Pôjde AMD a Intel spolu proti spoločnosti NVIDIA? Vyzerá to tak

, Autor: Ján Kisty

Intel údajne paktí s AMD. Znie to neuveriteľne ale toto tvrdí zdroj blízky k obom spoločnostiam.

Kyle Bennet napísal na fórum HardOCP príspevok, kde tvrdí, že AMD a Intel idú spoločne bojovať proti spoločnosti NVIDIA. „Licencia medzi spoločnosťami Intel a AMD bola podpísaná, budúce Intel procesory budú mať integrované grafické čipy od AMD (Radeon).“ Ak sa to potvrdí, bola by to „bomba“. Na druhej strane sa to dalo očakávať. Intel ponúka grafické čipy, ktoré majú jednak horšie zobrazovacie schopnosti (práca s antialiasingom a pod.) a zároveň sú oproti konkurencii pomalé. AMD na druhej strane svoje APU s čipmi AMD Radeon nedokáže dostatočne predať kvôli slabším procesorom.  AMD má pritom výborné skúsenosti z konzol a taktiež má už odskúšané grafické čipy s integrovanými pamäťami HBM.

NVIDIA má v súčasnosti trhový podiel od 70 – 80% (podľa trhu) na poli dedikovaných grafík. Na poli integrovaných grafík síce vedie Intel, ale väčšina výrobcov osobných počítačov aj tak siahne po riešení od NVIDIA a Intel čipy vypína alebo umožňuje grafické karty prepínať. AMD je na poli notebookoch už prakticky mŕtve.

Intel už skôr ohlásil, že prepustí 12 000 zamestnancov, 1000 zamestnancov má byť presunutých na novovzniknutú spoluprácu (JV?) s AMD na poli grafík. Hovorí sa dokonca o tom, že Intel na oplátku poskytne spoločnosti AMD niektoré z jej patentov na poli procesorov.

Ďalej sa spomína aj koniec patentovej ochrany medzi spoločnosťami NVIDIA a Intel,ktorá končí už 31. marca 2017.

Skončia tak AMD APU x86 úplne?

Zdroj: v texte

 

Kľúčové slová
AMD, Intel, nVidia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Pôjde AMD a Intel spolu proti spoločnosti NVIDIA? Vyzerá ...

Nechapem preco je to dolezite pre intel. Pre amd je to jednoznacny plus, ale pre intel? Strata>Zisk

Tiez sa tam pise, ze ide len o licencie. Tak ako dnes neni v Intel CPU Nvidia grafika, hoci ma od nej patenty, tak nebude zrejme ani od AMD, ale uvidime.

"To clarify, Intel previously licensed NV patents to be able to sell CPUs with iGPU.
Now Intel has switched to AMD because AMD patents also cover what they need.
The word is that NV wanted higher fees while AMD is happy with the current payment. IIRC it's around 86M per quarter (correct me if I am wrong, this figure was awhile ago) so it isn't much but technically it's FREE extra income for AMD since they don't have to do squat.
It's just a patent license.
Intel isn't going to start using GCN in their iGPU anytime soon. :)
Though they should since they spend so much on R&D and they keep coming up with shit GPUs."

uvidime, mozno len cast technologii

Intel v zákulisí plánuje ponúknuť tučný balík za prevzatie AMD, ak by akcionári AMD odklepli ponuku, potom by NVIDIA mala skutočného rivala pri vývoji grafických čipov, doteraz je to len pre NVIDIU hra s myškou...

Tak to asi nie... v takom pripade len Intel by mal licenciu na x64 cpu a zanikla by konkurencia. (Aj ked ja AMD nepovazujem ani za konkurenta lebo co predavaju za cpu....

Poslať nový komentár

TOPlist