Najvzdialenejšie hviezdy Mliečnej dráhy môžu byť vytrhnuté z inej galaxie

, Autor: Viktoria_Zemancikova

11 najvzdialenejších hviezd v našej Galaxii je lokalizovaných vo vzdialenosti 300 000 svetelných rokov od Zeme. Nový výskum ukázal, že polovica z týchto hviezd môže byť vytrhnutá z inej galaxie: trpasličej eliptickej galaxie v súhvezdí Strelca (SagDEG – Sagittarius Dwarf Elliptical Galaxy). Dokonca sa jedná o členov prúdu hviezd putujúcich jeden milión svetelných rokov naprieč vesmírom.

Vedci použili počítačové modely, aby mohli simulovať pohyby SagDEG za posledných 8 miliárd rokov. Zmenili jej počiatočnú rýchlosť a uhol približovania sa k Mliečnej dráhe, aby zistili, čo najviac zodpovedá súčasným pozorovaniam.

Naviac, 5 z 11 vzdialených hviezd v našej Galaxii má umiestnenie a rýchlosť, ktorá je v zhode s predpokladom, že práve tieto hviezdy sú vytrhnuté zo SagDEG. Zatiaľ nič nenaznačuje, že by to bol prípad aj zvyšných 6 hviezd. Tie však môžu pochádzať z inej galaxie.
Ďalšie ďalekohľady – akým je Large Synoptic Survey Telescope – budú schopné detekovať oveľa väčšie množstvo tmavších hviezd a budú vedieť identifikovať odkiaľ pochádzajú.

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
astronómia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist