-Level ECC. Vďaka rozšírenej sade adaptívnej správy NAND flash je zvýšená odolnosť a spoľahlivosť SSD. Podrobnejšie informácie sa mi zistiť nepodarilo , nakoľko sa jedná o intelektuálne vlastníctvo spoločnosti.

Určite pozitívna informácia je, že SSD Vector dosahujú vyšší výkon pri nižšej spotrebe ako OCZ Vertex 4. Tá je ale stále výrazne vyššia ako majú Intel SSD 335 Series vďaka novým 20nm IMFT NAND, OCZ Vector používa ešte staršie 25nm IMFT NAND. Posledná informácia zo slajdu sa týka 5 ročnej záruky resp. 36.5TB host writes podľa toho, čo nastane skôr. Z toho nám vychádza, že SSD Vector Series je dimenzovaný na 20GB host writes za deň po dobu 5 rokov, čo je aj viac ako dvojnásobné množstvo ako bežný domáci používateľ vyprodukuje.

Reliability

OCZ v prezentácii SSD Vector venuje spoľahlivosti ich novej série diskov samostatný slajd. Za nás všetkých dúfam, že to už konečne myslia vážne. Ak sa totižto poohliadneme späť, za tých pár rokov čo trh s SSD existuje a figuruje na ňom aj OCZ je to práve OCZ, čo má na konte najviac prešľapov a lepší sa to iba veľmi pomaly. Stačí spomenúť kauzu diskov Vertex 2, pravidelné vydávanie neodladených firmvérov a využívanie svojich platiacich zákazníkov  ako beta testerov .

Podobné situácie by sa už nemali opakovať. SSD Vector boli podrobené dôkladnému validačnému cyklu, počas ktorého boli disky testované veľkým počtom beta testerov na nových, starých a niekedy aj exotických konfiguráciách. Výsledkom toho je záruka kompatibility a spoľahlivosti SSD Vector bez ohľadu na použitú konfiguráciu. Každý disk podstúpi vo fabrike dôkladnú zahorovaciu procedúru predtým, ako je odoslaný zákazníkovi. Rovnako aj budúce aktualizácie firmvéru budú podrobené dlhšiemu validačnému cyklu.

 

Kľúčové slová
256GB, Barefoot 3 M00, OCZ, Vector
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

TOPlist