Profesori Texaskej Univerzity objavili kópiu tajných Ježišových zjavení jeho bratovi

, Autor: Tlačové správy z vedy

AUSTIN, Texas - Prvá známa pôvodná grécka kópia heretického kresťanského písma popisujúca Ježišove tajné učenia jeho brata Jakuba bola objavená na Oxfordskej univerzite biblistami z Texaskej Univerzity v Austine.

K dnešnému dňu bol len malý počet textov Rukopisov z Nag Hammadi - zbierky 13 zväzkov kóptických gnostických textov objavených v roku 1945 v Hornom Egypte - nájdený v ich pôvodnom jazyku gréčtine. Ale začiatkom tohto roka vedci z UT Austin Geoffrey Smith a Brent Landau pridali do zoznamu ich objavov niekoľko gréckych fragmentov z piateho alebo šiesteho storočia Prvej Jakubovej Apokalypsy, o ktorej sa predpokladalo, že sa do súčasnosti zachovala iba v jej koptskom preklade.

"Povedať, že sme boli vzrušení, keď sme si uvedomili, čo sme našli, je zľahčovanie," povedal Smith, profesor religionistiky. "Nikdy sme si nepomysleli, že grécke fragmenty Prvej Jakubovej Apokalypsy prežili zo staroveku. Ale prežili a sú tu pred nami."

Staroveké rozprávanie opisuje Ježišovo tajné učenie jeho brata Jakuba, v ktorých Ježiš odhaľuje informácie o nebeskom kráľovstve a budúcich udalostiach, vrátane neodvratnej Jakubovej smrti.

"Tento text dopĺňa biblickú správu o Ježišovom živote a službe tým, že nám umožnil prístup k rozhovorom, ktoré údajne prebiehali medzi Ježišom a jeho bratom Jakubom - tajné učenie, ktoré umožnilo Jakubovi byť dobrým učiteľom po Ježišovej smrti," povedal Smith.

Takéto apokryfné spisy, povedal Smith, by padli mimo kanonické hranice, ktoré stanovil Atanáz, Alexandrijský biskup, vo svojom "Veľkonočnom liste z roku 367", ktorý definoval 27. kníh Nového zákona: "Nikto k nim nič nesmie pridávať a nič nemôže odobrať."

S jeho elegantným, jednotným rukopisom a slovami rozdelenými na slabiky bol pôvodný rukopis pravdepodobne učiteľským modelom, ktorý pomohol študentom naučiť sa čítať a písať, povedali Smith a Landau.

"Pisár rozdelil väčšinu textu na slabiky pomocou stredových bodov. Takéto rozdelenia sú v starých rukopisoch veľmi nezvyčajné, ale často sa zobrazujú v rukopisoch, ktoré sa používali vo vzdelávacích kontextoch," povedal Landau, lektor na UT Austin Department of Religious Studies.

Učiteľ, ktorý vytvoril tento rukopis, musel mať "osobitnú náklonnosť k textu," povedal Landau. Nezdá sa, že je to krátky výňatok z textu, ako to bolo bežné v školských cvičeniach, ale skôr úplná kópia tohto zakázaného starého písma.

Smith a Landau oznámili objav na Biblical Literature Annual Meeting v Bostone v novembri a pracujú na zverejnení svojich predbežných zistení v sérii Greco Roman Memoirs z Oxyrhynchus Papyri.

 

Zdroj: news.utexas.edu

 

Kľúčové slová
história
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Aka to je novinka vsak ze? Kto by nevedel, ze Jezis mal bratov a sestry. Samotna Biblia o tom pise v evanjeliach. To len cirkev klame a zavadza uz storocia.

Áno podobne ako tvrdí cirkev, že manželka apostola Petra a jeho svokra sú len bližšie príbuzenstvo. Choďte s týmito bludmi niekam. Samozrejme, že Ježiš mal súrodencov prečo by Boh zabránil Márii a Jozefovi mat iné deti. Už logicky keď boli v Jeruzaleme ho “zabudli” pretože mali už ďalšie mladšie deti. Snažíte sa o zavádzanie a klamanie ľudí, ktorí sú beztak slepí (duchovne).

Poslať nový komentár

TOPlist