Nová generácia optiky ponúka najdetailnejšie obrázky Slnka v reálnom čase

, Autor: Viktória Zemančíková

Nové priekopnícke optické zariadenia boli vyvinuté na observatóriu NJIT's Big Bear Solar (BBSO) za účelom opravy obrázkov Slnka, ktoré boli zdeformované mnohými atmosférickými turbulenciami. 

Táto nová optika ponúka doposiaľ najpresnejšie detaily a obrázky slnečnej aktivity v reálnom čase. New Solar Telescope môže teraz zhotovovať obrázky masívnych explózií a výtryskov koronálnej hmoty, ktoré sa vyskytujú prlibližne v rovnakom čase naprieč veľkými štruktúrami ako sú slnečné škvrny.

BBSO pozostáva z troch zrkadiel, ktoré sú schopné meniť tvar, a tým sa prisôsobiť prichádzajúcim svetelným lúčom. Celý proces riadi počítač pripojený k ultrarýchlym kamerám, ktoré urobia viac ako 2000 snímkov za sekundu, aby zmerali odchýlky svetelných lúčov. Tento systém sa volá multi-konjugatívny, pretože každé z troch zrkadiel zachytáva svetlo z rôznej výšky (blízko pri povrchu alebo 5 až 10 kilometrov nad ním). Tri obrázky spolu vytvárajú jeden obraz bez skreslenia, ktorý je schopný eliminovať turbulencie až do 11 kilometrov. Výsledné obrázky sú naviac kontrastnejšie a vedia zachytiť väčšiu oblasť.

Cieľom vedcov participujúcich na tomto projekte sú čistejšie a komplexnejšie pohľady na solárnu aktivitu, ktoré by mohli objasniť dynamiku Slnka, ako aj otestovanie optických inštrumentov, ktoré budú použité v budúcich solárnych teleskopoch.


Vľavo obrázky predchádzajúcej generácie adaptívnej optiky, vpravo obrázky získané novou optikou.

Zdroj: phys.org, www.njit.edu

 

Kľúčové slová
astronómia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Nová generácia optiky ponúka najdetailnejšie obrázky ...

pjekneee

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist